השבוע בוול סטריט: שכר העובדים בארה"ב יכול לאותת על העלאת ריבית

ביום שישי יפורסם בארה"ב דו"ח התעסוקה שצפוי להצביע על המשך מגמת ההתאוששות בשוק התעסוקה, אבל לא לנפץ את מגמת הקיפאון השכר. פישר אמר ביום שישי כי העלאת ריבית תיתכן כבר ביוני או בספטמבר

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחרי שנרגעו הרוחות ביוון – לפחות באופן זמני – עם אישור החילוץ הזמני על ידי הפרלמנט הגרמני, השווקים יחזרו להתעסק בארה"ב. ביום שישי צפוי משרד העבודה האמריקאי לפרסם את דו"ח התעסוקה שיצביע על מצב שוק העבודה –אם העלאת ריבית תתאפשר בזמן הקרוב בארה"ב.

בורסות וול סטריט נסגרו אמנם ביום שישי בירידות, אבל מסיכום חודשי עולה כי זה היה החודש הטוב ביותר מאז 2011 עבור מדד S&P 500, על אף שהצמיחה בארה"ב היתה נמוכה מההערכות הראשוניות. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.5% ונסוג ב-0.1% בסיכום שבועי. בחודש פברואר כולו קפץ מדד דאו ג'ונס ב-5.6%; מדד S&P 500, אשר נסגר בשיא ארבע פעמים במהלך חודש פברואר, ירד ב-0.3% אולם טיפס בפברואר ב-5.5% - הזינוק החודשי החד ביותר מאז שנת 2011. בסיכום שבועי ירד מדד S&P 500 ב-0.3%. מדד נאסד"ק נסוג ב-0.5% לאחר שנסגר ביום חמישי במגמה חיובית זו הפעם ה-11 ב-12 ימי מסחר, ובמרחק של 1.2% משיא של 5,048.62 נקודות בו נסגר ב-10 במארס 2000, בשיאה של בועת הדוט.קום. בסיכום שבועי עלה מדד נאסד"ק ב-0.2% ובחודש פברואר כולו קפץ ב-7.1%.

בורסות אירופה נסגרו ביום שישי ברמתן הגבוהה ביותר מאז שנת 2007 על רקע דו"חות כספיים חזקים של יצרנית המטוסים האירופית איירבוס, וירידה מתונה מהצפוי בביטחון הצרכנים בארה"ב. בורסת אתונה נפלה ביום שישי ב-2.7% אולם קפצה בסיכום חודשי ב-22%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4% בדרכו לזינוק של 6.9% בפברואר. מתחילת השנה קפץ המדד ב-14%.

סטנלי פישר נפגש עם מובטלים בארה"בצילום: רויטרס

דו"ח התעסוקה שיפורסם ביום שישי צפוי להצביע על המשך ההתאוששות המרשימה במספר המשרות בשוק האמריקאי. אחרי שבדו"ח הקודם דווח במקום על תוספת מפתיעה של 257 משרות לשוק האמריקאי, החודש צפוי להצביע הדו"ח על תוספת של 220-240 אלף משרות לפי הסקרים השונים שמתפרסמים בארה"ב.

אם נתוני התעסוקה לפברואר יעמדו בציפיות, יהיה זה הדו"ח ה-13 ברציפות שמצביע על גידול של יותר מ-200 אלף משרות בשוק התעסוקה האמריקאי. רצף הצמיחה בשוק התעסוקה דומה רק לרצף הגידול שהסתיים במארס 1995 – אז במשך 19 חודשים ברציפות צמח שוק התעסוקה האמריקאי ביותר מ-200 משרות בחודש. שיעור האבטלה צפוי לרדת ל-5.6%, לעומת 5.7%.

ואולם מעבר לנתוני התעסוקה היבשים, הדו"ח גם מספק הצצה לרמות השכר בשוק האמריקאי, נתון חשוב שקשור גם בהחלטת יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'נט ילן, אם להעלות את הריבית במדינה. הדו"ח שפורסם בחודש שעבר הצביע על עלייה חדה יחסית של 0.5% בשכר השעתי ל-24.75 דולר. העלייה הכוללת בשכר בארה"ב הגיעה בשנה שעברה ל-1.7% בלבד. גם התחזיות לגבי עליית השכר בדו"ח הקרוב לא מעודדות וכלכלנים חוזים עלייה של 0.2% בשכר.

בינתיים, סגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, אמר בנאום שנשא ביום שישי כי הבנק הפדרלי צפוי להעלות את הריבית ביוני או בספטמבר. "אני לא חושב שיש דגש על יוני ולא על ספטמבר", אמר פישר בהתייחסו לתאריך העלאת הריבית בנאום בניו יורק. "נראה ששני החודשים האלה הם בעלי הסבירות הגבוהה ביותר", הוסיף.

מלבד נתוני התעסוקה האמריקאים, יפורסמו השבוע מדדים שיעידו על האווירה העסקית במגזרי הייצור והשירותים. בין היתר יפורסמו מדדי מנהלי רכש (PMI) בגוש היורו, בסין, ביפן ובארה"ב.

מדד מנהלי הרכש הממשלתי שפורסם היום (ראשון) בסין הצביע על כך שמגזר הייצור במדינה המשיך להתכווץ בחודש שעבר. לפי נתוני משרד הסטטיסטיקה בסין, המדד בפברואר הגיע ל-49.9 נקודות, עלייה קלה בלבד לעומת נתון של 49.8 נקודות שפורסם בינואר. הנתון שפורסם מצביע על התכווצות מגזר הייצור מכיוון שבמדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מצביע על התכווצות בפעילות. התכווצות הפעילות בייצור בסין עשויה להסביר גם את הורדת הריבית בסין שעליה דווח בשבת ונכנסת לתוקף מהיום בניסיון להמריץ את הכלכלה המקומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker