פרשנות |

הדרך היחידה להציל את יוון

ביטול הטבות מס לעשירים, השוואת גיל הפנסיה של פקידי ממשלה לשאר העם וליברליזציה של השווקים למען עידוד התחרות - המתכון שיכול להפוך את הכניעה היוונית לניצחון

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

, ראש ממשלת , נכנע לדרישות הגרמנים להגיש תוכנית צנע מחודשת בתמורה לחידוש הזרמת הסיוע ליוון. הסיבה העיקרית לכך היתה שביום שישי סבלו הבנקים היוונים ממכת משיכות מזומנים ענקית, שהיתה עלולה למוטט אותם. ללא הזרמת נזילות לבנקים מקרן החילוץ האירופית, המערכת הפיננסית ביוון היתה מתמוטטת על לא עוול בכפה.

ציפראס הבטיח לא לבטל את הרפורמות שקודמיו בתפקיד התחייבו להן. פלגיה השמאליים של מפלגתו, סיריזה, עלולים לגבות ממנו מחיר פוליטי קשה. לציפראס יש אפשרות להפוך את התבוסה לנצחון, אם יעמוד בפיתוי להגיש הצעות פושרות להפיס את עמיתיו הקיצוניים.

הוגו דיקסון, פרשן ברייקינג וויוז של רויטרס, מציע את הצעדים הבאים עבור יוון:

אתונה צריכה להציע רפורמות רדיקליות שהממשלות הקודמות לא יכלו להציע. עליה להפתיע את שותפיה בגוש היורו בקנאותה וכך להשיב את אמונם שאבד בגלל טקטיקות המו"מ המוזרות של סיריזה בחודש האחרון.

אלכסיס ציפראסצילום: אי־פי

בראש הרשימה - יצירת רשות מס עצמאית, שתחוזק באמצעות הגנות משפטיות ותראה כי ציפראס רציני לגבי התמודדות עם העלמת מס, שהיא אחת מהבעיות הקשות של יוון הרפורמה הזו תלווה בהצעת חנינה: כל מי שיצהיר מרצונו על הכנסות שהעלים ישלם מס מופחת. מי שלא, ישלם קנס מלא פלוס קנסות.

רה"מ צריך להבטיח לבטל הטבות מס והטבות מיוחדות לעשירים - לדוגמא, שופטים, גנרלים ופקידי ציבור בכירים יצטרכו לחכות לקבל את הפנסיה בדיוק כמו הציבור הרחב.
הכנסייה היוונית האורתודוקסית צריכה לאבד את מעמדה הפטור ממס רכוש. המדינה צריכה להפסיק לשלם משכורות ופנסיות לכמרים. שהכנסיה תממן את עצמה. ציפראס צריך להחיות רעיון להטיל מס על הספינות של הסופר-עשירים. מדהים שהם עדיין חומקים ממנו.

בשלב הבא צריך ליברליזציה של השווקים - בתחום הבקרה החשבונאית, הקמעונות והטלקום, שכולם מוגבלים בגלל רגולציה קשה. כך תמשוך יוון השקעות ותעניק לצרכנים שירות ומחיר טוב יותר. דוגמא טובה היא הסרת הפיקוח על מחיר החלב.

ציפראס צריך להקים "בנק רע" כמו זה שבספרד ובאירלנד. העברת הלוואות בעייתיות אליו תשחרר את הבנקים ביוון לספק אשראי לכלכלה, לטהר שחיתות כי רבות מההלוואות ניתנו לאוליגרכים - צריך לעשות זאת עם פיקוח נאות כדי למנוע שחיתות נוספת. גוש היורו צריך להסכים לשחרר חלק מהכסף שקיבל כפרעון הלוואות מיוון כדי לממן בנק כזה.

רפורמות רדיקליות כאלו עשויות לשכנע את מנהיגי גוש היורו להקל בדרישות הצנע שלהם, ולאפשר לממשלת יוון להשקיע במיזמים נגד העוני ולהקל בחובותיה.

הגיע הזמן של ציפראס להשתחרר מהמפלגתיות ולעמוד לצד העם היווני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker