כמה עלתה לנו איראן?

ערב נאום נתניהו: נתונים חדשים חושפים את נטל הביטחון על כלכלת ישראל

נטל הביטחון של ישראל ביחס לתמ"ג - הגבוה במערב ושני בעולם רק לסעודיה ■ ישראל הוציאה מיליארדי דולרים על היערכות לתקיפה באיראן

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים34
נדן פלדמן
נדן פלדמן

ערב נאומו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס על הסכם הגרעין עם איראן, מתפרסמים נתונים חדשים הממחישים את נטל הוצאות הביטחון של ישראל על הכלכלה המקומית. לפי חישובים המבוססים על דו"ח מעודכן של המכון האסטרטגי הבינלאומי בלונדון (IISS), שיעור ההוצאות הבטחוניות של ישראל ב-2014 הוא הגבוה במערב, בפער של מאות אחוזים משאר המדינות, כולל ארה"ב.

ב-2014 הסתכמו ההוצאות הבטחוניות של ישראל ב-23 מיליארד דולר, לפי דו"ח The" Military Balance 2015" של מכון IISS. הנתונים מתייחסים להוצאות של מערכת הביטחון כולה, כולל הוצאות בטחוניות של תעשיית החלל. לפי הערכות שונות, ישראל השקיעה בשנים האחרונות לפחות 3 מיליארד דולר בהיערכות למתקפה על אתרי הגרעין של איראן, שלא יצאה לפועל. תקציבים גדולים נוספים הופנו לפיתוח מערכות הגנה מתקדמות והיערכות העורף במקרה של מתקפה איראנית.

שיעור ההוצאות הבטחוניות של ישראל ביחס לתמ"ג עלה בשנה שעברה ל-7.8% - השיעור הגבוה במערב ומהגבוהים בעולם. נתונים שפירסם ב-2012 מכון שטוקהולם לשלום (SIPRI) הצביעו על נטל ביטחון של 6.1% מהתמ"ג.

צילום: אי־אף־פי

נטל ההוצאות הבטחוניות של ישראל גבוה יותר מכפליים מאשר בארה"ב, (3.4%): שהוציאה ב-2014 581 מיליארד דולר על עלויות ביטחון. דרום קוריאה, המתמודדת עם איום גרעיני מוחשי הנשקף מהדיקטטורה השכנה, מדורגת במדד זה במקום השלישי מבין המדינות המפותחות, עם שיעור הוצאות בטחוניות של 2.6% מהתמ"ג, לפי IISS.

רק לשתי מדינות בעולם נטל הוצאות ביטחון כבד יותר מישראל – סעודיה (שיעור של 10.8% מהתמ"ג), המנהלת יחסים מתוחים עם איראן ורואה בה איום אסטרטגי, ושכנתה עיראק (9.7%), שמתמודדת עם מלחמת אזרחים עקובה מדם ועם עלייתו של ארגון דאעש. בשתי המדינות, הנפילה בהכנסות כתוצאה מקריסת מחיר הנפט צפויה להכביד משמעותית את נטל הביטחון בשנה הקרובה.

השנה היא הפעם הראשונה שבה מפרסם מכון IISS, הנחשב למוביל בעולם בתחומו, מידע כלכלי מפורט על מערכת הביטחון של ישראל במסגרת הדו"ח השנתי. נתונים מפורטים פורסמו לראשונה גם על סין, צרפת, יפן, אוקראינה ומדינות נוספות. בסה"כ הקיף הדו"ח 171 מדינות.

הוצאות הביטחון של ארה"ב אמנם ספגו קיצוצים בשנים האחרונות, אך הן עדיין גדולות יותר מכל הוצאות הביטחון של שאר המדינות המפותחות גם יחד, וב-2014 היוו כ-36% מסך הוצאות הביטחון בעולם. הוצאות הביטחון של סין, שהסתכמו בשנה שעברה ב-129 מיליארד דולר, מהוות 8% מסך ההוצאות בעולם, בעוד עלויות הביטחון של ישראל מהוות 1% במדד זה.

פועל בכור הגרעיני האיראני בבושהר
פועל בכור בבושהר. איראן מתקרבת ל"יכולת קריטית" לייצור פצצה לפני שסוכנויות הביון המערביות יידעו בכלל שעשתה זאתצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker