סוף הדרמה היוונית: הושג הסכם להארכת החילוץ האירופי בארבעה חודשים

ראש קבוצת שרי האוצר של גוש היורו הודיע על ההסכם בתום פגישה מתוחה בבריסל; יוון נדרשת להציג רשימת רפורמות עד יום שני; משקיעים משכו היום מיליארד יורו מבנקים ביוון

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

שרי האוצר של גוש היורו הגיעו להסכם עם יוון לגבי הארכת תוכנית החילוץ הפיננסי של יוון בארבעה חודשים בתמורה להתחייבות יוונית לעמוד במספר תנאים, הודיע יו"ר קבוצת שרי האוצר של היורו, שר האוצר ההולנדי ירון דיסלבלום. ההסכם יעניק ליוון שהות לגבש אסטרטגיה להבטחת צרכי המימון של יוון בטווח הארוך, ויאפשר לכל הצדדים לדון בהסדרים בין יוון לנושיה בהמשך הדרך.

במסגרת ההסכם שהושג התחייבה יוון להציג עד יום שני רשימה של רפורמות להן תתחייב בתמורה להארכת הסיוע. הנושים יערכו בדיקה ראשונית כדי לבדוק שהרשימה מספקת, ונוסח מפורט של הרפורמות יאושר על ידי הנושים עד סוף אפריל, נאמר בהסכם.

"הרשויות היווניות התחייבו באופן חד משמעי לתהליך רפורמות מבניות רחב ועמוק יותר שמטרתו לשפר את תחזיות הצמיחה והתעסוקה, להבטיח את יציבותו וחוסנו של המגזר הפיננסי ולהגביר את הצדק החברתי", נכתב בהודעה על ההסכם שפירסמו שרי האוצר של גוש היורו.

שרי האוצר של יוון (מימין) וגרמניה צילום: אי־פי

"הרשויות של יוון מחויבות ליישום רפורמות למאבק בשחיתות ובהעלמות מס שהיו אמורות להתבצע כבר לפני זמן רב ולייעל את המגזר הציבורי", נאמר בהודעה. "הרשויות היווניות התחייבו להימנע מצמצום כלשהו של (הצעדים שנכללו בתוכנית הנוכחית) ומצעדים או שינויים חד צדדיים במדיניות וברפורמות המבניות שעלולים להשפיע באופן שלילי על היעדים התקציביים, ההתאוששות הכלכלית או היציבות הפיננסית", נכתב בהודעה.

"אנו ממשיכים להיות מחויבים לאספקת תמיכה מספקת ליוון עד שתשיג גישה מלאה לשווקים וכל עוד תכבד את ההתחייבויות שעליהן הוסכם בהסכם המסגרת", לשון ההודעה של שרי האוצר של גוש היורו.   

פגישת החירום שרי האוצר של גוש היורו היום בבריסל, השלישית בתוך פחות משבועיים, נפתחה באיחור של שלוש שעות על רקע ניסיונות להגיע לפשרה שתמנע מיוון להגיע לחדלות פירעון ולהיאלץ לפרוש מגוש היורו. תוקף תוכנית החילוץ הנוכחית פוקע ב-28 בפברואר.

מלבד שרי האוצר של 19 מדינות גוש היורו, השתתפו בדיונים היום גם נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, וראש קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד.

ממשלת יוון הטרייה מנסה להתמודד עם המשבר ההומנטרי החריף שנגרם ביוון כתוצאה משש שנים של מדיניות צנע שיושמה כתנאי לקבל חבילת החילוץ הפיננסי של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית.

מוקדם יותר היום דיווח ערוץ הטלוויזיה היווני מגה TV כי משקיעים משכו היום מיליארד יורו מבנקים ביוון, וכי גורמים בבנק המרכזי של יוון אמרו כי אם המשיכות יימשכו בקצב הנוכחי, הבנקים ביוון יהיו זקוקים בתוך שבוע למימון חירום מהבנק המרכזי של אירופה כדי להימנע מקריסה פיננסית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ