המאבק של רם עמנואל על החינוך נושא פירות

כשראש העיר שיקגו חשף את תוכניתו למערכת החינוך העירונית, המורים יצאו לשביתה הראשונה שלהם זה 25 שנה ■ 
לבסוף הצדדים התפשרו, מצב החינוך הציבורי בעיר משתפר - ואפילו הנשיא אובמה החליט לחקות חלק מהתוכנית של עמנואל

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

"אף לא משפחה אחת צריכה להידרדר לעוני רק מכיוון שהיא רוצה להעניק לילדיה הזדמנות להגשים את החלום האמריקאי", אמר רם עמנואל, ראש העיר שיקגו, בארוע להצגת תוכניתו לחינוך בעיר, שהתקיים בתחילת ינואר.

באותו היום בטנסי, הכריז נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על תוכניתו להעניק לתלמידים מסוימים פטור משכר לימוד בקולג'ים קהילתיים. לדברי עמנואל, הבית הלבן חיקה את שיקגו, שהשיקה באוקטובר 2014 את תוכנית המלגות סטאר, המשלמת לבוגרים המוכשרים ביותר של מערכת החינוך הציבורית בעיר את שכר הלימוד בקולג'ים קהילתיים.

עמנואל רוצה שיותר תלמידים יירשמו למכללות, ילמדו קורסים בעודם בשנה האחרונה בתיכון, ואם יעברו אותם, יקבלו נקודות זכות - מה שיסייע לצמצום עלויות שכר הלימוד מאוחר יותר. בעזרת תרומה בסך חצי מיליון דולר על פני שלוש שנים מטעם ג'נרל אלקטריק (GE), התוכנית תצמח מכמעט 2,500 תלמידים השנה ליותר מ–6,000 בשנה הבאה.

כמה מההחלטות הקשות ביותר שעמנואל היה צריך לקבל בכהונתו הראשונה נגעו לבתי ספר. הוא דרש ששכר המורים ייקבע על פי הישגים, קידם את הארכת יום הלימודים (כיום הוא נמשך רק 5:45 שעות), ורצה לסגור 50 בתי ספר ריקים למחצה בשכונות העניות. המורים בשיקגו פתחו בשביתה הראשונה זה 25 שנה, אך עמנואל השיג את הארכת יום הלימודים ואת סגירת בתי הספר. המורים זכו לשמור על מערכת התשלום מבוססת הוותק שלהם.

רם עמנואל עם תלמידת תיכון בשיקגו צילום: אי־פי

את חלק מהכסף שחסך בסגירת בתי הספר הזרים עמנואל לבתי ספר צ'רטר (בתי ספר ציבוריים למחצה), מה שפגע עוד יותר בפופולריות שלו בקרב איגודי המורים. ואולם הצ'רטרים עבדו היטב בשיקגו. נובל נטוורק, המפעילה 16 תיכוני צ'רטר שבהם 10,000 תלמידים, ומתכוונת להכפיל את מספרם עד 2020, מדווחת על שיעור נוכחות של 94%, לעומת 73% במערכת החינוך הציבורית של שיקגו, ועל נשירה של 0.4% בלבד, לעומת 4.7% במערכת הציבורית. היא גם נהנית מתוצאות טובות יותר במבחני ACT לקבלה למכללות. ברשת יש שיעור גבוה יותר של בני מיעוטים - 98% לעומת 92% - וקצת פחות מימון ציבורי.

רוזה אלאניס, מנהלת תיכון גולדר קולג' פרפר, אחד מבתי הספר של רשת נובל, אומרת כי לכל התלמידים מוצמד מורה כיועץ אישי, שעמו הם נפגשים פעמיים ביום. הנוכחות והביצועים הם באחריות היועץ, כך שהם משקיעים בהגעה של תלמידיהם (הלבושים במכנסיים אפורים וסוודרים כחולים) לבית הספר ומבטיחים את התמדתם בלימודים.

אלאניס עצמה פיקחה על קבוצה של 13 נערים. באחד המקרים היא אפילו נסעה לבית התלמיד כדי לשכנעו לבוא לבית הספר.

עמנואל להוט על הצ'רטרים, אך לא הזכיר אותם כשפרש את תוכניתו לחינוך בכהונתו השנייה. במקום זאת, הבטיח ראש העיר לפרוש רשתות WiFi בכל הכיתות ושכל משפחה תהיה בטווח של פחות מ–5 ק"מ מתיכון שמציע התמקדות מיוחדת, כמו מדעים או International Baccalaureate (מבחן בגרות בינלאומי המשמש מאות בתי ספר ברחבי העולם).

אפשר להניח שעמנואל לא רצה להרגיז את כל מי שחושבים שתיכוני הצ'רטר גורמים להזנחת בתי הספר הציבוריים. למעשה, התחרות עודדה את בתי הספר הציבוריים בשיקגו להשתפר. שיעור הנשירה שלהם ירד וציוני 
ה–ACT טיפסו מעט - אם כי מרמה נמוכה ביותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker