היוונים זועמים על ציפראס: "ההסכם החדש - בגידה מוחלטת בעם היווני"

בעקבות החתימה על הסכם הארכת החילוץ, יוונים רבים מאשימים את ראשי סיריזה בנטישת התחייבויות הבחירות שלהם; "זה כאילו שציפראס ו-ורופאקיס אומרים לי: 'אנחנו חושבים שאתה טיפש... ואתה תאמין לכל שקר שנגיד לך"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ההסכם בין ממשלת יוון לגוש היורו על הארכת תכנית החילוץ גורם אמנם לאופטימיות בשווקים, אולם אזרחים יוונים רבים חשים שהממשלה שלהם התנערה מהבטחת הבחירות המרכזית שלה - להיחלץ מתכנית החילוץ.

"זה כאילו שציפראס, ורופאקיס והאחרים אומרים לי: 'אנחנו חושבים שאתה טיפש... ואתה תאמין לכל שקר שנגיד לך", כתב בפייסבוק ג'יאניס לוברדוס מאתונה. קוסטס קראמפס, גם הוא מאתונה, נקט לשון חריפה עוד יותר ברשת החברתית כשהגדיר את ההסכם החדש בתור "בגידה". הוא טוען כי כל מי שחתם על הסכם החילוץ החדש וצעדי הרפורמות החדשים הוא "משתף פעולה ויישפט בידי העם היווני על בגידה מוחלטת".

ההתבטאויות האלה משקפות אכזבה מהירה בקרב אזרחים מממשלתו של אלכסיס ציפראס, שניצח בבחירות לפני כחודש לאחר שהבטיח לבוחרים היוונים "לקרוע את הסכם החילוץ" ולסיים שש שנים של צנע במדינה.

אלכסיס ציפראס (מימין) ויאניס וארופאקיסצילום: אי־פי

פעילי שמאל קיצוני במפלגת השלטון סיריזה האשימו גם הם את מפלגתם בנטישת התחייבויות הבחירות שלהם. "אני מתנצל בפני העם היווני משום שלקחתי חלק באשליה הזאת", כתב בבלוג שלו מאנוליס גלזוס, חבר הפרלמנט האירופי מטעם סיריזה. "חברי סיריזה ותומכיהם צריכים להחליט אם הם מוכנים לקבל את המצב הנוכחי".

עם זאת, יש יוונים שמקבלים בהבנה את הפשרה אליה חתרו ציפראס וחברי ממשלתו במגעים מול שרי האוצר של מדינות גוש היורו. "ידעתי מההתחלה שמה שסיריזה הבטיחה לפני הבחירות אינו ריאלי", אמר ל-CNBC אנטוניס קאונטוריוטיס, מהנדס בניין שמתגורר בלונדון. הוא הוסיף שהוא הניח שהממשלה תיאלץ להתפשר במהלך המשא ומתן. "הם ניסו להגיע להסכם שיהיה לטובת יוון והם לא ממשיכים את גישת ההסכמה לכל דבר שקרן המטבע (IMF) או אירופה רוצים. נצטרך לחכות ולראות אם הם ישיגו הסכם טוב יותר ליוון, לפני שאנחנו שופטים אותם".

שרי האוצר של גוש היורו הגיעו בסוף השבוע להסכם עם יוון לגבי הארכת תוכנית החילוץ הפיננסי של יוון בארבעה חודשים בתמורה להתחייבות יוונית לעמוד במספר תנאים. ההסכם יעניק ליוון שהות לגבש אסטרטגיה להבטחת צרכי המימון של יוון בטווח הארוך, ויאפשר לכל הצדדים לדון בהסדרים בין יוון לנושיה בהמשך הדרך.

במסגרת ההסכם שהושג התחייבה יוון להציג עד היום (שני) רשימה של רפורמות להן תתחייב בתמורה להארכת הסיוע. הנושים יערכו בדיקה ראשונית כדי לבדוק שהרשימה מספקת, ונוסח מפורט של הרפורמות יאושר על ידי הנושים עד סוף אפריל, נאמר בהסכם. ההסכם הושג אחרי שיחות מרתוניות בין שני הצדדים, במטרה למנוע מיוון להגיע לחדלות פירעון ולהיאלץ לפרוש מגוש היורו. תוקף תוכנית החילוץ הנוכחית פוקע ב-28 בפברואר.

תומך של ציפראס נושא שלט "זהו אכן לילה טוב, גברת מרקל"צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker