"אני כאן כדי ללכוד עשירים שמשקרים": הממשלה החדשה ביוון תיאבק בטייקונים

אחד התנאים החשובים להמשך תוכנית החילוץ של המדינה הוא מאבק בשחיתות ובהעלמות מס ■ הממשלה החדשה טוענת שתצליח בכך משום שבניגוד לקודמותיה, אין לה קשרים לאליטה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשעבר על רשימה של חשבונות בנקים יוונים של מנהלים, פוליטיקאים וחברים אחרים באליטה היוונית, נתקל פנגויטיס ניקולודיס — הצאר החדש של יוון למאבק בשחיתות — בכמה נתונים מטרידים. כך למשל, אדם שקיבל דמי אבטלה והכריז על הכנסה אפסית לרשות המסים, החזיק ביותר מ–300 אלף יורו (336 אלף דולר) שהוחבאו בחשבון בנק. לאחר שסיפר לרשויות המס כי ההכנסה השנתית שלו מסתכמת ב–15 אלף יורו בלבד, התגלה כי יש לו 1.5 מיליון יורו בחשבונות בנק אחרים.

ניקולודיס מעריך כי ההתחמקות של אנשים כאלה מתשלום מסים מונעת ממשרד האוצר הכנסות גדולות, זאת בזמן שיוונים אחרים כורעים תחת נטל הצנע והקשיים הכלכליים של המדינה. "אין לי שום דבר נגד עשירים", אומר ניקולודיס, מומחה לפשעים כלכליים, כשהוא נשען על שולחן במשרדו במערב אתונה. "אני נגד עשירים שמשקרים — ואני כאן כדי ללכוד אותם".

במשך שנים יוון ניסתה להיאבק בשחיתות ובהעלמות מס, מהבעלים של טברנות קטנות ועד לטייקונים החזקים ביותר במדינה. כעת, ראש הממשלה מתחייב לנקוט צעדים משמעותיים יותר מהממשל הקודם במאבק הזה. הוא אומר כי ממשלתו, שאותה מובילה מפלגת השמאל סיריזה, תצליח משום שכמפלגה שאף פעם לא היתה בשלטון היא אינה מושפעת מבעלי אינטרסים — שעד עתה לחמו לשמירה על הסטטוס קוו.

אבל גם ניקולודיס מודה שלתקן את מצבה הפיננסי של יוון לא יהיה דבר קל, מה שמעלה את השאלה — כמה מהר תוכל הממשלה למלא את הבטחתה לנושים האירופים. בשבוע שעבר, בתמורה לארכת חבילת החילוץ בשווי 240 מיליארד יורו בארבעה חודשים נוספים, פרסמה אתונה תוכנית של שתי נקודות 
עיקריות למאבק בשחיתות. הראשונה מבטיחה לצאת נגד מעלימי מס עשירים, והשנייה מבטיחה לחולל שינוי במערכת שבה הטייקונים שולטים ברוב הכלכלה ומנהלים את עסקיהם בצורה עמומה — כולל העלמות מס, שלדברי האנליסטים מונעים מהממשלה הכנסות של מיליארדים.

גביית מסים היא נקודת ההתחלה של ממשלת יוון בניסיון להפוך את המדינה למקום שבו הציבור מציית לשלטון החוק ומשלם מסים. ניקולודיס אומר כי הזמין 3,500 ביקורות מס שיניבו 7 מיליארד יורו, כאשר מתוכם 2.5 מיליארד הוא מקווה להשיג עד הקיץ. בהמשך, ייבדקו 22 אלף מקרים נוספים, בשווי של כמה מיליארדי יורו.

באופן מתסכל, הון יווני רב נמצא מחוץ להישג ידה של הממשלה, מחוץ למדינה. הוא כולל יותר מ–2,000 חשבונות בנק בשווייץ שמוחזקים על ידי יוונים שנכללו ברשימה ששלחה כריסטין לגארד (כיום ראש קרן המטבע הבינלאומית) ליוון ב–2010, כשהיתה שרת האוצר של צרפת. בסך הכל, מחוץ ליוון מוחזקים נכסים יוונים בשווי 120 מיליארד יורו. לפי ההערכות, הם מוחזקים בעיקר בחשבונות השקעה, שלדברי ניקולודיס — הממשלה אינה יכולה להניח עליהם את ידיה.

אבל חוסר היעילות של מערכת גביית המסים ומערכת המשפט, עלול לפגוע בהתקדמות התהליך. הארי תיאוהאריס, שמונה לגובה המס הראשי על ידי הממשלה הקודמת ב–2013, זוכר מקרה שבו אזרח עשיר שנקנס ב–5 מיליון יורו על העלמת מסים — הצליח לבטל את המשפט נגדו. תיאוהאריס התפטר בשנה שעברה, לאחר שהופעלו עליו לחצים פוליטיים וכיום מכהן כחבר פרלמנט במפלגת אופוזיציה.

ציפראס מאשים את הטייקונים הגדולים של יוון בכך שעלו למדינה מיליארדי יורו בהכנסות אבודות לאורך השנים. הוא התחייב "להיאבק באוליגרכיה שמעלימה מסים", לא רק באמצעות הגברת בדיקות המס, אלא גם על ידי מאבק בהתנהלות העסקית של כמה משפחות חזקות ששולטות במגזרים חשובים — כמו בנקאות, ספנות, נפט ובנייה.

אף שהם נחשבים לאחד ממקורות התעסוקה הגדולים ביוון, הטייקונים היוונים תמיד ניהלו כלכלה סגורה שהצליחה לפעול מבלי לתת דין וחשבון לאף אחד — זאת הודות לקשריהם הקרובים עם פוליטיקאים ועם הבנקים. החברות שלהם זכו במכרזים באופן לא הוגן, השתלטו על תחנות הטלוויזיה ביוון בלי לשלם על רישיונות, ונמנעו מתחרות בענפים שונים. הממשלה טוענת כי חלק מהטייקונים האלה גם היו מעורבים בפעילות לא חוקית, כמו הברחת דלק וטבק.

למשל בשנה שעברה, המשטרה חשפה רשת להברחת דלק של 15 אנשים שנוהלה על ידי ג'ורג' ספאנוס, נשיא חברת דלק בינונית ביוון. הרשויות אמרו כי המדינה הפסידה 3.5 מיליון יורו במסים, כאשר חברי הרשת גנבו דלק ליצוא בעזרת החברה ומכרו אותו בשוק היווני. ספאנוס הכחיש את ההאשמות ושוחרר בערבות של 300 אלף יורו באפריל אשתקד. משפטו עדיין לא התחיל.

ניקולודיס מודה שהמאבק שלו לא הולך להיות קל, אך הוא אופטימי. "אם אנשים יראו שאני נקי ושראש הממשלה נקי, ויראו את האנשים 'הלא נקיים' האלה הולכים, בסופו של דבר, לכלא — אני מקווה שזה יעורר שינוי בחברה היוונית", הוא אומר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker