הסוד נחשף

הפתרון לתעלומת השמלה שמשגעת את האינטרנט

מדוע חלק מהאנשים רואים את השמלה בצבע כחול ושחור, ואילו אחרים רואים אותה בצבע לבן וזהב? רמז: מי שמשתמש הרבה בפונקציית בהירות בפוטושופ יודע מה הצבע האמיתי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לא בכל יום מצליח מפגש בין אופנה למדע לעורר מחלוקת חריפה בכל רחבי העולם.

הבלוגרית קתלין מקניל העלתה בטאמבלר את הצילום שנודע מאז בתור התיוג #TheDress - שבו נראית שמלת פסים שעוררה מחלוקת חריפה בחוג מכריה. המחלוקת התפשטה במהירות לכל הרשתות החברתיות, ואפילו ידוענים כמו טיילור סוויפט נכנסו לקלחת. "אני לא מבינה את הוויכוח המוזר הזה על השמלה ואני מרגישה שזו תחבולה באופן כלשהו. אני מבולבלת ומבוהלת. נ.ב. ברור שהיא בצבע כחול ושחור".

כתבות נוספות ב-TheMarker

סיפורי הזוועה: הישראלי שמתפשטים באמצע המטוס או מקיים יחסי מין לפני כולם

הבדל של 20 דקות נסיעה: 3 חדרים ב-575 אלף שקל ו-2 חדרים ב-4.2 מיליון שקל

הציוץ בטוויטרצילום: צילום מסך

הגולשים התחלקו במהירות לשני מחנות: מחנה הלבן וזהב ומחנה השחור וכחול - כאשר כל מחנה בטוח לחלוטין כי המחנה השני טועה לגמרי. אולם רון כריסלי, מנהל המרכז למחקר מדע קוגניטיבי באוניברסיטת סאסקס בבריטניה, מאמין כי הבעיה טמונה בעיקר בעובדה שכולם שכחו שמדובר באשליית צבע.  

"הצעד הראשון בדרך להפסקת אש במלחמת השמלה היא ליצור הדגמה שתמחיש למחנה הלבן וזהב כיצד אותה שמלה ממש יכולה להיראות בתנאים אחרים בצבע כחול ושחור".

איור שהועלה באתר טוויטר המחיש כי זאת היטב כאשר הציג ציורים של שתי שמלות שהחצי הימני שלהן בצבע זהה, ואילו השמאלי בצבע שונה. לצד חצאים שמאליים בצבעים שונים, נראים החצאים הימניים כבעלי צבעים שונים, אף כי צבעיהם זהים: בחצאית אחת החצי הימני נראה בצבעי לבן וזהב, ובחצאית השנייה בצבעי כחול ושחור.  

"מדובר בעניין של תפיסה", אמר כריסלי. "הצבע שאנחנו ראים לא תלוי רק באור שמגיע לתוך עינינו, אלא גם בהקשות שהמוח שלנו מבצע שגורמות לנו לראות את הדברים באופן כלשהו. אנחנו מתבססים על צבעי הרקע כדי לגבש את חוויות הצבעים לנו. חלק סובלים מכך יותר מאחרים בשל האופן שבו אנשים מכניסים את הרקע למערכת השקלולים שעל פיה הם בונים על חוויות הצבעים שלהם. אנשים מסוימים פשוט רואים מה שלפניהם ואילו אחרים מושפעים הרבה יותר מהרקע".

"טרם הוכיחו זאת מדעית, אבל לאור מה שאנחנו יודעים על המוח אפשר להעריך שאדם שרגיל לביצוע מניפולציות בתמונות על ידי שימוש באיזון לבן, עשוי להיות מסוגל לתפוס את הצבע האמיתי של השמלה במגוון רחב יותר של סוגי רקע ולהתעלם מהרקע, בעוד שעל אחרים המניפולציה עובדת יותר בקלות. אנשים שנוהגים לבצע שינויים בלומיננס (בהירות) בפוטושופ עשויים לא ליפול בפח", הוסיף כריסלי.

"דבר בולט נוסף באשליית השמלה הוא שבניגוד לאשליית הצל על לוח השחמט, לא כל האנשים חווים אותה, ואלו שכן, חווים אותה באופן שונה לעיתים קרובות. זה כמו מקבילה תפיסתית של אנשים שמסוגלים לגלגל את הלשון שלהם ואלו שלא. אבל מוקדם מדי מכדי לקבוע האם זה נובע מהבדל גנטי, כמו במקרה של היכלות לגלגל לשון, או מיכולת נרכשת שמושפעת גם מהאישיות", סיכם כריסלי.

אשליית הצל על לוח השחמט שכריסלי התייחס אליה היא האשליה האופטית המפורסמת שהדגים אדוארד אדלסון בעזרת לוח שחמט, שעליו עצם שמטיל צל על חלק מהלוח. שתי משבצות על הלוח שנראות בצבעים שונים לחלוטין (אחת בצל והשנייה לא) למרות שלמעשה הן באותו צבע, משום שהמוח שלנו מתאים את הצבע לסביבה.

כפי שוודאי הבנתם בשלב זה, אנחנו מתמודדים כאן עם מקרה של אשליית צבע. אשליות צבע הן תמונות שבהן צבעי הרקע סביב האובייקט מתעתעים בראייה שלנו וגורמים למוח לנו לפרש באופן שגוי את הצבע שאנחנו רואים.

מה שמתרחש עם השמלה המדוברת הוא שהעין שלך עושה אחד משני דברים: או שהיא מתעלמת מהכחול ולכן רואה לבן וזהב, או שהיא מתעלמת מהזהב וראה כחול ושחור. אבל מדוע שהעין שלך תשקר לך?

התפתחות בני אדם נועדה לאפשר להם לראות באור יום, אולם אור יום משנה את הצבעים של הדברים שאנחנו רואים. העין האנושית מנסה לפצות על ההטיה הכרומטית של צבע באור יום.

אנחנו רואים חפצים מכיוון שהם מחזירים אור. כשאנחנו מסתכלים על משהו, אור נכנס לעין שלנו באורכי גל שונים שתואמים צבעים שונים. רשתית העין ממירה את האור הזה לאותות עצביים שמשוגרים למוח שמעבד אותם לכדי תמונה. ואז, המוח מסיק מה הצבע של החפץ שהאור חזר ממנו על ידי כך שהוא מחסיר את הצבע ההוא מהצבע האמיתי של החפץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker