יוון הגיעה לפיוס עם אירופה – אבל צריכה עוד לרכוש את אמונה

לאחר חודש של האשמות הדדיות והתכתשויות הגיעו לפתע יוון ונושיה לפשרה, כאשר כל אחד מהצדדים טוען לניצחון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בחודש האחרון, כשנראה היה שיוון שוב מאיימת על הכלכלה העולמית, דור חדש של מנהיגים יוונים פופוליסטים התחייב לנפץ את מדיניות הצנע האירופית, בהצהרה שאיימה להרחיק את יוון מהממסד האירופי, ובמיוחד בגרמניה. הוטחו לא מעט עלבונות והאשמות בהונאה, והנבואות לאסון הולך וקרב נפוצו.

זה מה שקרה עד ליום שלישי האחרון, כאשר בקלות מפתיעה יוון ואירופה לפתע השלימו זו עם זו – לפחות לעת עתה.

שרי האוצר של גוש היורו ונושים אחרים הסכימו להעניק את תוכנית החילוץ ליוון למשך ארבעה חודשים נוספים, לאחר שחתמו על תוכנית רפורמות שהגישה בחופזה ממשלת יוון. העימות הקשה שסימל את הפוליטיקה המקוטבת והפערים הכלכליים באירופה נטל הפסקה לצורך שירת קומבאיה משותפת.

זה בוודאי לא יימשך לאורך זמן, והעובדה ששני הצדדים טוענים לניצחון ממחישה את הבלבול והשבריריות של ההסכם החדש. ההסכם של יום שלישי לא פותר את המצב הכלכלי הקשה של יוון ודוחה את מציאת הפיתרון לרבות מהבעיות. המשבר האחרון גם לא גרם למנהיגי אירופה לטפל בבעיות הבסיסיות של המבנה הכלכלי והפוליטי של גוש היורו.

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס בטקס השבעתו באתונה, בחודש שעברצילום: בלומברג

אולם הדינמיקה הפוליטית ללא ספק השתנתה. ראש ממשלת יוון החדש, אלכסיס ציפראס, ומפלגתו סיריזה אשר נבחרה בחודש שעבר לאחר שהבטיחה לשים קץ לצנע ונתנה השראה למאבק רחב יותר ברחבי אירופה. אבל כדי להימנע ממשבר בנקאי ולהמשיך את זרימת הכסף, ציפראס נטש את עמדתו המתנצחת והתחייב לקדם רפורמות מבניות ולהגביר את המאבק בהעלמות מס – צעדים שהנושים האירופים תמכו בהם זמן רב.  

ציפראס טוען לניצחון סמלי בכך שאילץ את הנושים האירופים לתקן, גם אם רק מעט, את תנאי תוכנית החילוץ והשיג התחייבות לטפל במשבר ההומניטרי שגרם הצנע. יועציו אומרים שהמטרה הגדולה שלו היא לבצע את הרפורמות במהירות כדי להראות אמינות, כך שהממשלה תוכל לנהל משא ומתן מחודש על הסכם החילוץ ביוני, עם תנאים טובים יותר ליוון.

כמה אנליסטים טוענים כי ישנם לא מעט תחומים שבהם ממשלת השמאל ביוון והנושים האירופים יכולים להגיע להסכמה, במיוחד בכל הנוגע למאבק בהעלמות מס של עשירים ובשחיתות. סיריזה נבחרה ללא תמיכתם של מוקדי הכוח החזקים ביותר של עולם העסקים היווני, והמפלגה התחייבה לפני הבחירות לסגור פרצות ולהעביר את נטל המס מהעניים לכיוון העשירים. בניגוד לממשלות קודמות ביוון, שלהן היו קשרים הדוקים עם האליטה, סיריזה נמצאת בעמדה טובה לחולל שינוי אמיתי, הם אומרים. בנוסף, ציפראס מראה הצלחה בריסון המתנגדים בתוך מפלגתו.

למרות זאת, אומרים האנליסטים כי בפני ציפראס עומד אתגר פוליטי קשה. "הוא נמצא בין הפטיש לסדן", אמר קרסטן ברזסקי, כלכלן ראשי ב-ING בגרמניה. "יהיה לו קשה לרצות את שני צדי המשוואה". בניית אמון מצד הנושים היא אתגר קשה בפני עצמו. הבנקים ימשיכו לבחון את מצבה של יוון ויתכן שיציגו דרישות נוספות בפני אתונה לפני שיסכימו לשלם את השלב הבא בחילוץ, בשווי 7.2 מיליארד יורו (8.2 מיליארד דולר). הספקנות של אירופה הומחשה בדבריה של כריסטין לגארד, ראש קרן המטבע הבינלאומית (IMF), שקידמה בברכה את ההתחייבויות לרפורמות חדשות אך הזהירה כי הצעדים "כלליים ולא מאוד ספציפיים ונעדרי הבטחות ברורות" בתחומים כמו שינויים במערכת הפנסיה והמע"מ.

העובדה שציפראס חדש בעניינים פועלת לטובתו, אומרים אנליסטים. "המפלגה שלו זוכה לתמיכה ביוון כי לציבור נמאס מהפוליטיקאים הישנים", אמר יואניס צמורגליס, פרופסור לכלכלה באוניברסיטה האגאית. "אבל יהיו לה בעיות עצומות. מה שחשוב הוא שהם יישארו ביחד ולא יאבדו את הרוב בממשלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker