ההסבר הלא יאמן של שווייץ לביטול החקירה בפרשת HSBC: "מרחק שנות אור מהיום"

הרגולטור הסביר כי הפיקוח על השווקים הפיננסיים צריך להיות מבוסס על בעיות נוכחיות, בעוד שהמידע שהודלף על HSBC מתייחס ל-2007-2006

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רויטרס
סוכנויות הידיעות

הרגולטור על השווקים הפיננסיים בשוויץ (FINMA) אינו צפוי לבדוק חשד לעבירות בבנק HSBC בעקבות ההדלפות שפורסמו החודש. כך מסר היום (שלישי) ראש מחלקת האכיפה ב-FINMA. 

פרסום הפרטים על מקלטי המס, בהם החזיקו לכאורה הלקוחות העשירים של הבנק, , גרם לפתיחת חקירה של התובע הכללי בז׳נבה ושל רשויות בבריטניה, כמו גם אפשרות לחקירה בארה״ב. 

אולם FINMA, שכבר ב-2010 מצאה פגמים בבקרה החשבונאית הפנימית של HSBC והפרה של תקנות הלבנת הון, מסרה כי היא שבעת רצון מהפעולה המתקנת אותה נקט הבנק. ״בתיאוריה אני לא יכול לפסול שמשהו עשוי לצוץ שיגרום ל-FINMA לבדוק בעניין שוב. אבל אני לא מצפה שזה יקרה״, אמר ראש האכיפה ב-FINMA, דיוויד וויס, במסיבת עיתונאים היום.

צילום: בלומברגצילום: Bloomberg

הפיקוח על השווקים הפיננסיים צריך להיות מבוסס על בעיות נוכחיות, בעוד שהמידע שהודלף על HSBC מתייחס ל-2006-7 - ״מרחק שנות אור״ מהיום, אמר וויס.

אולם FINMA עשויה עדיין לעמוד בפני לחץ פוליטי לפעול, משום שועדה פרלמנטרית בשווייץ נקטה צעד חריג בו היא מבקשת לבדוק את החלטת הרגולטור בפרשה.  

דובר מטעם HSBC בשוויץ מסר כי הבנק עבר שינוי בשנים האחרונות ויישם צעדים שנועדו למנוע משירותי הבנקאות שלו להיות מנוצלים להעלמת מס או הלבנת הון.

גוף FINMA נקט גישה הרבה יותר פומבית בהטלת סנקציות על בנקים תועים תחת כהונת מארק ברנסון, שמונה לעמוד בראש הרגולטור הפיננסי באפריל 2014, והיום פירסם את דו״ח האכיפה הראשון שלו אי פעם, בניסיון להפוך את הפעולות שלו גלויות יותר.

הדו״ח, שכולל סטטיסטיקות ומקרי מבחן מ-2014, ציין כי FINMA תגביר את פעולותיה נגד אזרחים פרטיים שהפרו בחומרה את החוק הקודם. באוקטובר מסרה FINMA כי היא אוסרת על מנכ״ל בנק קופ לשעבר להתמנות למשרות ניהול במגזר הפיננסי, שלוש שנים לאחר שהבנק הקמעוני נמצא אשם בהרצת המניות שלו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker