חיי הלילה של מדריד מתעוררים לאחר המשבר

לאחר שהממשלה הספרדית עודדה גיוס עובדים שכירים על פני פרילנסרים, צעירי ספרד צוברים ביטחון ומוכנים להוציא יותר כסף על בילויים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

שוב מוכנה לחגוג. התחזקות הכלכלה והתאוששות בצריכה הפרטית מתדלקות את חיי הלילה בבירת , לאחר ש"סערה מושלמת" של אבטלת שיא, העלאות מסים ואיסור על עישון גרמה ליותר מ-400 מקומות בילוי להיסגר מאז 2008.

בעוד שוב מתנדנדת על סף יציאה מ ו מתמודדת עם מיתון נוסף, ספרד מניחה את התקופה הקשה מאחוריה, עם שישה רבעוני צמיחה רצופים. בעודה מתמודדת עם השלכות המיתון ואיום של אי-יציבות פוליטית בעקבות בחירות אזוריות ולאומיות השנה, תעשיית הבידור של מדריד מהמרת שההתאוששות תימשך.

אות אחד לשינוי הוא "אופיום מדריד" - מועדון שיכול להכיל 1,000 איש ועלות הקמתו יותר מ-2 מיליון יורו (2.2 מיליון דולר). זהו המועדון הגדול ביותר שנפתח בעיר זה שש שנים. חמישה מועדוני ענק נוספים שעלותם עד 3 מיליון יורו צפויים להיפתח השנה, לפי האיגוד המקצועי נוצ'ה מדריד. "מדריד היא מקום נהדר להיות בו", אומר חוויאר בורדס, בעלי ה"אופיום". "יש ידוענים ואנשים שאוהבים לבלות. אנחנו אופטימיים".

הפגנה נגד השחיתות במדרידצילום: רויטרס

לתחזית למגזר חיי הלילה של מדריד מסייעים הביצועים הכלכליים של ספרד בשנה האחרונה. התאוששות שהתחילה ביצוא, מורגשת כעת גם בכלכלה המקומית, שבה ירידות מחירים מגדילות את ההכנסות הריאליות. ברבעון הרביעי של 2014 צמחה כלכלת ספרד בקצב המהיר זה שבע שנים, ונרשמה בה הצמיחה השנתית המלאה הראשונה שלה מאז 2007.

מדד המחירים לצרכן בספרד צנח בינואר ב-1.5% לעומת ינואר 2014 - הירידה החדה ביותר מאז שהתחילה בלומברג לעקוב אחר הנתון ב-1997. לצד אנרגיה זולה, ירידות המחירים סייעו להגביר את המכירות הקמעוניות בדצמבר בקצב החד זה יותר מעשור. ביטחון משקי הבית טיפס לרמות שלפני המשבר - והגיע לשיא בינואר, לפי חברת הסקרים הספרדית CIS.

עם ירידה במספר תביעות האבטלה, כלכלת ספרד צפויה לרשום ביצועים טובים יותר משלוש הכלכלות הגדולות בגוש היורו השנה, לפי הנציבות האירופית. הנציבות חוזה צמיחה של 2.3% בספרד ב-2015, ו-2.5% ב-2016 - יותר מממוצע גוש היורו, הצפוי להיות 1.3% השנה ו-1.9% בשנה הבאה. מדד המחירים לצרכן בספרד צפוי להתייצב על 1% השנה.

"הכלכלה צומחת מהר מהצפוי, על רקע ביקוש מקומי חזק, בסיוע אינפלציה נמוכה, תנאים משתפרים בשוק התעסוקה והתאוששות בשכר הריאלי", אמר אנטוניו גרסיה-פסקואל, הכלכלן הראשי של אזור גוש היורו בברקליס בלונדון. הוא העריך כי הצריכה הפרטית וההשקעות יהיו התורמים העיקריים לצמיחה השנה.

תחת הנהגתו של ראש הממשלה מריאנו רחוי, הממשלה השמרנית השיקה סדרת הקלות מס שנועדו לעודד גיוס עובדים, כולל שיעור מס קבוע של 100 יורו בחודש בעבור חברות המגייסות עובדים חדשים עם חוזים פתוחים (כלומר, לא קצובים בזמן) או הופכות עובדים זמניים לעובדים שכירים.

יותר ממחצית הצעירים מובטלים

הכלכלה עדיין צריכה להתמודד עם המורשת של קריסת שוק הנדל"ן הספרדי והמיתון שהגיע בעקבותיה, לקראת בחירות ברמה המקומית והאזורית והבחירות הכלליות בסוף השנה. פודמוס, המפלגה האנטי־ממסדית החדשה - שמתחייבת לבצע ארגון מחדש של החוב הציבורי של ספרד, בסך 1.1 טריליון דולר - הגדילה החודש את ההובלה שלה בסקרים על פני מפלגת העם שבשלטון.

אף שהאבטלה בספרד ירדה מרמת השיא שלה, 27%, והסקרים מצביעים על שיפור בשוק התעסוקה, שיעור האבטלה עודנו הגבוה בגוש היורו מלבד יוון. ביוון זכו אלכסיס ציפראס ומפלגתו סיריזה בבחירות בינואר, עם מצע דומה. יותר ממחצית הצעירים עד גיל 25 מובטלים, ומתקשים לזכות במשרות קבועות, בשוק תעסוקה שבו עובדים ותיקים נהנים משכר טוב יותר ותנאי עבודה טובים יותר.

אף שהתחזיות עבור בעלי ברים ומועדונים השתפרו יחד עם תחושות הצרכנים והכלכלה, להתאוששות של חיי הלילה במדריד יש עוד דרך ארוכה. המסים על מגזר זה כמעט שולשו ל-21% בשיא המשבר ב–2012, והותירו אלפי ברים קטנים ומועדונים בסכנה. בין 2008 ל-2011, צריכת האלכוהול במועדונים ובברים צנחה ב-30%, לפי נתוני נוצ'ה מדריד.

"זה דרוויניזם מוחלט - רק החזקים ביותר שרדו את המשבר", אומר דני מרין, שותף ב"קוסטלו קלאב", בר בקרבת גראן ויה במרכז מדריד. "נראה כי האווירה השתנתה, אך זה עדיין לא מתבטא ברווחים. נצטרך לחכות ולראות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker