חשד: 10 מהבנקים הגדולים בעולם ביצעו מניפולציה של מחירי הזהב, הכסף והפלטינה

חקירת תחום המתכות נובעת מחקירת המניפולציה בשוקי המט"ח, שהובילה כמה בנקים לבדוק תחומים נוספים ולדווח עליהם לרשויות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
לוגו בלומברג
בלומברג

משרד המשפטים האמריקאי חוקר האם הבנקים הגדולים בעולם ביצעו מניפולציה במחיריהן של מתכות יקרות כזהב, כסף ופלטינה, לדברי מקורבים לנושא. לפחות 10 בנקים, בהם ברקליס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס ודויטשה בנק, נחקרים על ידי חטיבת ההגבלים העסקיים של משרד המשפטים האמריקאי, לדברי המקורות.

חקירת המתכות נמצאת בשלביה המוקדמים, והיא מרחיבה את הביקורת של משרד המשפטים על הבנקים בנוגע למניפולציה במדדים פיננסיים. חקירות בנושא ריביות בין-בנקאיות ושוקי המט"ח עודן נמשכות. HSBC דיווח אתמול כי משרד המשפטים האמריקאי ורגולטור מגזר הסחורות בארה"ב, CFTC, ביקשו ממנו מסמכים בנוגע לעסקות מתכות יקרות. הבנק הודיע כי הוא משתף פעולה עם החקירות. דוברי משרד המשפטים ו-CFTC סירבו למסור תגובה.

בנקים אחרים הנחקרים בנושא המתכות הם קרדיט סוויס, UBS, גולדמן סאקס, סוסייטה ז'נרל, בנק אוף נובה סקושה וסטנדרד בנק גרופ. "וול סטריט ג'ורנל" דיווח מוקדם יותר כי בנקים אלה נחקרים. הבנקים סירבו למסור תגובה או לא השיבו לבקשות תגובה.

צילום: בלומברג

3 בנקים שכבר יישבו טענות למניפולציה בשוק המט"ח בנובמבר - ג'יי.פי מורגן, סיטי ובנק אוף אמריקה - נדרשו במסגרת ההסכם לבחון ולזהות "פעילויות מסחר אחרות שעשויות להעלות בעיות התנהלות דומות בשווקים". בדיקות אלה העלו את נושא המתכות היקרות, לדברי מקור אחר.

קביעת מחיר הכסף היומית, מנהג שמתקיים כבר 100 שנה, שונה בשנה שעברה בסיוע איגוד שוק הזהב של לונדון, לאחר שדויטשה בנק הפסיק לקחת בו חלק. הליך טלפוני דומה לפלטינה ולפלדיום הוחלף אף הוא במערכת מכרז אלקטרונית, לאחר הגברת הביקורת הרגולטורית על שיטת קביעתם של מחירים חשובים בשוק. גם הזהב יעבור למערכת דומה במארס.

הרגולטור הפיננסי של שווייץ כלל את המסחר במתכות יקרות בחקירת המניפולציה בשוק המטבעות שלו, וטען בהודעה על ההסדר שלו עם הבנק, כי מצא התנהלות כושלת חמורה של עובדי UBS. הרגולטור הטיל על הבנק קנס בסך 134 מיליון פרנק שוויצי (141 מיליון דולר), והגביל את הבונוסים על סוחרים בשני התחומים. גם הרשות הרגולטורית של בריטניה בחנה את קביעת מחירי המתכות, וביקרה בבנקים המעורבים במניפולציה במחיר הזהב במסגרת חקירתה. עם זאת, התחום לא נכלל בהסדר עם הבנקים בנוגע למט"ח. הרגולטור הגרמני הודיע כי לא מצא ראיות למניפולציה בשוק הזהב.

HSBC, גולדמן סאקס, ברקליס ודויטשה בנק נמנים עם בנקים שנתבעו על ידי משקיעים ותכשיטנים בארה"ב בטענה כי קשרו קשר למניפולציה במחירי המתכות היקרות במשך שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker