האתגר הגדול באמת של ציפראס

יוון אמנם הגיעה להסדר עם מדינות אירופה בסוף השבוע, אבל ראש הממשלה צריך עדיין להסביר לתושבים כיצד יצליח לקיים את הבטחותיו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, התחיל בניסיון לשכנע את העם היווני בכדאיות העסקה שאליה הגיע עם שותפיו האירופאים, שתימנע מיוון להגיע לחדלות פירעון - לפחות בינתיים.

"ניצחנו בקרב אבל לא במלחמה, מכיוון שהקשיים האמיתיים, ולא אלה שהיו קשורים לשיחות וליחסים עם השותפות שלנו, נמצאים עוד לפנינו", אמר ציפראס בנאום בשבת.

ביום שישי הסתיימו השיחות בין נציגי 19 מדינות גוש היורו, שבסיומן הגיעו להסדר שיאריך את תוכנית החילוץ של יוון בארבעה חודשים. ממשלתו של ציפראס התחייבה להעביר רשימת צעדים כלכליים עד היום. מאוחר יותר יחליטו שרי האוצר של אירופה אם לאשר את הצעותיה של יוון.

ההסכם יאפשר לציפראס להעביר כספים לפחות לחלק מהדברים שהבטיח לפני הבחירות שנערכו ביוון בינואר, אבל מבחינה פוליטית ההסכם עדיין עשוי לפגוע בו. ציפראס צריך עדיין לאשר את התוכניות שלו עם קרן המטבעה הבינלאומית (IMF), הבנק המרכזי של אירופה והנציבות האירופית, שזכו ביוון לכינוי טרויקה. בקמפיין הבחירות הבטיח ציפראס להשתחרר מאחיזת הטרויקה.

אלכסיס ציפראס (מימין) ויאניס וארופאקיסצילום: אי־פי

מלקולם בר, כלכלן בבנק האמריקאי ג'יי.פי מורגן צ'ייס, כתב ללקוחותיו כי "יוון הבטיחה לעצמה יכולת מסוימת לשנות את תנאי תוכני החילוץ, וקיימת תחושה ששילוב בין הלחץ על מגזר הבנקים במדינה ועל הממשלה הכריחו אותם לנקוט ויתורים מצדם". הוא הוסיף כי "זה עשוי ליצור לחץ גם בתוך מפלגת סיריזה".

ציפראס אמר כי ההסכם "מבטל את הצנע" ואת כוונות הממשלה הקודמת לקצץ בשכר, בפנסיות ובכוח האדם במגזר הציבורי ולהעלות מסים. עם זאת, שרי האוצר של אירופה מסרו בהודעה משותפת שפירסמו ביום שישי כי רשימת הרפורמות "תתבסס על ההסדר הקיים". דובר ממשלת יוון, גבריאל סאקלרידיס, אמר כי הרפורמות יכללו מאבק בשחיתות, שינויים במינהל הציבורי ובמערכת המיסוי.

חברי מפלגת סיריזה יידרשו לאשר את רשימת הרפורמות גם אם לא תתאים במלואה להבטחות הבחירות, אמר שר הכלכלה היווני, ג'ורג' סטטאקיס. ואולם שר הסביבה והאנרגיה, פנאג'יוטיס לאפאזניס, אמר במקביל כי "הקווים האדומים של סיריזה לא ייחצו".

ההסכם מאפשר ליוון להוריד את שיעור העודף התקציבי המקסימלי שאליו התחייבה בהסכמים קודמים. בתמורה, היא תימנע מצעדים חד־צדיים שיסכנו את היעדים הפיסקליים, ולא תשתמש בעודף של 11 מיליארד יורו מכספי החילוץ לבנקים היווניים.

מחר יערכו שרי האוצר של אירופה שיחת ועידה, שבה יחליטו אם מסמך הרפורמות של ממשלת יוון מספק ואם ניתן לאשר בפרלמנטים במדינות השונות סיוע נוסף ליוון. שר האוצר של אוסטריה, האנס־יורג שילינג, שהביע בעבר עמדות קשוחות כלפי יוון, אמר כי אם שרי האוצר יגיעו למסקנה שהמסמך לא מספק, תתכנס פסגת חירום באופן מיידי. שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, אמר כי הוא מאמין ששרי האוצר יאשרו את המסמך, אחרת כל ההבנות שאליהן הגיעו ביום שישי יבוטלו.

ההסכם מסיר את החשש כי הבנק המרכזי של אירופה יעצור את הזרמת הכספים לבנקים של יוון, מה שהיה עלול לגרום לעזיבה של יוון את גוש היורו. ואולם הלחץ על ציפראס יימשך, מפני שיוון תקבל את תשלום החילוץ הבא, בסך 7 מיליארד דולר, רק אם המדינה תיישם את התחייבויותיה. בין היתר, תיאלץ יוון להחזיר חלק מתשלומי ההלוואה לקרן המטבע.

חמש שנים אחרי שפרץ המשבר ואחרי חילופים רבים בראשות הממשלה, כלכלת יוון התכווצה ברבע ושיעור האבטלה הוא הגבוה בגוש היורו. ההסכם עשוי להדק מעט את הקשרים המתערערים בין יוון לגרמניה, המדינה האירופית שהעבירה את הסכומים הגדולים ביותר לחבילת החילוץ של יוון, בהיקף של 240 מיליארד דולר.

"מבחינות מסוימות, האתגרים הפוליטיים והכלכליים הגדולים ביותר של סיריזה נמצאים עוד לפניה - ותלויים יותר באתונה מאשר בברלין", כתבה לינה קומילבה, הכלכלנית הראשית בחברת ההשקעות הבריטית G פלוס אקונומיקס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker