שערוריית כספי הבחירות מגיעה לראש ממשלת יפן עצמו

רה"מ מואשם על ידי אחד העיתונים כי סניף מפלגתי בראשותו קיבל תרומות מחברה שקיבלה סובסידיות ממשלתיות – מה שאסור לפי חוקי מימון המפלגות ביפן

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלל שערוריות מסעירות את ממשלת יפן, וכעת, ראש הממשלה עצמו, שינזו אבה, מוצא את עצמו מוכתם באישומי אי סדרים פיננסיים. אבה יבחן האשמות בדיווח בעיתון "סנקיי" לפיו סניף מקומי בראשותו של המפלגה הליברל דמוקרטית עבר על חוקי מימון המפלגות, אמר שר הממשלה יושיהידה סוגה היום. העיתון דיווח כי הסניף קיבל תרומה בסך 500 אלף ין (4,170 דולר) מחברה שניסתה לקבל סובסידיות ממשלתיות.

אף ששיעור התמיכה באבה נותר יציב למרות שלל התפטרויות קשורות שערוריות בקרב ממשלתו בחודשים האחרונים – האחרונה שבהן, של שר החקלאות, בשבוע שעבר – השערוריות מקשות על דיוני התקציב ומעכבות את האג'נדה הכלכלית והבטחונית שלו. שערוריות בממשלה נמנו עם הקשיים שהובילו להתפטרותו של אבה מראשות הממשלה בכהונתו הראשונה, ב-2007.

ההתמקדות של האופוזיציה ביפן בשערוריות צפויה להימשך, להערכת האנליסט סטיבן ריד, פרופ' למדע המדינה באוניברסיטת צ'ואו בטוקיו, הכותב ספר על שחיתות בפוליטיקה היפנית. "אין להם סיבה להפסיק". הלחץ על פרשות דומות אילץ 2 ראשי ממשלה של המפלגה הליברל דמוקרטית להתפטר במהירות אחרי אבה, וסייע לזכיית הדמוקרטים ב-2009 בניצחון מוחץ, לדברי ריד. "החוק היפני כה מגביל, עד כי חייבים לעבור עליו כדי לנצח", אמר ריד. "החוק אוסר הרבה דברים שמאוד מקובלים במדינות אחרות".

העיתון "יומיארי" פירסם רשימה של פוליטיקאים שלדבריו קיבלו תרומות דומות, בהם שר הכלכלה אקירה אמרי, וכמה פוליטיקאים מהאופוזיציה, בהם קטסויה אוקדה, מנהיג המפלגה הדמוקרטית של יפן.

שר החינוך הקובון שימומורה, המעורב בשערוריית מימון נפרדת, אמר לעיתונאים כי בכוונתו להחזיר תרומה בסך 100 אלף ין שקיבל סניף המפלגה שלו ב-2009, דווח ב"קיודו ניוז". לדברי סוכנות הידיעות, משרדו קיבל את התרומה מאדם שהלווה כסף לחברה עם קשרים לפשע המאורגן. שר החקלאות קויה נישיקאווה התפטר בעקבון דיון בכך שקיבל תרומה מחברת סוכר בעודו מעורב במשא ומתן על הסכם סחר אזורי. באוקטובר התפטרו שתי שרות בממשלה באותו היום – שרת התעשייה והמסחר יוקו אובוצ'י התפטרה בגין אישומי שימוש לא הולם בכספים פוליטיים, ושרת המשפטים מידורי מטסושימה, הפטרה על רקע טענות כי הפרה את חוקי הבחירות.

לחברות אסור לתרום לסניפים מפלגתיים או לארגוני המימון שלהם בשנה בה הם מקבלים הודעה על קבלת סובסידיות ממשלתיות. אך אם פוליטיקאים אינם מודעים לכך שהחברות מקבלות סבסוד ממשלתי, לא נפתחים נגדם הליכים.

"הוא לא ידע שהחברה המדוברת קיבלה סובסידיות ממשלתיות", אמר סוגה לעיתונאים כאשר נשאל בנוגע לתרומה לסניף של אבה. "קודם כל הוא יחקור לעומק את פרטי הפרשה, ולאחר מכן יטפל בה כראוי".

שינזו אבהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker