שווייץ צמחה מהר מהצפוי ב-2014 – אך התחזקות המטבע עלולה להביא לקיפאון השנה

התמ"ג של שווייץ צמח ב-0.6% ברבעון האחרון, לפני שהבנק המרכזי ביטל את תקרת המטבע בצעד שגרם לו לזנק ופגע ביצואניות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

כלכלת שווייץ צמחה בקצב מהיר מהתחזיות ברבעון האחרון של 2014, לפני שהבנק המרכזי ביטל את קיבוע המטבע שהגן על היצואנים. אך התחזקות הפרנק מאיימת כעת על הצמיחה השנה.

התמ"ג צמח ב-0.6% בשלושת החודשים שהסתיימו בדצמבר, לאחר צמיחה של 0.7% ברבעון השלישי. העליה היתה חדה מתחזיות אנליסטים, שצפו כי תסתכם ב-0.3%. לצמיחה תרמו הצריכה הפרטית והציבורית, כמו גם מאזן הסחר. ב-2014 כולה צמח התמ"ג של שווייץ ב-2%.

כלכלת שווייץ קשה ב-15 בינואר כאשר הבנק המרכזי של שווייץ הודיע שכבר לא יאכוף את התקרה של 1.20 פרנק ליורו. הפרנק זינק בעקבות זאת מול היורו, מה שהנחית מכה על היצואניות שמייצאות רבים ממוצריהן למדינות גוש היורו, וגרם לכלכלנים לצפות כי התפוקה תצטמצם לפחות למשך כמה חודשים ב-2015.

"הרבעון הראשון של השנה בוודאי ייפגע קשות מהתחזקות הפרנק", אמר רולנד קלגר, כלכלן ברייפייזן שווייץ בציריך. למרות זאת, "המצב ישתפר במחצית השניה של השנה, ושווייץ כנראה תצליח לחמוק ממיתון ב-2015".

לדברי מקסים בוטרון, כלכלן בקרדיט סוויס, "ייצוא הסחורות היה חזק יחסית ב-2014, אך בוודאי ייחלש השנה בגלל הפרנק". הוא הוסיף כי "התעשייה בשווייץ צפויה להגיע לקיפאון, והשאלה הגדולה היא איזה השפעה תהיה לכך על הצריכה הפרטית – אנחנו צופים שהביקוש המקומי ייחלש, כולל חברות שלא משקיעות בגלל ".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker