מנכ"ל HSBC החזיק חשבון בסניף שסייע להעלים מס

ה"גרדיאן" חשף כי סטיוארט גוליבר, מנכ"ל הבנק הגדול באירופה, החזיק חשבון בסניף של HSBC בשווייץ - שעל פי החשד סייע לאזרחים מכל העולם להעלים מס

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

HSBC, הבנק הגדול באירופה, הודיע כי מנכ"ל הבנק, סטיוארט גוליבר, החזיק בחשבון בשווייץ שנפתח ב-1998 כדי להכניס אליו תשלומי בונוסים. HSBC פירסם את ההודעה בעקבות הדיווח בעיתון "גרדיאן"הבריטי שחשף כי לגוליבר היה חשבון בשווייץ ב-2007 שבו החזיק 7.6 מיליון דולר.

דוברת מטעם הבנק מסרה פרטים בנוגע לחשבונו של גוליבר ולנושאים אחרים הקשורים לתשלומי המס של גוליבר בעקבות הפרסום ב"גרדיאן". הדוברת אמרה כי גוליבר פתח את החשבון בשווייץ בזמן שעבד בהונג קונג כדי להעביר לשם תשלומי בונוסים. לדבריה, המסים שולמו במלואם בהונג קונג וכי גוליבר הצהיר באופן התנדבותי על חשבונו בשווייץ בפני רשויות המס בבריטניה במשך כמה שנים.

היא אמרה כי החשבון נפתח ב-1998 על שם חברה מפנמה מסיבות של "חשאיות וכי לא היתה לכך מטרה אחרת והחשבון לא העניק הטבות מס או אחרות". הדוברת לא מסרה מה הסכום שהוחזק בחשבון. גם בדיווח ב"גרדיאן" לא נטען כי גוליבר הפר חוקים.

HSBC סטיוארט גוליבר, מנכ"לצילום: בלומברג

גוליבר, יליד בריטניה בן 55, מונה לתפקיד מנכ"ל HSBC בינואר 2011 אחרי שהבנק נפגע במשבר הכלכלי. היום (שני) צפוי הבנק לדווח על תוצאותיו הכספיות ל-2014. הבונוס שלו צפוי להסתכם ב-7.5 מיליון ליש"ט, אך הוא עשוי לוותר על חלק מהסכום בעקבות תשלומי קנסות של הבנק.

HSBC נמצא תחת חקירה בשל הטענות כי חטיבת הבנקאות הפרטית שלו בשווייץ סייעה ללקוחות להעלים מס. גוליבר הודה כי היו כשלים בחטיבה השווייצית של HSBC לפני 2007 והתנצל בפני המשקיעים והלקוחות, אבל אמר כי נערכו שינויים וכי הסטנדרטים תואמים עכשיו את המקובל.

הבנק פירסם מודעה בעיתונים בבריטניה אחרי התפוצצות הפרשה בעולם שבה נכתב כי "אין לנו שום תיאבון לעשות עסקים עם לקוחות שחומקים מתשלום המסים שלהם או לא עומדים בסטנדרטים שלנו לגבי עבירות פיננסיות". הפרשה נחשפה במסגרת פרויקט מיוחד של ארגון התחקירנים הבינלאומי ICIJ.

בין החשבונות של HSBC בשווייץ נמצאו גם חשבונות של אנשי עסקים ודמויות בולטות בישראל, כפי שחשף אורי בלאו ב-TheMarker. בפרסום נכתב כי כסניף השווייצי היו 6,200 חשבונות על ידי ישראלים או שהיו קשורים לישראלים ב-1998 ל-2007 וכי הסכום הכולל שהצטבר בחשבונות הגיע ל-10 מיליארד דולר ב-2006 וב-2007.

על פי הדיווח ב"גרדיאן", כפי שעולה ממסמכים שהודלפו, גוליבר היה רשום כמוטב היחיד מחשבון בחטיבה השווייצית של HSBC תחת חברה בשם וורקסטר אקוויטיס, חברה אנונימית הרשומה בפנמה וכי ב-2007 הוחזקו בחשבון 7.6 מיליון דולר. הבונוסים של גוליבר מ-HSBC הועברו לחשבון הזה עד 2003. בנוסף הוא החזיק חשבון תחת השם וורקסטר פאונדיישן, אך הוא נסגר לפני 2007.

על פי הדיווח, גוליבר נשאר רשום בהונג קונג למטרות מס ולמטרות חוקיות. דוברת HSBC אמרה כי גוליבר לא היה רשום כתושב בריטניה לצורכי תשלום מס. לפי דוברת הבנק, הוא עבר להונג קונג ב-1980 ונהפך לתושב קבע עם זכות מגורים ביחד עם אשתו שלה אזרחות אוסטרלית.

"הונג קונג היא ביתו של גוליבר ומבחינת החוק הוא רשום כתושב הונג קונג. זו לא צריכה להיות הפתעה שגוליבר, שהעביר את רוב שנות הקריירה שלו של 35 שנה ב-HSBC בהונג קונג, קבע שם את ביתו", אמרה הדוברת.

"מאז שעבר מהונג קונג לבריטניה ב-2003, שילם גוליבר מסים מלאים בבריטניה על כל ההכנסות שלו בעולם, לא כולל הטבות מס שקיבל בגין תשלום מס בהונג קונג (שם הוא תושב לצורכי תשלום מס) על אותן הכנסות", אמרה הדוברת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker