מפסיקים לחלץ את הבנקים: אוסטריה תפסיק לממן את "הבנק הרע" שלה

האג"ח של הבנק, Heta, צונחות לאחר שהממשל הודיע כי לא יזרים עוד כסף, ויאלץ את בעלי המניות והנושים לספוג את ההפסדים, במקום משלמי המסים

בלומברג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
רויטרס

אג"ח הבכורה של Heta Asset Resolution, "הבנק הרע" שהוקם באוסטריה לניהול נכסיו של בנק היפו אלפה-אדריה בנק אינטרנשונל שקרס, צנחו לשפל לאחר שהממשל האוסטרי הודיע כי לא יזרים אליו עוד כסף. זהו המבחן הראשון של חקיקה אירופאית שנועדה להבטיח כי משקיעים ישלמו על כשלון בנקים. אוסטריה שמה קץ לסיוע ל-Heta, שכבר עלה למשלמי המסים האוסטרים כ-5.5 מיליארד יורו, לאחר שהבנק הודיע לממשל כי יש לו הון חסר של כ-7.6 מיליארד יורו.

הממשל האוסטרי השעה כל החזרי חוב מצד Heta, אך אמר כי הבנק אינו חסר נזילות, וכי אג"ח לו ערבויות ממשלתיות לא הושפעו מהמלך. אך אג"ח בשווי של יותר מ-9.8 מיליארד יורו מושפעות, בהן אג"ח בשווי כמעט מיליארד יורו שמועד פרעונן החודש.

החלטת אוסטריה להפסיק את המימון ל"בנק הרע" מתבצעת במסגרת היישום המוקדם של אוסטריה את החוק של האיחוד האירופי שנועד להסדיר פירוק של בנקים, וייכנס לתוקף בכלל האיחוד בשנה הבאה. החוק מעניק לרגולטורים סמכות להטיל הפסדים על בעלי מניות ונושים כאחד במקרה של קריסת בנק.

האיחוד האירופי החיל את החוק בשנה שעברה, בניסיון לשים קץ לחילוצי בנקים על ידי משלמי מסים, כפי שקרה בשיא המשבר הפיננסי. בסך הכל העניק האיחוד סכום של 661 מיליארד יורו (742 מיליארד דולר) לסיוע לבנקים בשנים 2008-2013, לפי נתוני הנציבות האירופית. המדינות החברות באיחוד נדרשו להכליל את החוק בחוקים הלאומיים שלהן עד סוף 2014, ונדרשות ליישמו לחלוטין עד תחילת 2016.

ל"בנק הרע" של אוסטרליה, אג"ח בשווי 2 מיליארד יורו עם קופון של 4.375% שמועד פרעונן בינואר 2017. האג"ח האלה צנחו ב-29% בעקבות ההודעה של הבנק, למחיר השקול ל-46% מערכן הנקוב (46 יורוסנט על היורו). אג"ח לפרעון ב-6 במארס בשווי 450 מיליון יורו צנחו ב-37%, גם הן ל-46% מערכן הנקוב.

נגיד הבנק האירופי מאריו דראגי
נגיד הבנק האירופי מאריו דראגיצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker