השבוע בוול סטריט: ילן תנסה לגנוב את מרכז תשומת הלב מיוון

מחר תידרש יוון להציג את מסמך הרפורמות שלה לאישור הסדר החילוץ הזמני, אבל ביום שלישי תתחיל ג'נט ילן להעיד בפני הסנאט האמריקאי ולרמוז על שינוי מדיניות מתוכנן של הבנק הפדרלי

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

שבוע המסחר הקרוב צפוי להתאפיין בהמשך ההתעסקות העולמית בתנאי החילוץ והסכם הרפורמות של יוון. קם ארה"ב תמשוך את תשומת לב המשקיעים לאור עדותה של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן בקונגרס.

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי במגמה חיובית ומדד S&P 500 טיפס לשיא אחרי שיוון ונושיה הגיעו להסכם דחייה. מדד דאו ג'ונס רשם עלייה שבועית של 0.7%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.6%; מדד נאסד"ק הוסיף בשבוע שעבר 1.3% לערכו אחרי שמונה ימים רצופים של עליות. מתחילת השנה קפץ נאסד"ק ב-4.6%, לעומת עלייה של 2.5% שרשם באותה התקופה מדד S&P 500. הנפט ירד בשבוע שעבר בכ-5%, אחרי שבתחילת השבוע נרשמו עליות.

ביום שישי הגיעו נציגי האיחוד האירופי וממשלת יוון להסכם דחיית החובות של יוון בארבעה חודשים, אך לא לפני שממשלת יוון תיאלץ להגיש כבר מחר (שני) מסמך המפרט את הרפורמות הממשלתיות המתוכננות שיאפשרו ליוון לפרוע את חובותיה. כבר מסוף פברואר צפויה יוון להתמודד עם אי יכולת לשלם את חובותיה והסכם הדחייה יאפשר לממשלה להמשיך לממן את פעילותה.

"יוון הבטיחה לעצמה יכולת מסוימת לשנות את תנאי תוכני החילוץ הקיימת, וקיימת תחושה ששילוב בין הלחץ על מגזר הבנקים במדינה ועל הממשלה הכריחו אותם לרשום ויתורים מצדם", כתב מלקולם בר, כלכלן בג'יי.פי מורגן צ'ייס במכתב ללקוחות. "זה עשוי ליצור לחץ גם בתוך מפלגת סיריזה", כתב.

המתח בין יוון לנושים שלה עשוי להוביל בסופו של דבר ליציאתה של יוון מגוש היורו, כשיש אנשים המעריכים כי גם ההסדר שאליו הגיעו ביום שישי מסמל בסך הכל את דחיית הקץ. אפילו דובר ממשלת יוון, גבריאל סאקלרידיס, אמר כי ממשלת יוון בסך הכל "הרוויחה זמן".  לדבריו, "הכלכלה היוונית וממשלת יוון לא נחנקו".

ביום שלישי יערכו שרי האוצר של אירופה שיחת ועידה שבה יחליט אם "מסמך הרפורמות" של ממשלת יוון מספק ואם ניתן לאשר בפרלמנטים במדינות השונות סיוע נוסף ליוון. שר האוצר של אוסטריה, האנס-יורג שילינג, שהביע בעבר עמדות קשיחות כלפי יוון, אמר כי אם שרי האוצר יגיעו למסקנה שהמסמך שקיבלו לא מספק, תתכנס פסגת חירום באופן מיידי. שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, אמר כי הוא מאמין ששרי האוצר יאשרו את המסמך, אחרת כל ההבנות שהגיעו אליהם ביום שישי יבוטלו.

בימים שלישי ורביעי תיערך עדותה של ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, בפני ועדת הבנקאות של הסנאט האמריקאי. ילן לא צפויה להודיע על העלאת ריבית מיידית בארה"ב, אבל בהחלט תיתכן הודעה על שינוי מדיניות נוסף של הבנק. בנוסף יפורסמו השבוע נתוני האינפלציה בארה"ב שיעידו גם על השפעת הירידה במחירי הנפט וכן תפורסם ביום שישי הערכה שנייה בנוגע לנתוני הצמיחה של ארה"ב.

"אם האבטלה תמשיך לרדת, חוקי הביקוש וההיצע יפעלו ותהיה אינפלציה כתוצאה מזה", צוטט ברויטרס ג'ים או'סאליבן, כלכלן ראשי בחברת ההשקעות היי-פרקוונסי מניו יורק. "בכל מה שקשור לשלב הבא, זה אומר שנראה צעדי הידוק ביוני? לא בטוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker