לכלכלה ההודית יש הזדמנות להמריא, לממשלה הטרייה אסור להחמיץ אותה

שר האוצר ההודי יציג בסוף השבוע את התקציב החדש ■ עליו להכריז על רפורמות קשות כדי להעלות את הודו למסלול צמיחה יציב, ולקדם אותה כמתחרה לסין

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

היו בעבר מקור לתקווה עבור . כיום, הם יותר מקור לדיכאון. הכלכלה הסינית נבלמת. ברזיל נקלעה לשילוב הרסני בין קיפאון כלכלי לאינפלציה. רוסיה שקעה למיתון בעקבות הסנקציות המערביות והצניחה במחיר הנפט. דרום אפריקה סובלת מחוסר יעילות ושחיתות. על רקע כל האכזבות האלה בולטת כלכלה מתעוררת גדולה אחת: הודו.

התקווה היא ש תצליח לפרוש כנפיים ולהמריא לפסגת הכלכלה העולמית. לשם כך עליה להיפטר ממורשת של מדיניות הפוגעת ביעילות. המשימה הזאת מונחת על כתפיו של שר האוצר הנכנס, , שעוד יומיים יחשוף את התקציב המלא הראשון של הממשלה שנבחרה בשל מצע של צמצום ביורוקרטיה ועידוד צמיחה. ביולי 1991, תקציב פורץ דרך פתח את הכלכלה ההודית לסחר, הון זר ותחרות. כיום, הודו זקוקה למשהו מהפכני לא פחות.

הודו טומנת בחובה הבטחה לא ממומשת אדירה. ההודים הם יזמים מטבעם, וכמעט מחצית מאוכלוסייתה - 1.25 מיליארד נפשות - מתחת לגיל 25. היא ענייה, כך שיש לה עוד הרבה מרחב לצמוח. התמ"ג לנפש בהודו, במונחי שוויון כוח קנייה, היה 5,500 דולר ב-2013, לעומת 11.9 אלף דולר בסין ו-15 אלף דולר בברזיל. הכלכלה ההודית מפוצלת בשל מסים מקומיים המוטלים ברמה המחוזית, אבל תמיכה על-מפלגתית במס כלל-ארצי על שירותים ומוצרים עשויה ליצור שוק משותף אמיתי. הפוטנציאל שם ובגדול - השאלה תמיד היתה האם ניתן לממשו.

רה"מ נרנדרה מודי (מימין), ושר האוצר ארון ג'ייטליצילום: רויטרס

האופטימיים מציינים כי התמ"ג בהודו צמח ברבעון הרביעי של 2014 ב-7.5%, לעומת הרבעון הרביעי של 2013. קצב מהיר יותר אף מסין. אבל נתון בודד, שרבים מפקפקים באמינותו, הוא לא סיבה טובה להתרגשות. מה שיותר חשוב זה התייצבותה של הכלכלה. האינפלציה צנחה בחצי, לאחר שריחפה מעל 10% במשך שנים. הגירעון במאזן החשבון השוטף הצטמצם. הרופי התייצב. הבורסה פרחה. והירידה במחירי האנרגיה היא ברכה עבור מדינה המייבאת 80% מהנפט שלה. כשקרן המטבע הבינלאומית הורידה את תחזיותיה לכלכלה העולמית, היא פסחה על הודו.

התקציב של ג'ייטלי

אבל הסיבה האמיתית לתקווה היא הרפורמות הצפויות. במאי האחרון זכתה מפלגתו של נרנדרה מודי, בהרטיה ג'נאטה, בניצחון סוחף בבחירות, תוך הבטחה לכלכלה מנוהלת טוב יותר. ממשלתו של מודי בילתה את החודשים הראשונים בשלטון בניסיון להאיץ בשירות הציבורי האטי. המבחן האמיתי של יכולתה לבצע את הרפורמות יהיה התקציב של ג'ייטלי.

החלק הקל יהיה לרתום את השיפור הכלכלי בהודו למשמעת תקציבית ומוניטרית. בנוסף, הבנקים הציבוריים של הודו זקוקים להון, ומכיוון שהממשלה לא יכולה לתת להם את הכספים הנחוצים, על שר האוצר לשכנע בעלי מניות פוטנציאליים כי הם ינוהלו בצורה עצמאית מהפוליטיקאים.

כדי שהודו תשגשג, היא זקוקה לרפורמות נועזות ולאומץ פוליטי. אסטרטגיית הפיתוח הבדוקה היא העברת אנשים מעבודה שחורה חקלאית לעבודה יעילה יותר בשכר טוב יותר. הזינוק של סין התבסס על ייצור ויצוא. להודו יש יכולת מוגבלת ללכת בעקבות מודל זה - הצמיחה בסחר מבוסס שרשרת אספקה הואטה, והייצור דורש פחות משרות כתוצאה מהתקדמות הטכנולוגיה.

אבל הודו יכולה להצליח יותר מכפי שהיא מצליחה כיום. יש לה מגזר טכנולוגיית מידע מהמעלה הראשונה, שעודנו עתיר עבודה מדי, וקטן מכדי לקלוט את 115-90 מיליון הצעירים שיצטרפו לשוק העבודה בעשור הקרוב, שרובם אינם משכילים דיים לעבודה מסוג זה. הסיכוי הטוב ביותר של הודו הוא לאמץ גישה משולבת, המבוססת על האצת השתתפותה בשוק העולמי - הן בתחום התעשייה והן בתחום השירותים. לשם כך על ג'ייטלי להתמקד בשלושה תחומים: קרקעות, אנרגיה וכוח אדם.

שלושת התחומים רגישים פוליטית, ורכישת קרקעות בראשם. בסין, המדינה פשוט הפקיעה את הקרקע. הודו, לעומתה, נעה יותר מדי לכיוון ההפוך. תוכנית ותיקה להקמת שדה תעופה בינלאומי שני במומבאי מוקפאת כבר זמן רב. בחודשים האחרונים של הממשל הקודם הועבר חוק שרק החמיר את המצב, כשקרא לפיצוי גדול של בעלי קרקעות, לביצוע סקר השפעה חברתית עבור פרויקטים גדולים, ולאישור של לפחות 70% מבעלי הקרקעות לפני שיהיה אפשר לרכוש קרקעות.

מיון בצלים בהודו. מורשת של פגיעה ביעילותצילום: בלומברג

מודי השתמש בצווים נשיאותיים כדי להיפטר מסעיף ההסכמה בהשקעות חיוניות. אבל זהו סידור זמני. על מודי להפוך אותו לקבוע, וכדי לזכות במאבק פוליטי זה, עליו להראות כי קרקעות נבחרות אינן מגיעות לידי מקורבי הממשל - אלא לפרויקטים שמייצרים משרות.

אנרגיה, או ליתר דיוק היעדרה, מונעת אף היא מהודו להמריא. לפי סקר, מחצית מהיצרניות בהודו סבלו מהפסקות חשמל של חמש שעות מדי שבוע. חוסר היעילות שכיח ברחבי רשת החשמל, החל בקול אינדי, מונופול הפחם הממשלתי, ועד לחברות הפצת החשמל.

המכרזים הראשונים של רישיונות לכריית פחם לחברות חשמל, פלדה ומלט, שנפתחו השבוע, הם צעד בכיוון הנכון, אבל יידרשו מאמצים נוספים כדי לפתוח את ההפצה לתחרות. פוליטיקאים מפעילים לחץ על רגולטורים להגביל את מחירי החשמל לרמה הנמוכה מעלות אספקתו - אף שהודים רבים יהיו מוכנים לשלם ולעזוב את הפוליטיקאים בשקט, אם רק יידעו שהם יכולים לסמוך על אספקת החשמל.

התחום השלישי הבשל לרפורמה הוא המגוון המבלבל של חוקי עבודה מחוזיים וארציים. עמידה בהם היא סיוט. רבים מהחוקים האלה נחקקו עוד בשנות הארבעים של המאה הקודמת. כך, ניתן למצוא חוק הקובע כמה מרקקות צריך להציב במפעל, וחוק הדורש מחברה המעסיקה יותר מ-100 עובדים לקבל אישור ממשלתי אם ברצונה לבצע פיטורים או לחסל את פעילותה.

הסכנה: המצב בהודו לא חמור מספיק

עסקים רבים בהודו נשארים קטנים רק כדי שחוקים כאלה לא יחולו עליהם. חברות גדולות משתמשות בעובדי קבלן כדי להתחמק מהחוקים. פחות מ-15% מהעובדים בהודו נהנים מביטחון תעסוקתי חוקי. ג'ייטלי יכול לעקוף את הקושי הפוליטי שבהגבלת הטבות ויתרונות, באמצעות הנהגת חוזה תעסוקתי חדש ופשוט - חוזה המעניק הגנה בסיסית לעובדים, אבל מוזיל פיטורים עבור חברות. חוזה כזה יחול רק על עובדים חדשים. קבוצת העובדים שכבר נהנית מהגנות מוזהבות, תמשיך ליהנות מהן.

בעבר, קשיים הובילו לשינויים רדיקליים בהודו. תקציב 1991 הגיע בתגובה למשבר במאזן התשלומים. הסכנה היא שכעת, כשהאינפלציה יורדת והודו נהנית מתנופה הודות לאנרגיה זולה יותר, מנהיגי המדינה יתחמקו מביצוע רפורמות קשות שהכרחיות להצלחה לאורך זמן.

זאת תהיה טעות אדירה. למודי וג'ייטלי הזדמנות נדירה להזניק את הכלכלה ההודית. אסור להם לפספס את הזדמנות הפז הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker