תביעה נגד אחת מקרנות ההון סיכון הגדולות בארה"ב: "מתנהלת כמו מועדון גברים"

המשפט של אלן פאו נגד קליינר פרקינס מספק הצצה ליחס לנשים בעולם קרנות ההון סיכון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות

אתמול נשמעו נאומי הפתיחה של אחד המשפטים המסקרנים ביותר של התקופה האחרונה בעמק הסיליקון. התובעת, אלן פאו, מאשימה את קרן הון הסיכון קליינר פרקינס קולפילד אנד באיירס, שבה עבדה, בכך שפעלה כ"מועדון גברים" והפלתה נשים, בעוד שהקרן טוענת כי היא פשוט לא היתה מוכשרת מספיק ולכן לא קודמה.

בדברי הפתיחה שנשא ביום שלישי בבית המשפט בסן פרנסיסקו, אמר עורך דינה של פאו, אלן אקסלרוד, לחבר המושבעים שבו שבעה גברים וחמש נשים, כי היא ונשים אחרות בחברה הוטרדו על ידי עמיתיהן, וכי היא עצמה נפלה קורבן להתנהגות נקמנית מצד אחד מעמיתיה, אג'יט נזרה, לאחר שרומן בין השניים בסוף 2006 הסתיים ביוזמתה.

פאו, בת 45, בעלת תואר בהנדסת חשמל מאוניברסיטת פרינסטון ותארים במשפטים ובמנהל עסקים מאוניברסיטת הרווארד, הצטרפה לקליינר פרקינס ב-2005 כראש הסגל של המשקיע האגדי ומייסד החברה ג'ון דור, כדי לבצע מחקרים, לכתוב נאומים ולארגן את לוח הזמנים שלו. היא טוענת שעוד בראיון העבודה שלה הובטח לה קידום, אך לטענת החברה, פאו מעולם לא אמורה היתה להיות מקודמת לתפקיד של משקיעה. בסוף 2012 עזבה פאו את קליינר פרקינס וכיום היא מנכ"לית זמנית של הרשת החברתית רדיט.

פאו תובעת פיצויים בסך 16 מיליון דולר מקליינר פרקינס, אחת מקרנות ההון סיכון הגדולות והבולטות בעמק הסיליקון, בהתבסס על מה שלטענתה היתה מרוויחה לו קודמה לתפקיד של שותפה בכירה. במהלך התקופה שלה בקליינר היא הרוויחה שכר של 400 אלף דולר בשנה.

אלן פאוצילום: אי–פי

עורכת הדין של קליינר פרקינס, לין הרמל, אמרה בתגובה כי לפאו ניתנו כמה וכמה הזדמנויות להוכיח את עצמה בחברה, אך "לא היו לה הכישורים הנחוצים למשרה – אפילו לא קרוב לכך". לדבריה, קליינר פרקינס היא מובילה מבין קרנות ההון סיכון מבחינת גיוס נשים וקידומן. בהמשך המשפט צפויות להעיד ארבע נשים שמחזיקות בעמדות בכירות בחברה.

אקסלרוד סיפר אתמול בבית המשפט כי אחרי שהסתיים הרומן בין פאו לבין נזרה, היא קיבלה משותף אחר בחברה, רנדי קומיסר, ספר לרגל ולנטיינס דיי והוזמנה על ידו לארוחת ערב כשאשתו היתה מחוץ לעיר. היא סירבה להזמנה, מה שהוביל לטענתה לכך שלא קיבלה זמן קצר לאחר מכן מושב בדירקטוריון RPX, אחת החברות שבהן השקיעה קליינר פרקינס. הרמל אמרה בתגובה כי קומיסר העניק לפאו ספר שאשתו קנתה, משום שפאו עצמה נהגה קודם לכן לתת לו מתנות.  

פאו טענה כי לא הוזמנה לארוחות ערב רשמיות ופגישות של החברה, וכי נאלצה לשמוע סיפורים על כוכבות פורנו וביקורים באחוזת פלייבוי בנסיעה עסקית לניו יורק. בינתיים, לדבריה, חוות הדעת המקצועית עליה הלכה והתדרדרה.

אקסלרוד אמר כי בכל 40 שנותיה של קליינר פרקינס קידמה הקרן רק אישה אחת ממעמד של שותפה זוטרה למעמד של שותפה בכירה, נכון ל-2011. שותפה זוטרה נוספת, טרה ואסלו, דיווחה סיפרה אף היא על תשומת לב לא רצויה שקיבלה מנזרה. ואסלו העידה כי ב-2011 הגיע נזרה לחדר המלון שלה כשהוא לבוש חלוק, אך היא דחפה אותו החוצה וסגרה את הדלת. מאוחר יותר היא כתבה מכתב לכמה מהשותפים בקליינר פרקינס, ובעקבות חקירה נזרה פוטר.

בעמק הסיליקון עוקבים מקרוב אחר המשפט, שצפוי להימשך ארבעה שבועות, היות שהוא מספק הצצה לעולם קרנות ההון סיכון וליחס שמוענק לנשים בקרנות אלה ובעמק הסיליקון בכלל.  סקר שערכו ב-2011 איגוד ההון סיכון האמריקאי ודאו ג'ונס ונצ'ר סורס מצא כי רק 11% מהשותפות המשקיעות בקרנות הון סיכון הן נשים. נתונים שפרסמו חברות טכנולוגיה כמו גוגל, פייסבוק ואפל בשנה שעברה הראו כי נשים היוו רק כשליש מכוח האדם שלהן ופחות מרבע ממשרות ההנהלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker