מה יקרה אם יוון תצא בסוף מגוש היורו

העלויות ליוון יהיו כבדות, כולל נסיגה של 10% בתמ"ג ומשבר פיננסי ■ הקנצלרית מרקל תתקשה להסביר לבוחריה למה הפסידו כל כך הרבה על הלוואות ליוון, וגוש היורו עלול לספוג משבר אמון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

המטרה העיקרית של ההסכם עם יוון, כך נראה, היתה למנוע את יציאתה מגוש היורו. המחיר של מהלך כזה יהיה כפול, כך נראה – יוון תוותר על כל היתרונות שבחברות ותסבול מטלטלה קשה לטווח קצר; גוש היורו יסבול מהשלכות ישירות ועקיפות.

מבחינת יוון צפויות כנראה סגירה זמנית של בנקים וכספומטים כדי למנוע מאנשים למשוך כסף עד שהמדינה תאמץ מטבע חדש ובעל שער נמוך יותר. חשבונות בנקים ומשכנתאות עשויים לעבור למטבע החדש. ייתכן שיידרשו חודשים כדי להכניס שטרות חדשים למחזור, כך שאנשים יהיו חייבים להשתמש ביורו להעברות קטנות או להזדקק לשיטות תשלום חלופיות לכסף מזומן.

כלכלנים בקומרצבנק מעריכים שהכלכלה, שכבר התכווצה ב–25% מאז שהחל המשבר, עשויה להתכווץ בעוד 10% בשנה הראשונה שלאחר יציאתה מגוש היורו. הדרכמה החדשה עשויה ליפול ב–50% או יותר מול היורו כשהבנק המרכזי ידפיס כסף כדי לשמור על פעילות הבנקים היווניים. בעקבות זאת מחירים של מוצרי יבוא כמו תרופות, מכוניות ונפט יזנקו. בנוסף, חברות יווניות שחייבות כסף לספקים ביורו לא יוכלו לעמוד לפתע בתשלומים, מה שיגרור חלק מהן לפשיטת רגל. חברות יווניות שישרדו עשויות להתבקש לשלם מראש ביורו עבור חלפים או חומרי גלם, מה שיגרום לצמצום הייצור.

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, בכנס בבריסלצילום: רויטרס

לכן, הפיחות במטבע ״יפגע משמעותית ברמת החיים של היוונים״, אומרים אנליסטים בקומרצבנק. מקומיים וזרים יגבילו את ההשקעות בשל האי ודאות בנוגע לתחזיות של הכלכלה היוונית.

בטווח הארוך, התמונה ברורה פחות. המטבע החלש עשוי להעניק יתרון ליצרנים מקומיים בזמן שמוצרי יבוא יהיו יקרים יותר. עבור אזרחי גוש היורו, חופשות ביוון יהיו הרבה יותר זולות, מה שיוכל להגדיל את הביקוש למלונות ומסעדות. עדיין, יוון תאבד תמריץ חשוב לבצע רפורמה של כלכלתה, הנתונה תחת ביורוקרטיה מוגזמת. בנוסף, חברותה באיחוד האירופי ויכולתה לסחור עם המדינות החברות בו עשויה לעמוד בסימן שאלה.

מבחינת גוש היורו, נראה שאנליסטים רבים סבורים כי הוא מצויד כיום בכלים טובים להתמודדות עם עזיבה של מדינה. יש לו קרן חילוץ ואפשרות של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לרכוש אג״ח של מדינות שנמצאות תחת לחצי השוק.

"יוון קטנה מדי"

חלק מהאנליסטים, כמו כריסטיאן שולץ מברנברג בנק, חושבים שיוון - שכלכלתה מהווה רק 2% מהתמ״ג של גוש היורו - קטנה מדי מכדי לגרור מטה את כל גוש המטבע המאוחד. "יוון אינה מהווה שותפת סחר מרכזית מבחינתן של המדינות באירופה״, אמר שולץ. נראה ששוקי המניות מסכימים להערכה זו. מדד דקס הגרמני רשם שיא כל הזמנים בשבוע שעבר, למרות הרעמים שנשמעו מיוון.

עם זאת, קשה לצפות את הפגיעה, וכלכלת גוש היורו הנמצאת בקיפאון זקוקה לכל טיפת צמיחה שהיא יכולה להשיג. יוון כנראה תגלה שבלתי אפשרי מבחינתה לשלם על הלוואות של חבילת החילוץ, וההפסדים האלה יתחלקו בין משלמי המסים ב–17 המדינות האחרות. יוון חייבת לקרן החילוץ של גוש היורו 142 מיליארד יורו, למדינות החברות עוד 53 מיליארד יורו וה–ECB מחזיק 20 מיליארד יורו באג״ח יווניות. הבנק המרכזי של יוון חייב ל–ECB ולבנקים מרכזיים לאומיים אחרים עוד 50 מיליארד יורו באמצעות מערכת התשלומים של גוש היורו.

מנהיגים כמו קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ודאי לא רוצים להסביר לבוחרים שלהם איך הפסידו כל כך הרבה כסף על יוון. עם זאת, לדברי שולץ סביר שזה לא יוביל להורדות דירוג של מדינות שתרמו למימון יוון.

גרמניה לא תחלוק הון

את ההפסדים מאובדן אמון או מוניטין של גוש היורו קשה לחזות. מדינות חלשות יותר עשויות לשלם יותר על הלוואות, משום שמשקיעים יהיו חייבים לשקלל את הסיכון של יציאה מגוש היורו ונפילה בשווי אחזקותיהם בשל ההמרה למטבע חדש. לאחר שהפסידו מיליארדי יורו בהלוואות חילוץ, מדינות עשירות כמו גרמניה עשויות להיות נחושות אף יותר לא לחלוק את ההון שלהן. אם יוון תתאושש בשנים שאחרי עזיבתה את היורו, זה עשוי להוביל מדינות אחרות לחשוב שעדיף לא להיות חלק מגוש המטבע האירופי.

הכאוס הראשוני יהיה כנראה מספיק נורא כדי להרתיע מחשבות מהסוג הזה. לדברי שולץ, ״אם יציאה של יוון מגוש היורו היא דבר גרוע כמו שאנחנו חושבים, מעטים ירצו לחקות צעד כזה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker