המיליארדר ברח מבריטניה - ביתו ב"שדרת המיליארדרים" נמכר ב-21 מיליון דולר

הבית שהיה בבעלותו של המיליארדר הקזאחי מוכתר אבליזוב נקנה דרך רשת של חברות קש; זוהי רק דוגמה לתופעה של עשירים זרים שקונים בתי יוקרה בלונדון ומסתירים את זהותם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בשדרת המיליארדרים בלונדון עומד למכירה בית עם שבעה חדרי שינה, אולם נשפים גדול, בריכת שחיה וחמאם טורקי ב-14 מיליון ליש"ט (21.5 מיליון דולר).

הוא נמכר כדי לפרוע חובות לבנק BTA לאחר שבית המשפט בבריטניה החרים את נכסיו של יו"ר הבנק לשעבר, המיליארדר הקזאחי מוכתר אבליזוב. הבנק האשים אותו במעילה בשווי 6 מיליארד דולר בבנק. הוא טוען כי זו האשמה כוזבת שנובעת ממניעים פוליטיים.

לבית המשפט בבריטניה לקח זמן להבין שהבית, שבו אמבטיית שיש, נברשות קריסטל ומעלית מעץ דובדבן, שייך לאבליזוב בן ה-51, משום שהנכס נקנה דרך רשת של חברות קש שבאמצעותן הסתיר את זהותו. הוא טען כי היא שייכת לאחיו וכי הוא רק שכר אותה לאחר שמשפחתו עברה לאנגליה בשנת 2009.

הסיפור של אבליזוב ממחיש תופעה שנפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות בבריטניה – עשירים זרים שרוכשים בתי יוקרה בממלכה דרך קרנות נאמנות וחברות בחו"ל כדרך לשמור על נכסיהם, לשלם כמה שפחות מסים ולהגן על פרטיותם. הנוהג הזה מקשה על רשויות החוק ובתי המשפט להבין אם הבתים נרכשו בצורה חוקית. בכל שנה מולבנים בבריטניה מאות מיליארדי ליש"ט בהכנסות מעבירות ופשעים, ושוק הנדל"ן הוא אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת, לפי סוכנות הפשע הלאומית בבריטניה.

ביתו של אבליזוב בשדרת המיליארדרים של לונדון צילום: בלומברג

ממשלת בריטניה מתכננת לפרסם החודש את דו"ח הערכת הסיכונים הראשון שלה לגבי הלבנת הון ומימון טרור, אמר לבלומברג דובר של משרד האוצר הבריטי. הדו"ח, שיכלול גם התייחסות לשוק הנדל"ן, יבחן את תפקידם של מתווכים במאבק בהלבנת הון.  בינתיים גם מתגבשת חקיקה שתדרוש מבעליהן של חברות בבריטניה להירשם.

ממשלת בריטניה צריכה להרחיק לכת עוד יותר ולדרוש שכל החברות שבבעלותן נדל"ן ידווחו מי באמת מחזיק בהן, אמר לבלומברג ניק מקסוול, ראש מחלקת מחקר בארגון שקיפות בינלאומית (TI). הארגון יפרסם השבוע דו"ח לגבי האופן שבו משמש נדל"ן בבריטניה להלבנת הון.

יותר מ-12,500 נכסים בבריטניה בשווי של 48.5 מיליארד ליש"ט נמכרו על ידי חברות זרות בין 2012 ל-2014, לפי נתונים שהועברו לבלומברג. יותר משליש מהמוכרים היו רשומים באיי הבתולה, שם רשומה גם החברה שקנתה את הבית של אבליזוב.

בית המשפט בבריטניה מצא את אבליזוב אשם בביזוי בית המשפט, היות ששיקר לגבי הבעלות על הבית ועל נכסים אחרים. לאחר שלא הגיע לשימוע גזר הדין שלו – הוא קיבל 22 חודשי מאסר – התגלה כי ברח מבריטניה. כעת הוא נמצא בבית כלא בצרפת, ממתין לפסק הדין לגבי ערעור נגד הסגרתו לרוסיה או אוקראינה, שם הוא מואשם במעילה. "אבליזוב הוא קורבן של הונאת ענק שבוצעה נגדו על ידי משטר דיקטטורי", אמר עורך דינו, פיטר סהאס, בהודעה שפרסם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום