אז ועכשיו

האם הנאסד"ק שחצה את רף ה-5,000 הוא נאסד"ק חדש?

החברה הגדולה ביותר במדד - אפל - לא היתה בין עשרת הגדולות בנאסד"ק בשנת 2000; המדד עדיין רחוק בכ-30% משיאו הריאלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

מדד נאסד"ק פרץ היום את מחסום 5,000 הנקודות לראשונה מאז מארס 2000, וזאת לאחר שבשבוע שעבר רשם רצף עליות של עשרה ימים – הרצף הארוך ביותר מאז 2009. המדד עדיין מתחת לשיא של 5,048 נקודות שרשם ב-10 במארס 2000 – אך הוא נמצא במרחק של 1% ממנו.

העלייה במדד ושבירת הרף מעוררות הערכות לגבי התפתחות בועה, אך יש מי  שמרגיעים כי הפעם זה שונה. "אנחנו בהחלט לא בטריטוריה של בועה", אמר ג'יימס סטאק, מנהל חברת סטאק פייננשל מנג'מנט, לאתר ה-USA טודיי. לדבריו, המדד צפוי עוד להגיע ל-5,300 נקודות או 5,500 עד שרצף העליות הזה יסתיים.

ב-12 החודשים האחרונים עלה נאסד"ק בקצב מתון יותר מאשר ב-12 החודשים שהובילו להתפוצצות בועת הדוט.קום בשנת 2000. המדד עלה ב-15% בשנה האחרונה, לעומת 110% של זינוק ב-12 החודשים שלפני התפוצצות הבועה. בנוסף, במונחים ריאלים, שלוקחים בחשבון את האינפלציה בארה"ב, כלומר, את כוח הקנייה של הדולר, נאסד"ק עדיין מרוחק כמעט 30% משיאו.  

הטיפוס של נאסד"ק מאז נפילתו הגדולה בעת התפוצצות בועת הטכנולוגיה בשנת 2000 היה איטי ביחס לשני המדדים המובילים האחרים של בורסות המניות האמריקאיות – מדד S&P 500 הרחב יותר, ומדד דאו ג'ונס המצומצם יותר. שני המדדים האחרים כבר שברו מזמן את שיאיהם – וחזרו ושברו אותם כמה עשרות פעמים השנה.

אחת הסיבות לכך הייתה עומק הנפילה של הנאסד"ק בעת קריסת בועת הטכנולוגיה. באוקטובר 2002, נאסד"ק ירד לרמה של פחות מ-1,200 נקודות, ומשם החל לטפס בהדרגה. בסוף 2007, כאשר המשבר הפיננסי החל להתברר בארה"ב, נחלש נאסד"ק פעם נוספת בחדות, כמו כל בורסות המניות, בטרם החל לעלות בקצב מהיר ויציב למדי, עד לרמתו הנוכחית.

בניין נאסד"ק ניו יורק
בניין בורסת נאסד"ק בניו יורקצילום: Bloomberg

הקריסה הגדולה של מניות הטכנולוגיה הייתה הוכחה ברורה למצב הבועתי שלהן בשנים שהובילו למשבר. S&P 500 ודאו צנחו פחות, בין היתר כיוון שטיפסו פחות. אך מאז המשבר הפיננסי, שמבחינת שוקי המניות הסתיים במארס 2009, אז הגיעו המדדים לשפל שלהם במשבר, נאסד"ק מטפס בקצב מהיר יותר משני מתחריו האמריקאיים. הבועה הברורה בתקופה זו הייתה במגזרי הנדל"ן והפיננסים, שמופיעים בצורה בולטת יותר בדאו וב-S&P 500, והפעם היו מדדים אלה שרשמו את הצניחה החדה יותר, מה שאיפשר לנאסד"ק להתחיל לצמצם את הפערים.

מגזר הטכנולוגיה נהנה מפריחה מחודשת באחרונה – לא רק הודות לצמיחתן של חברות ענק כמו גוגל ואפל, כי אם גם הודות לשלל הנפקות ראשונות לציבור, השקעות בסטארט-אפים וגל רכישות של חברות הטכנולוגיה הקטנות, שדוחף את המחירים בכלל השוק ומסייע להגדלת הגיוסים גם בשלבים מוקדמים בחיי הסטארט-אפ. פריחה זו של מגזר הטכנולוגיה, לצד צמיחה כלכלית מוגברת בארה"ב והערכות להתאוששות, תרמו לכלל שוקי המניות האמריקאיים בשנה האחרונה.

אופי החברות בנאסד"'ק השתנה מאז הפעם האחרונה שבה חצה את רף 5,000 הנקודות. אז הובילו  אותו חברות המייצרות תוכנה וחומרה למחשבים אישיים, בעוד שכיום אלה בעיקר חברות אינטרנט ואפליקציות מובייל.

המניה הגדולה ביותר בנאסד"ק בתקופת הדוט.קום היתה של מיקרוסופט, ששווי השוק שלה היה 525 מיליארד דולר. כיום מיקרוסופט אמנם במקום השלישי במדד, אך נמצאת הרחק אחרי אפל עם שווי של 361 מיליארד דולר, פחות מחצי מהשווי שלה. גוגל, החברה השניה בגודלה בנאסד"ק כיום, לא נסחרה עדיין בבורסה בשנת 2000 – היא הונפקה בשנת 2004 - וכך גם לא פייסבוק,הרביעית בגודלה, ואמזון, החמישית.

אפל לא היתה בין עשר החברות הגדולות בנאסד"ק בתחילת שנת 2000. כיום, היא החברה הבורסאית בעלת השווי הגדול ביותר בארה"ב, עם שווי שוק של 748.3 מיליארד דולר, לאחר שבעשור וחצי האחרונים חוללה מהפכה עם מכשירי האייפוד, האייפון והאייפד שהמציאה.

יצרנית ציוד הרשתות סיסקו, שהיתה אז השניה בגודלה בנאסד"ק, נמצאת עדיין בין עשר הגדולות, עם שווי של 150 מיליארד דולר. אך אחריה היו בדירוג בשנת 2000 חברות כמו דל, סאן מיקרוסיסטמס (האחרונה נרכשה על ידי אורקל בשנת 2010), וורלדקום שפשטה רגל בשנת 2002 לאחר הונאה חשבונאית ענקית, ויאהו, שעדיין מנסה להתאושש ולשוב לצמרת. הן אינן היחידות. למעשה, שמונה מבין 20 החברות הגדולות ביותר בנאסד"ק בשנת 2000 כבר לא קיימות כיום.

רבות מהכוכבות הגדולות של בועת הדוט.קום נעלמו מזמן, בהן חברות אינטרנט כמו אינפו-ספייס, שזינקה במחצית השניה של 1999 ב-355% ו-Pets.com  שגייסה בפברואר 2000 82.5 מיליון דולר בהנפקה, ופחות משנה אחר כך פשטה רגל. כיום יש המשווים אליהן את גל הסטארט-אפים החדש, שכולל עשרות חברות שגייסו לאחרונה לפי שווי של יותר ממיליארד דולר (שירות שיתוף המכוניות אובר מוערך בשווי של יותר מ-40 מיליארד דולר).

ובכל זאת, האם פירוש ההגעה של נאסד"ק ל-5,000 נקודות מעיד על חזרה לבועת הטכנולוגיה? אף ששלל חברות מנפיקות במחירים גבוהים ומגייסות הון סיכון בסכום גדולים והערכות שווי גדולות, הדעות עדיין חלוקות בנושא זה. עבור נאסד"ק, בכל אופן, כלל לא ברור שזה המקרה. מכפילי הרווח במדד הם כ-30, לעומת כ-100 בשיא בועת הטכנולוגיה, כך שהמניות לא בהכרח יקרות במונחים היסטוריים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker