התאוששות? הבנקאים בארה"ב לא בטוחים

למרות סימני התאוששות, הבנקים בארה"ב ממשיכים לנהור לאג"ח הממשלתיות ■ אלא שההלוואות שהם מעניקים לצרכנים צמחו ב-5% בלבד בשנה וחצי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מה יודעים הבנקים האמריקאיים על מצב הכלכלה בארה"ב שגרם להם לאגור איגרות חוב סופר-בטוחות? הצמיחה מהירה, גיוסי העובדים הם המהירים זה עשורים, ומשקי הבית בארה"ב הם האופטימיים ביותר מאז 2011. אך בנקים כמו בנק אוף אמריקה ממשיכים להזרים את הפקדונות הצומחים שלהם לאג"ח ממשלתיות של ארה"ב ואג"ח דומות, מה שדוחף את אחזקות האג"ח הבטוחות של המגזר הבנקאי אל מעבר ל-2 טריליון דולר - במקום להעניק הלוואות.

חלק מצבירה זו נוגעת לחוקים חדשים הדורשים מהבנקים להחזיק יותר נכסים איכותיים, על רקע המשבר הפיננסי הגרוע מאז השפל הכלכלי הגדול של שנות ה-30. אך היא גם משקפת את העובדה שלווים, בייחוד בקרב אמריקאים שנכוו על ידי קריסת שוק הנדל"ן, עדיין משקמים את מצבם הפיננסי, ולא רוצים לקחת הלוואות גדולות כדי לבזבז על מוצרים יקרים. מצב זה מעיד כי ההתאוששות האמריקאית עדיין אינה כה יציבה כפי שהנתונים המעודדים רומזים.

"לבנקים יש כל כך הרבה מזומנים", אומר פיטר צ'יר, ראש מחלקת אסטרטגיה מקרו־כלכלית בחברת ברין קפיטל. "שוק ההלוואות נפתח מחדש, אך לבנקים עדיין פשוט יותר להחזיק אג"ח ממשלתיות אמריקאיות".

בניין בנק אוף אמריקה בלוס אנג'לס. לא מעניק הלוואותצילום: רויטרס

אף שהרכישות עשויות לסייע במניעת זינוק בתשואות על האג"ח הממשלתיות בעוד הבנק הפדרלי נע לכיוון של העלאות ריבית, מה שהן מספרות על הביקוש להלוואות הוא בעל השלכות על עד כמה יעלו ריביות הבסיס של הבנק הפדרלי השנה. לפי פרוטוקול ישיבת הבנק בינואר, שפורסם בשבוע שעבר, קובעי מדיניות רבים העדיפו להמשיך בריבית האפסית, כדי לא להסתכן בפגיעה בהתאוששות.

התשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לחמש שנים, שירדו לרמה של 1.15% בינואר, טיפסו מאז, על רקע שיפור בתחזיות הצמיחה לארה"ב, ונמצאות כעת ברמה של כ-1.6%.

מהלך רווחי

ההשקעה באג"ח ממשלתיות מתבררת כמהלך רווחי עבור הבנקים. הם נהנים מתשואה גבוהה ב-1% משהיו מרוויחים מהפקדת מזומנים בבנק הפדרלי, שם הם מקבלים עליו ריבית של 0.25% בלבד. הבנקים המסחריים בארה"ב החזיקו מזומנים בסך 2.83 טריליון דולר נכון ל-11 בפברואר, לעומת 2.57 טריליון דולר בסוף 2014.

השקעת מזומנים באג"ח לחמש שנים גם מעניקה לבנקים מרווח תשואות נאה ביחס למה שהם משלמים למפקידים האמריקאיים. ההבדל בין התשואה על האג"ח לתשואה על ריבית הפקדונות הממוצעת בארבעת הבנקים הגדולים בארה"ב גבוה ממוצע הבדל זה בעשר השנים האחרונות. בבנק אוף אמריקה, הבדל זה הוא 1.44%, לפי נתוני בלומברג.

הבנקים המסחריים הגדילו אחזקותיהם באג"ח ממשלתיות ואג"ח של סוכנויות ממשלתיות בארה"ב במשך 16 חודשים רצופים - הרצף הארוך ביותר מאז 2003, לפי נתוני בלומברג. יחדיו הם מחזיקים באג"ח ממשלתיות בסך 2.1 טריליון דולר, הסכום הגדול ביותר מאז החל הבנק הפדרלי לדווח על הנתון ב-1973.

בנק אוף אמריקה, הבנק השני בגודלו בארה"ב, הגדיל את השקעותיו באג"ח ממשלתיות פי עשר ל-67.25 מיליארד דולר. אחזקות סיטי זינקו ב-60% לסך של 110.38 מיליארד דולר, לפי נתוני אתר CompleteBankData.com.

האמריקאים לא מבקשים הלוואות

במקביל, ההלוואות אינן עומדות בקצב. אחת הסיבות העיקריות לכך היא היעדר ביקוש צרכני להלוואות. אף שההלוואות לעסקים בבנקים המסחריים בארה"ב טיפסו ב-13% והסתכמו ב-1.81 טריליון דולר, ההלוואות לצרכנים צמחו ב-5% בלבד לסך של 1.2 טריליון דולר.

בבנק אוף אמריקה, ההלוואות לצרכנים ירדו במשך ארבע שנים רצופות, ההאטה הממושכת בתחום מאז אמצע שנות ה-90, לפי נתוני בלומברג. ההלוואות לצרכנים בג'יי.פי מורגן צ'ייס ירדו בארבע מבין שש השנים האחרונות. ולס פארגו דיווח על גידול בהלוואות בשנה שעברה, אך של פחות מ-1%.

"הצמיחה בפקדונות בוולס פארגו היתה חזקה, ועלתה על קצב הצמיחה בהלוואות ובביקוש להלוואות", אמרה דוברת הבנק מרי אשת. "התוצאה היא נזילות רבה במאזנינו". דוברי בנק אוף אמריקה, סיטי וג'יי.פי מורגן לא מסרו תגובה אודות רמות האג"ח או ההלוואות של הבנק.

בחודש שעבר העלה סקר של הבנק הפדרלי בקרב פקידי הלוואות כי הביקוש למגוון הלוואות לצרכנים, ממשכנתאות ועד הלוואות לרכב, נחלשו, אף שתנאי ההלוואות הוקלו. שיעור החיסכון של הצרכנים טיפס ל-4.9% מהכנסותיהם, שיעור כפול לעומת השפל שנרשם ב-2005.

"כולם עדיין רוצים טלוויזיה גדולה ומכונית טובה יותר, אך אני לא חושב שהם מוכנים לקחת הלוואות כה גדולות", אומר ג'פרי קלינגלהופר, מנהל כספים בחברת תורנברג אינווסטמנט מנג'מנט.

בכירי הבנק הפדרלי מסתמכים על צעדים יוצאי דופן שנקטו מאז המשבר הפיננסי כדי לעודד צמיחה בשוק התעסוקה וביקוש בקרב הצרכנים. ריביות שפל סייעו לעידוד הצמיחה בשוק התעסוקה, והכלכלה האמריקאית הוסיפה 250 אלף משרות חדשות בחודש בשנה האחרונה. "הביקוש הצרכני להלוואות צפוי לצמוח בהרבה", מעריך דיוויד קורד, ראש מחלקת אג"ח בברוקראז' למשקיעים מוסדיים, ויליאמס קפיטל גרופ. "זה רק עניין של זמן עד שמדיניות הבנקים תירגע ומוכנותם להלוות תגדל".

אף שסוחרים הורידו את ציפיותיהם להעלאת ריבית כבר ביוני, החוזים העתידיים על הריבית מצביעים על סבירות של יותר מ-50% כי הבנק הפדרלי יתחיל בהעלאות עד סוף השנה. התשואות על כלל האג"ח הממשלתיות בארה"ב צפויות לטפס השנה.

מה שמסייע לשמירה על ריביות נמוכות הם כללים מנחים הדורשים ממוסדות פיננסיים להחזיק נכסים באיכות גבוהה, ולצמצם אחזקותיהם בפעילויות עתירות סיכון. תקנות באזל 3, שאושרו על ידי הבנק הפדרלי, משרד המפקח על המטבע והתאגיד הפדרלי לביטוח פקדונות (FDIC), דורשות מהבנקים להחזיק מספיק נכסים נזילים כדי לשרוד מחנק אשראי בן 30 יום, כדי למזער את הזעזוע שמצב שכזה עשוי לגרום למערכת הפיננסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker