באפט: "היורש שלי יעשה עבודה טובה ממני"

במכתב למשקיעים כתב באפט כי "שחצנות, ביורוקרטיה ושאננות הן כמו סרטן שמפיל את החברות הגדולות ביותר" והתגאה כי מניית החברה זינקה ב-50 השנה האחרונות ממחיר של 19 דולר ל-146 אלף דולר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

המשקיע האגדי וורן באפט, יו"ר ומנכ"ל חברת האחזקות ברקשייר התאוויי, אמר כי יורשו בתפקיד יצטרך להימנע ממלכודות שפגעו בחברות בעבר. המנכ"ל הבא של ברקשייר "יהיה זקוק ליכולת להיאבק במאפיינים הבסיסיים ביותר של ריקבון עסקי, שהם שחצנות, ביורוקרטיה ושאננות", כתב באפט בן ה-84 במכתב השנתי שלו למשקיעים, אשר פורסם ביום שבת באתר החברה, ואשר בו ציין 50 שנה לבעלותו על תאגיד הענק. "כשהסרטן התאגידי הזה שולח גרורות, אפילו החברות החזקות ביותר עלולות ליפול".

באפט השתלט על ברקשייר ב-1965 והפך את יצרנית הטקסטיל שהיתה אז במצוקה לחברה הרביעית בגודלה בעולם. פעילותה של ברקשייר משתרעת על מגוון תחומים בהם ביטוח, תחבורה, אנרגיה, ייצור וקמעונות. במכתב ציין באפט כי ב-50 השנים שבהן הוא מחזיק בברקשייר התאוויי, השווי של החברה למניה זינק מ-19 דולר ל-146,186 דולר, מה שמשתווה לעליה בקצב ממוצע של 19.4% בשנה, לדבריו.

באפט כתב כי הוא אופימי לגבי ביצועיה של החברה ובמיוחד של "חמש המעצמות" - חמש החטיבות שאינן שייכות לחטיבת הביטוח הגדולה ביותר של ברקשייר. הקבוצה רשמה רווח שיא לפני מס של 12.4 מיליארד דולר בשנה שעברה, עליה של 1.6 מיליארד דולר לעומת 2013.

במשך שנים נשאל באפט מי יחליף אותו בתפקיד כשימות או יפרוש, אך נמנע מלענות על כך. גם הפעם הוא לא פירט מי יהיה יורשו, אלא רק כתב כי לדירקטוריון החברה יש האדם המתאים להמשיך אותו בתפקיד, וכי הוא מאמין שהמנכ"ל הבא יגיע משורותיה של ברקשייר. "במובנים מסוימים וחשובים, האדם הזה יעשה עבודה טובה יותר ממני", כתב. בנוסף, אישר באפט כי בנו האוורד, דירקטור בברקשייר מאז 1993, עשוי להיות יו"ר בתפקיד לא ניהולי כשהוא עצמו יפרוש. ההסדר הזה יאפשר המשכיות בתרבות של ברקשייר, כתב.

צילום: רויטרס

בנוגע לאחזקותיה של ברקשייר, לקח באפט אחריות על העובדה שלא נפטר בשלב מוקדם יותר ממניות טסקו, ענקית המרכולים הבריטית שנקלעה לקשיים ואשר מנייתה צנחה בשנה שעברה. "משקיע שמקדיש יותר תשומת לב, אני נבוך להודות, היה מוכר מניות של טסקו מוקדם יותר", כתב. "עשיתי טעות גדולה". הוא הוסיף כי "בעולם ההשקעות, חדשות רעות באות לעתים באופן סדרתי: אתה רואה תיקן במטבע, וכשהימים חולפים, אתה פוגש את המשפחה שלו".

באפט התייחס במכתב גם למצבה של כלכלת ארה"ב, שלגביו הוא אופטימי, ויצא נגד "המטיפים הפסימיסטים", לדבריו. "הוריי לא יכלו לחלום ב-1930 על העולם שבנם יראה", הסביר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום