ראשי הממשלות של יוון, ספרד ופורטוגל מתווכחים: מי מפחד מהשמאל הקיצוני?

ראש ממשלת יוון האשים בשבת את ספרד ופורטוגל כי הן הציגו עמדות קשיחות בדיונים על הארכת החילוץ בגלל חשש פוליטי מהתחזקות השמאל. מה ענה לו ראש ממשלת ספרד?

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, ממפלגת המרכז-ימין, תקף היום בחזרה את ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, ממפלגת השמאל הרדיקלית אחרי שציפראס אמר כי ספרד ופורטוגל שיתפו פעולה בניסיון למוטט את ממשלת האנטי-צנע שלו. ציפראס אמר כי ספרד ופורטוגל נקטו בעמדות קשיחות בשיחות על הארכת תוכנית החילוץ של יוון בגלל שהן חוששות מעליית השמאל במדינות שלהם.

היוונים הפנו חלק גדול מזעמם בגלל שנים של צנע שנכפו עליהם בגלל הנושים הבינלאומיים שלהם כלפי גרמניה, התורמת הגדולה ביותר לחבילות החילוץ של יוון בהיקף של 240 מיליארד יורו. אבל בנאומו ביום שיני בפני חברי מפלגת סיריזה, שניצחה בבחירות ביוון ב-25 בינואר, תקף ציפראס את מדריד וליסבון והאשים אותם בניסיונות לחבל במשא ומתן מסיבות פוליטיות.

"מצאנו ציר של כוחות שהתנגדו לנו... בהובלת ממשלות ספרד ופורטוגל שמסיבות פוליטיות ברורות ניסו להכשיל את המשא ומתן", אמר ציפראס. "התוכנית שלהם היתה – ועדיין – להחליש, להפיל או להכניע את הממשלה שלנו ללא תנאים עוד לפני שנתחיל לעבוד ולשאת פירות כדי שהדוגמה היוונית לא תשפיע על מדינות נוספות" אמר ציפראס שהוסיף כי "ובעיקר לפני הבחירות בספרד".

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחויצילום: בלומברג

ראחוי אמר שספרד הפגינה סולידריות עם יוון כחלק מגוש היורו אחרי שעזרה לה בחילוץ ודחקה ביוון לממשל את המחויבויות שלה ולשמור על הבטחותיה. "אנחנו לא אחראיים לתסכול שנוצר בשמאל הרדיקלי של יוון שהבטיח משהו שלא יוכל לקיים", אמר.

אתמול (ראשון) דחו ביוון את ההאשמות האלה ואמרו כי ציפראס מחויב לספר ליוונים איך התנהלו המגעים וכי הדברים שלא פורשו לא כשורה. "הממשלה היוונית החדשה לא מחלקת את מדינות ואזרחי אירופה לקטגוריות של חברים או אויבים", אמר גורם ממשלתי לרויטרס. "פירוש לא נכון של דברי ראש ממשלת יוון לא תורם לשיח".

ספרד, פורטוגל ואירלנד נאלצו להציג תקציבי צנע ולערוך רפורמות מבניות התמורה לסיוע אירופי. במקרה של ספרד, הסיוע נועד בעיקר כדי לתמוך במערכת הבנקאית הכושלת שלה.

ציפראס דחה את הטענות שלפיהן ביים את המשבר בשיחות כדי להבטיח הארכה של הסיוע האירופי מגוש היורו ואמר כי הכעס של הגרמנים מראה שממשלתו ניצחה. סקר שנערך עבור תחנת הטלוויזיה SKAI מראה כי 56% מהיוונים מאמינים שההסדר שאליו הגיעה ממשלת יוון מסמל ניצחון ורק 24% חושבים שהוא כישלון של ממשלת יוון.

מפלגת המשאל הספרדית פודמוס מובילה בכמה סקרי דעת קהל, מה שהופך לאיום רציני על המפלגה העממית בספרד בראשות ראחוי בבחירות שצפויות להיערך במדינה לקראת סוף השנה. גם בפורטוגל ייערכו בחירות בתום הקיץ, אבל עד כה לא התעוררו במדינה כוחות המתנגדים לצנע כמו סיריזה או פודמוס.

באירלנד ייערכו בחירות ב-2016. סקרים במדינה מראים כי מפלגת השמאל שין-פיין נהפכה ליריבה הגדולה ביותר של פיין-גייל, מפלגת הימין-מרכז של ראש ממשלת אירלנד, אנדה קיני.

בראיון שהעניק כמה ימים לפני נאומו של ציפראס, אמר ראש ממשלת פורטוגל, פדרו פאסוס קוהלו, כי פורטוגל לא הפגינה עמדות קשיחות במשא ומתן על חילוץ יוון בדיונים עם שרי האוצר של גוש היורו בפברואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker