גרדיאן: דיכוי המרידה נגד הצנע הצליח

גרמניה יצרה לעצמה אויבים בגוש היורו. המדינות שסבלו מהצנע - פורטוגל ואירלנד, ואלה שמילאו תפקיד באכיפתו - הגרמנים, ההולנדים והפינים - כולם רוצים שממשלת אתונה תעשה מה שדורשים ממנה

גרדיאן
פיליפ אינמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
פיליפ אינמן

האורתודוקסיה הימנית השולטת במדיניות שיוצאת מבריסל הצליחה שוב לאכוף את רצונה על היוונים חסרי המזל. בהסכם המאפשר למקבלי ההחלטות בגוש היורו, קרן המטבע וממשלת יוון להמשיך במגעים בשבוע הראשון, נעשה צעד ראשון לדיכוי המרידה נגד הצנע.

זה מה שעולה מההכרזות מבריסל, בעיקר אלה של וולפגנג שויבלה, שר האוצר הוותיק של גרמניה, שלא התאפק מלשגר הערות מתנשאות כדי להראות למי יש היד העליונה. "להיבחר לשלטון זה כמו דייט עם המציאות, והמציאות אינה נחמדה כמו החלום", הוא אמר בחיוך מהסוג שלא מלמדים בבית הספר לדיפלומטיה.

גרמניה יצרה לעצמה אויבים בגוש היורו. המדינות שסבלו מהצנע – פורטוגל ואירלנד, ואלה שמילאו תפקיד באכיפתו – הגרמנים, ההולנדים והפינים – כולם רוצים שממשלת אתונה תעשה מה שדורשים ממנה. צרפת ואיטליה אולי נעתרו במקצת לחיזורי היוונים, אבל עמדו בצד המגרש בהכנעה.למפלגות הימין השולטות בפורטוגל, אירלנד וספרד - שבה קיים האיום הגדול ביותר מצד מפלגה המתנגדת לצנע - יש אינטרס חזק להביא את יוון לכניעה.

לפיכך, הדרישה הראשונה של וארופאקיס, להפחית את החוב, נדחתה. ניסיונו להשיג הלוואת גישור נפרדת מתוכנית החילוץ, נקטל. החלטות להשעות את ההפרטות ספגו ביקורת עזה. עכשיו הוא חייב להשתמש בכסף שניתן לו כדי לתמוך בבנקים היווניים. היכן שמענו כבר שהבנקים קודמים לכל? וארופאקיס רוצה לעודד את הביקוש ביוון באמצעות העלאת שכר המינימום לעובדים ושיפור הפנסיות. זה הגיוני מאוד בעיני כלכלנים רבים, אבל הם לא אלה שמנהלים את ההצגה.

צילום: אי־פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker