המשנה לנגידת בנק ישראל: הריבית עשויה לרדת מתחת לאפס אם השקל ימשיך להתחזק

בראיון לרויטרס הסבירה נדין בודו-טרכטנברג כי הורדת הריבית נבעה מחשש שבנק ישראל לא יעמוד בתחזית הצמיחה ■ התשואה על אג"ח ל-20 שנה ירדה לרמתה הנמוכה אי פעם

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
לוגו רויטרס
רויטרס

הריבית בישראל עשויה לרדת גם מתחת לאפס אם השקל ימשיך להתחזק ויאיים על ההתאוששות הכלכלית - כך אמרה בצהריים (ג') נדין בודו-טרכטנברג, המכהנת כמשנה לנגידת בנק ישראל.

עם פרסום דבריה של טרכטנברג הגיב שוק האג"ח בעליות חדות ואיגרות החוב ל-20 שנה נסחרות כעת בתשואה לפידיון של 0.9% - הרמה הנמוכה אי פעם. השקל נחלש מול הדולר ב-0.22% לשער של 3.94 שקל לדולר.

ביום שני את הריבית במפתיע לשפל של 0.1% מ-0.25%, ונימק את הצעד בהתחזקות השקל.

קרנית פלוג ונדין בודו-טרכטנברג
קרנית פלוג ונדין בודו-טרכטנברגצילום: אמיל סלמן

בראיון לרויטרס אמרה בודו-טרכטנברג כי בעוד שבנק ישראל הרגיש "נוח יחסית" עם תחזית צמיחה של 3.2% ל-2015, "היינו חייבים להבטיח שלא תתרחש שום היחלשות נוספת של הדולר". היא הוסיפה: "היו לנו חששות שבמבט לעתיד, בלי דחיפה נוספת, לא נוכל לשמור בהכרח על תחזית הצמיחה שלנו".

בודו-טרכטנברג אמרה כי היצוא, המהווה כ-40% מהפעילות הכלכלית של ישראל, קריטי לצמיחה השנה. "הביקוש המקומי סביר אבל לא נמרץ וההשקעות לא גדלות בכלל. ברור שחלק מההתאוששות שראינו ברבעון הרביעי היא בזכות מגזר היצוא, וחלק מהצמיחה ביצוא נובעת מהעובדה ששער השקל היה במצב הרבה יותר נוח מאשר בעבר", אמרה בודו-טרכטנברג, שנכנסה לתפקידה במארס שעבר. "עשינו מה שחשבנו שנכון לעשות".

היא ציינה כי הריבית יכולה להמשיך ולרדת אם יידרש. "כשמסתכלים על בנקים מרכזיים בהרבה מדינות, רואים שהם מתנסים בריביות שליליות, משהו שחשבנו שאינו אפשרי", אמרה. "אני לא חושבת שמיצינו עד תום את כלי הריבית. ואנחנו שוקלים גם כלים אחרים". בודו-טרכטנברג ציינה כי הורדות נוספות, כמו גם אפשרות לשימוש ב, תלויות בדרך שבה הכלכלה תגיב. נקודה חיובית היא הצמיחה הסולידית בארה"ב, אף שאירופה – שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל – עדיין מתקשה לצמוח.

"אנחנו רגישים לגבי שתי הכלכלות (ארה"ב ואירופה) ולפחות אחת הולכת בכיוון הנכון", אמרה. "העיתוי שבו נפעל תלוי במה שיתרחש בכלכלות האלה".

צילום: עדי כהן צדק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker