כך נפלו בפח שניים מבכירי הפוליטיקאים בבריטניה לאחר שהציעו שוחד

ג'ק סטרו ומלקולם ריפקינד, שניהם שרי חוץ לשעבר, צולמו בסתר בתרגיל עוקץ של ערוץ 4 הבריטי ו"דיילי טלגרף"

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
גרדיאן
סוכנויות הידיעות

שני שרי חוץ לשעבר בבריטניה, מלקולם ריפקינד מהמפלגה השמרנית וג׳ק סטרו מהלייבור, הושעו מהפרלמנט לאחר כשהם מציעים לכאורה שירותים לחברה פרטית בעבור תשלום. השניים הודיעו על התפטרותם מהפרלמנט, אך טוענים כי לא עשו דבר שלא כשורה. 

ריפקינד וסטרו תועדו במסגרת תרגיל עוקץ בכתבה שהכינו ערוץ 4 הבריטי והעיתון ״דיילי טלגרף״, שם הציגו עצמם אנשי צוות של כלי התקשורת כנציגים של חברה סינית פיקטיבית. 

סטרו תועד כשהוא מתאר כיצד הוא פעל ״מתחת לרדאר״ והשתמש בהשפעה שלו כדי לשנות חוקים של האיחוד האירופי בשמה של חברה ששילמה לו 60 אלף ליש״ט בשנה. סטרו נשמע אומר בנוגע לתשלום: ״בדרך כלל, אם אני נותן נאום או משהו, זה 5000 ליש״ט ליום, זה מה שאני גובה״.

ג'ק סטרו, שר הפנים לשעבר. בצעירותו היה במעקבצילום: בלומברג

מלקולם תועד כשהוא טוען שיוכל לארגן ״גישה מועילה״ לכל שגריר בריטי בעולם ומתרברב בזמן הפנוי הרב שיש לו. ״אני עובד עצמאי - איש לא משלם לי משכורת, כך שאני חייב להרוויח את השכר שלי״, אמר מלקולם בכתבה. הוא אמר כי התעריף הרגיל שהוא גובה עבור חצי יום עבודה הוא ״משהו באזור ה-5000 עד 8000 ליש״ט״.

סטרו, שר החוץ בממשלותיו של טוני בלייר, השעה עצמו משורות מפלגת הלייבור כבר ביום ראשון בלילה.

ריפקינד, מבכירי הפוליטיקאים בבריטניה, הודיע היום כי יתפטר מתפקידו אחרי שהודה ב״טעויות בשיקול הדעת״ בפרשה. עם זאת, הוא התעקש כי לא עשה דבר שלא כשורה. ריפקינד הודיע כי יפרוש מיד מתפקידו כיו״ר ועדת המודיעין והביטחון בפרלמנט הבריטי, כדי להבטיח שעבודתה לא תיפגע בעקבות הפרשה. הוא מסר היום לכתבים אחרי ישיבה של הועדה: ״לא, אני לא חושב שעשיתי דבר שלא כשורה. אולי עשיתי טעויות בשיקול הדעת אבל כולם עושים טעויות כאלה. כולנו בני אדם במובן הזה״.

ביום שני התעקש ריפקינד שהוא ייאבק בהאשמות שהופיעו בתכנית דוקומנטרית של ערוץ 4 הבריטי. בראיון נוקב ל-BBC 2 הוא אמר: ״המצפון שלי לגמרי נקי״. אולם כבר בלילה היה ברור שהוא אינו זוכה לגיבוי ממפלגתו, שם חוששים כי הפרשה תפגע בקמפיין הבחירות של השמרנים לקראת הבחירות במאי, משום שמדובר בהאשמות נגד אישיות פוליטית בכירה ו-ותיקה כל כך. ריפקינד נבחר לראשונה לפרלמנט לפני 41 שנים. 

ראש הלייבור אד מיליבנד אמר כי הוא יגיש הצעת חוק כבר השבוע שתאסור על חברי פרלמנט להחזיק בתפקידים של דירקטורים ויועצים בתשלום. 

חברי פרלמנט בבריטניה זוכים כיום לשכר של 67,060 ליש״ט בשנה, ומורשים להכנסות נוספות מעיסוקים אחרים, לרוב שירותי ייעוץ ושירותים משפטיים. הלייבור שוקל לדרוש הגבלה של ההכנסות המורשות מחוץ לעבודה הפרלמנטרית לרף של 10-15 אחוזים מהמשכורת. ראש הממשלה קמרון אמר כי יהיה זה שגוי להטיל עוד מגבלות על חברי הפרלמנט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker