אין כמו במבה: אכילת בוטנים מינקות יכולה למנוע אלרגיה

מחקר חדש בבריטניה: ילדים שאכלו בוטנים - לרוב בצורת במבה - בצורה סדירה, כמעט ולא פיתחו אלרגיה לבוטנים בגיל מאוחר יותר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מחקר חדש מנסה להכריע בשאלה האם כדאי לחשוף ילדים כבר מינקות לבוטנים. אלרגיה לבוטנים היא דבר נפוץ יחסית במדינות מערביות, ושיעורה אף גדל בשנים האחרונות. אך המחקר החדש שהתפרסם השבוע בכתב העת הרפואי היוקרתי NEMJ מראה כי האכלת פעוטות במזון המכיל בוטנים יכולה דווקא למנוע אלרגיות, וממליץ לשנות את ההנחיות לגבי האכלת פעוטות שעשויים להיות בסיכון לאלרגיית בוטנים.

המחקר "מראה בבירור כי חשיפה מוקדמת לבוטנים מפחיתה באופן דרמטי את הסיכון לפתח אלרגיה לבוטנים", נכתב במאמר מערכת של כתב העת שליווה את המחקר, ונכתב על ידי ד"ר רבקה ס. גרוצ'אלה מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת טקסס סאותווסטרן ועל ידי ד"ר יו א. סמפסון מבית הספר לרפואה אייקאן במאונט סיני בניו יורק. המחקר גם "מבהיר כי יש בידינו היכולת להפוך את מגמת השכיחות הגוברת של אלרגיות לבוטנים".

במחקר, שהתבצע בלונדון, פעוטות בני 4-11 חודשים שנחשבו לבעלי סיכון גבוה לפתח אלרגיה לבוטנים שויכו באופן אקראי לקבוצה שקיבלה באופן סדיר מזון המכיל בוטנים או לקבוצה שלא קיבלה מזון כזה כלל. דפוסי האכלה אלה הומשכו עד גיל 5. מי שצרכו מזון שכלל בוטנים נטו הרבה פחות להיות אלרגיים לבוטנים בגיל 5.

במבהצילום: ניר קידר

ד"ר גדעון לאק, פרופ' לאלרגיות ילדים בקינג'ס קולג' לונדון, שהוביל את המחקר, אמר כי המנהג השכיח של מניעת בוטנים מתינוקות "עשוי היה להיות אחראי בחלקו לגידול בשכיחות האלרגיות לבוטנים". חשיפת תינוקות לבוטנים ומאכלים אחרים הקשורים באלרגיות היא אחת השאלות המטרידות הורים רבים המתחילים להאכיל ילדיהם במזון מוצק, לדברי ד"ר רוצ'י גופטה, פרופ' לרפואת ילדים באוניברסיטת נורתווסטרן, שאינה מעורבת במחקר. "עד עתה, רוב מה שיכולנו לומר הוא שאין מידע מובהק על כך".

אגודת רפואת הילדים האמריקאית, פירסמה בשנת 2000 המלצה למנוע בוטנים מילדים בסיכון לאלרגיות עד גיל 3. בשנת 2008, שינתה האגודה את עמדתה, ואמרה כי אין ראיות מובהקות לכך שהימנעות ממזונות מסויימים אחרי גיל 4-6 חודשים מסייע למניעת אלרגיות. אך היא לא המליצה לחשוף ילדים למזונות כאלה. "לא היה אף מחקר שהראה שזה הדבר הנכון", אמר ד"ר וסלי ברקס, יו"ר מחלקת רפואת הילדים באוניברסיטת נורת קרוליינה, שלא היה מעורב במחקר. כעת, לדבריו, יש ראיות כאלה.

תוצאות המחקר הוצגו ביום שני בכנס השנתי של האקדמיה האמריקית לאלרגיה, אסתמה ואימונולוגיה ביוסטון. רופאי ילדים מזהירים כי לא רצוי להאכיל בוטנים שלמים לפעוטות בשל חששות חנק, אלא חמאת בוטנים או מזון אחר.

לאק סיפר כי החל להטיל ספק בדעה הרווחת בנוגע לבוטנים לפני כ-15 שנה, כאשר הגיע לדבר בכנס בתל אביב, ושאל את הרופאים בקהל לכמה מהם היו מטופלים עם אלרגיה לבוטנים. רק 3 ידיים הורמו. "בבריטניה, כל מי שבקהל היו מצביעים בתגובה לשאלה זו", אמר. לאק ועמיתיו ביצעו סקר שהתפרסם ב-2008 והעלה כי שיעור האלרגיה לבוטנים בילדים ישראליים הוא כעשירית מזה של ילדים יהודיים בבריטניה. ההסבר הטוב ביותר לכך, הסיקו, הוא שפעוטות ישראליים צורכים הרבה יותר חלבוני בוטנים בשנת חייהם הראשונה, בעוד הורים בבריטניה נמנעים ממזון כזה.

המחקר החדש, שמומן על ידי מכוני הבריאות האמריקאיים (NIH) וארגונים אחרים בארה"ב ובבריטניה, התבצע בקרב פעוטות שנחשבו בעלי סיכון לפתח אלרגיה לבוטנים כיוון שכבר הראו אלרגיה לביצים או סבלו מאקזמה חמורה. הם עברו בדיקת אלרגיה לבוטנים, ומי מהם שכבר נמצאו אלרגים הוצאו מהמחקר.

530 פעוטות נמצאו ללא אלרגיה לבוטנים בבדיקה הראשונית. להורים של מחציתם נאמר להימנע מבוטנים. למחצית השנייה נאמר להזינם בכ-6 ג"ר חלבוני בוטנים בשבוע – שווה ערך לכ-24 בוטנים, בחלוקה ל-3 ארוחות או יותר. המזון המועדף היה במבה, המיוצרת מתירס וחמאת בוטנים. בגיל 5 נבדקו הילדים שוב. רק 1.9% ממי שאכלו בוטנים היו אלרגיים אליהם, לעומת 13.7% בקבוצה שנמנעה מבוטנים.

98 פעוטות נוספים הראו תגובה חלשה לבדיקת האלרגיה הראשונית, מה שהעיד שהם בדרכם לפתח אלרגיה לבוטנים. מבין ילדים אלה, 10.6% בלבד ממי שאכלו בוטנים אכן פיתחו אלרגיה כזו עד גיל 5 – הרבה פחות מ-35.3% בקרב הקבוצה של הילדים מהם נמנעו הבוטנים.

"יש כאן תוצאה ברורה, ואני חושב שזה מאוד חשוב", לדברי ד"ר ג'יימס ר. בייקר, מנכ"ל FARE, ארגון למחקר אלרגיות למזון שהיה ממממני המחקר.

למחקר כמה חסרונות: הורים ידעו באיזו קבוצה הם, והמחקר התבצע במקום אחד בלונדון, בו 75% מהילדים היו לבנים. עם זאת, התוצאות היו זהות למספר הקטן של קבוצות מיעוטים במחקר. בנוסף, לא ברור האם האלרגיות עשויות להתפתח עם התזונה הסדירה של בוטנים תופסק. כדי לבחון זאת, הילדים במחקר הפסיקו לאכול בוטנים בגיל 5, וכעת עוקבים אחר מצבם במשך שנה נוספת. גם לא ברור האם אסטרטגיה זו תעבוד עם מאכלים אחרים, או עבור ילדים שאינם בסיכון לפיתוח אלרגיה לבוטנים.

איגוד רופאי האלרגיה בישראל מסר בתגובה לפרסום המחקר: "המחקר מחזק את ההערכה בישראל מזה שנים כי חשיפה מוקדמת לבוטנים אכן מסוגלת להשרות סבילות חיסונית ולמנוע אלרגיה. זו אחת הסיבות להערכתנו מדוע בישראל, בה כמעט כל תינוק נחשף לבמבה,  הרגישות לבוטנים נמוכה באופן דרמטי בהשוואה לארה"ב".

באיגוד מדגישים כי הימנעות מיותרת מחשיפה של תינוקות למזונות ללא הצדקה רפואית עלולה במקרים מסויימים אף להגדיל את הסיכון להתפתחות של אלרגיה מסכנת חיים. לכן, במקרים בהם קיים חשד לאלרגיה אצל תינוקות, ממליץ האיגוד לפנות לרופא אלרגולוג להמשך בירור, כדי לחסוך הימנעות ארוכה ללא צורך."באיגוד רופאי האלרגיה בישראל פועלים יחד עם המטופלים למתן מענה מדויק לאיבחון, טיפול ומניעה גם באלרגיה לבוטנים", נאמר בתגובה שפירסם הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker