ניו יורק חוזרת לעבוד, בלי מסיבות 
יום הולדת ב-3 מיליון דולר

מאז שהחלה ההתאוששות מהמשבר הכלכלי נוספו לעיר יותר משרות מבכל תקופה מקבילה ■ וול סטריט, לשם שינוי, אינה מובילה את הפריחה הנוכחית

פטריק מק'גיהן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטריק מק'גיהן, ניו יורק טיימס

העיר ניו יורק ייצרה בחמש השנים האחרונות יותר משרות מאשר בכל חמש שנים אחרות בחצי המאה האחרונה - אבל העיר כבר אינה פועמת באותו קצב מסחרר וקורנת גאווה כמו בתקופות הצמיחה הקודמות. מה חסר כאן? וול סטריט.

בנקי ההשקעות הגדולים וחברות הברוקראז' נהגו להיות המנוע החזק ביותר שהוציא את כלכלת ניו יורק מתקופות מיתון. במשך השגשוג של שנות ה-90, תעשיית ניירות הערך עם השכר הגבוה שבה היתה אחראית ליותר מ-10% מכלל המשרות שנוספו במגזר הפרטי בעיר. הפעם, היא תרמה פחות מ-1%.

בעיני בכירים בעירייה וכלכלנים, אלה חדשות נהדרות. לראשונה מזה כמה עשורים, ניו יורק מוכיחה שהיא יכולה לצמוח בקצב מהיר מבלי להישען על וול סטריט. העיר הוסיפה 425 אלף משרות מאז סוף 2009, מה שהעלה את מספר המשרות שבה ל-4.1 מיליון.

האווירה בניו יורק שונה מזו של סוף שנות ה-90, שיאה של בועת הדוט.קוםצילום: אי־אף־פי

אף שניו יורק נמצאת בעיצומה של התרחבות, האווירה שונה מב-1999, שיאה של בועת הדוט.קום, או אפילו מב-2007, לפני התפוצצות בועת הנדל"ן. פיננסיירים כיום לא עורכים לעצמם מסיבות יום הולדת ב-3 מיליון דולר בפארק אווניו, כפי שעשה יו"ר בלקסטון סטיבן שוורצמן. "זאת לא בועה מהסוג הזה", אומר רוני לוונסטין, מנהל משרד התקציב העצמאי של העיר, סוכנות ציבורית המספקת מידע על תקציב העירייה. "זו אינה 'מדורת ההבלים'. זה מגוון רחב של חברות במגזרים שונים שתורמות לצמיחת משרות מגוונת".

רבות מהמשרות החדשות הן במקומות שמשלמים שכר נמוך, כמו מלונות ומסעדות. ואולם לשם שינוי, גם חברות אינטרנט שצומחות מהר ומשלמות היטב כמו גוגל, פייסבוק ובאזזפיד מוסיפות משרות בקצב מהיר.

פאולה מלדונדו התקבלה לאחת ממשרות ההיי־טק האלה, שלדבריה שינתה את חייה. מלדונדו, בת 34, אמרה כי במשך רוב השנה האחרונה "הרווחתי 10 דולר לשעה או שהייתי מובטלת". היא נרשמה לאקסס קוד, קורס תכנות שפתח ארגון הקואליציה של קווינס. ובחודש שעבר, ההחלטה שלה להחליף קריירה השתלמה.

כמפתחת אפליקציות למובייל, מלדונדו משתכרת כיום כפליים משהשתכרה כשעבדה במשרה אדמיניסטרטיבית בהאנטר קולג', לדבריה. משרות בחברות היי־טק מציעות שכר ממוצע של 85,619 דולר בשנה, לפי נתוני הקואליציה. "הם מגייסים אנשים בטירוף", אומרת מלדונדו על באזזפיד. "התחלתי בשבוע הראשון של ינואר והיו פה 20 אנשים שהתחילו באותו יום".

הפינוק הראשון שהרשתה לעצמה היה ביקור באיקאה, כדי לרכוש רהיטים לדירה שלה בבושוויק שבברוקלין, שבה היא מתגוררת עם בעלה. הדבר הבא ברשימה היא ספה חדשה, היא מספרת.

האופי הדינמי של כלכלת ניו יורק עורר התאוששות חזקה יותר מכפי שחוותה ארה"ב כולה. לניו יורק נוספו פי שלושה יותר משרות מכפי שאיבדה במהלך המיתון. תוספת המשרות של ארה"ב כולה, לעומת זאת, היתה פחות מכפליים ממספר המשרות שאבדו.

שיעור האבטלה של ניו יורק צנח בשנתיים האחרונות ב-2.7%, ל-6.3%. אך הוא נשאר מעל לשיעור האבטלה הנוכחי בארה"ב, 5.7%, בין היתר משום שמאגר האנשים שמחפשים עבודה בעיר גדל מאוד בשנים האחרונות. "אנחנו בעיצומה של התאוששות משמעותית ומתמשכת במשרות, אך לרבים אין תחושה כזאת", אומר מארק זנדי, כלכלן ראשי במודי'ס אנליטיקס. "אנחנו עדיין לא בתעסוקה מלאה, אפילו בניו יורק. זה מגביל את העלייה בשכר".

השכר הממוצע עדיין נמוך מב-2007

השכר עדיין צומח בעקביות בניו יורק, אבל השכר הממוצע לכל המשרות - 87,642 דולר - עדיין נמוך מכפי שהיה ב-2007, לפי משרד התקציב. הסיבה העיקרית לכך היא שהשכר בוול סטריט לא חזר לרמות שקדמו למשבר, אם כי הוא עולה בקלות על 350 אלף דולר בשנה בממוצע, לפי נתוני משרד התקציב.

אולם משכורותיהם של עובדים רבים עלו בכל זאת בקצב מהיר מהאינפלציה. ג'וסטו קרוז, איש תחזוקה במלון, אומר כי קיבל העלאות שנתיות של 4% במסגרת חוזה שעליו ניהל משא ומתן איגוד העובדים שלו עם המלון. עם מספר שיא של תיירים שזורמים לעיר, המלונות מלאים במבקרים "מפסחא ועד לראש השנה האזרחית", אומר קרוז.

קרוז, בן 30, אומר שהוציא 10,000 דולר מהשכר שלו על רכישת מכונית משומשת, סדאן אקורה. הוא ואשתו, רואת חשבון, החלו לחפש את הבית הראשון שלהם, והם מעדיפים שהוא יהיה בברוקלין - אם יצליחו להרשות לעצמם בית כזה, לדבריו.

קרוז הוא דוגמה מובהקת לשגשוג של ניו יורק כיום. רבות מהמשרות שנוצרות בעיר הן במלונות, מסעדות, חנויות ועסקים אחרים שמשרתים תיירים. ובהשוואה לתקופות שגשוג קודמות, חלק גדול יותר מהצמיחה מגיע מחוץ למנהטן.

כמעט לכל מגזר בניו יורק נוספו משרות בקצב בריא. נתונים שאסף משרד העבודה של ניו יורק מראים כי בין העסקים שהצמיחה שלהם היא המהירה ביותר נמצאים מגזר הבריאות ומקומות שמגישים מזון ומשקאות.

וול סטריט, מצד שני, הוסיפה רק כמה אלפי משרות בחמש השנים האחרונות. רוב הצמיחה התרחשה בשנה האחרונה, אחרי תקופה של קיצוצי עלויות דרסטיים שנגרמו מהמשבר הכלכלי. למרות המצב של וול סטריט, העיר בעיצומה של מה שמשרד התקציב תיאר בתחזית לאחרונה כ"התרחבות היסטורית חזקה בתעסוקה". הוא צופה כי גל הגיוסים יימשך עוד ארבע שנים לפחות, וכי יתווספו עוד 250 אלף משרות עד סוף 2018.

אם התחזית הזו תתגלה כנכונה, תקופת הצמיחה תהיה הארוכה ביותר שחוותה העיר מאז 1950 לפחות. במהלך ההתאוששות מהמיתון העמוק של תחילת שנות ה-90, נוספו לעיר כמעט חצי מיליון משרות, אך הצמיחה ההיא החלה בקצב אטי הרבה יותר ונמשכה יותר משמונה שנים, עד לבועת הדוט.קום שהתפוצצה בשנת 2000.

"הגיוון במשרות שנמצאות בצמיחה הוא סימן מצוין שמבשר טובות להמשך ההתאוששות", אומר זנדי. "רכבת הצמיחה לא תרד מהפסים בגלל התפוצצות בועה או משבר במגזר הפיננסי".

סול בולטון, שף שמתגורר בברוקלין ופתח את המסעדה הראשונה שלו בשכונה בתחילת שנות ה-90, נזכר בימים ההם ו"במסיבות שנערכו אז", לדבריו. "אנשים הרוויחו כסף על ימין ועל שמאל", הוא אומר.

העסק של בולטון רכב על גל פעילות המסחר בברוקלין. כיום הוא מעסיק יותר מ-50 אנשים בשלוש המסעדות שלו, המסעדה של סול, ונדרבילט ורד גרייבי, ובחברת הנקניקיות שלו - ברוקלין בנגרס. אוהדי כדורסל עומדים בתור לדוכן הנקניקיות שלו בברקליס סנטר, ביתם של הברוקלין נטס, והוא אומר כי הוא מצפה בכיליון עיניים לכך שהניו יורק איילנדרס יעברו לשם בעונה הבאה.

אף שברוקלין "צומחת בטירוף", אנשים עדיין זהירים בהוצאותיהם יותר מאשר בתקופות שגשוג קודמות, הוא אומר. "אנשים עדיין משלמים על איכות", אומר בולטון, אך מוסיף כי "הם אולי לא יקנו את בקבוק היין היקר ביותר כפי שעשו בעבר".

הוא מספר על משרד עורכי הדין שבו עובדת אשתו כדוגמה לאופן שבו התאוששותה של ניו יורק משפיעה על עסקים אחרים, בכך שהיא מעודדת הוצאות וגיוסי עובדים. "בשנים האחרונות הם הפסיקו לערוך מסיבות משרד גדולות, כדי לחסוך כסף", אומר בולטון. "עכשיו הם בשלב שבו הם יכולים לחזור ולחגוג במסיבות יקרות יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker