האם היוונים באמת חייבים כל כך הרבה כסף?

משקיע עקשן שאסף אג"ח של יוון, טוען שלפי חוקי החשבונאות הבינלאומיים יוון חייבת עשירית מ-380 מיליארד יורו שנמצאים בידי נושיה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במגדלי מורגן סטנלי בניו יורק, ישב באחרונה פול ב. קזריאן, אחד מבעלי החוב הגדולים ביותר של יוון, וניסה לשכנע חדר מלא במשקיעים כי החוב הרשמי של יוון – 380 מיליארד יורו – הוא בעצם לא המספר המדויק, וכי יוון חייבת עשירית ממנו.

קזריאן ביסס את טענתו על תקני החשבונאות הבינלאומיים. ואולם, אף אחד מהנאספים לא נטה להאמין לו, במיוחד לא ריזה מוגדאם, בנקאי של מורגן סטנלי שהיה בעבר איש הקשר לחילוץ יוון בקרן המטבע הבינלאומית.

, המשתווה ל-175% מהתמ"ג של המדינה, נופל בגודלו היחסי רק מזה של יפן. טענתו של קזריאן נשמעת אבסורדית, מכיוון שהחוב הוא הגורם העיקרי להטלת הצנע הברוטלי על יוון, והמקור העיקרי לסכסוך בינה לבין המוסדות האירופיים הנושים שלה.

יאניס וארופאקיס, שר האוצר של יווןצילום: רויטרס

הניתוח של קזריאן הוא ייחודי, ואולי אפילו דון־קישוטי באופיו, אולם הנחת היסוד שלו אינה מופרכת לגמרי. ליוון יש כמה תשלומים גדולים לשלם השנה, אך בעתיד היא צריכה לשלם ריבית של 2% ומטה על חובות שאמורים להיפרע בעוד 30 או 40 שנה.

לפי תקני החשבונאות הבינלאומיים לאג"ח של המגזר הציבורי International Public Sector Accounting Standards, יש לערוך התאמה של חישוב החוב בהתבסס על אירועי ארגון מחדש, הארכת מועד פירעון והפחתת ריבית. בנוסף, אם מכניסים לחישוב את שווי הנכסים שבידי ממשלת יוון, החוב נטו יורד לרמה של 32 מיליארד יורו, לטענת קזריאן. לטענתו, לאחר שינוי חוזה פירעון החוב שנעשה עם יוון, לא נעשה שערוך של החוב החדש. "הוא חייב לרדת לערכו הכלכלי המציאותי", אמר בריאיון.

במשך השנתיים האחרונות קזריאן ( 59) ניסה לקדם את הרעיון שלו בקרב מקבלי החלטות, כלכלנים ועיתונאים. הוא הרכיב צוות של 100 כלכלנים, רואי חשבון, מומחים ליחסי ציבור ועורכי דין כדי לקדם את סדר היום שלו באמצעות ועידות, פרסומות, פגישות ייעוץ אישיות ומסמכי תדרוך.

בשנות ה–80 המאוחרות עזב קזריאן תפקיד בגולדמן סאקס, והקים חברת השקעות בשם ג'פוניקה פרטנרס, בה השקיעו מייקל סטיינהרדט ומייקל פרייס, שהתמחתה בקניית חברות השקועות בחובות, הבראתן ומכירתן ברווח. עסקת רכישה אחת כזו, אלגהייני, נהפכה למושא מחקר באוניברסיטאות.

קזריאן קנה חלקים גדולים של אג"ח יווניות בניכיון (מחיר הנמוך מערכן הנקוב) ועתה מנסה לשכנע את השוק כי תמחור האג"ח שגוי. סגנונו העקשני הפך אותו לבלתי רצוי אפילו ביוון, שבה בילה שישה חודשים בשנה שעברה, אבל הרווח הצפוי לו, אם ישכנע את הנושים, הוא גדול. "אתם חונקים מדינה עם מספר שאין לו שום רלוונטיות", הוא אומר. "נושיה של יוון צריכים לספוג את ההפסד ולעבור הלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker