מחירה של יציאה יוונית מגוש היורו: כאוס כלכלי

הכלכלה תתכווץ ב-10%, המעבר לדרכמה יפיל את ערך המטבע ואת רמת החיים וחברות יווניות יפשטו רגל ■ הטווח הארוך נראה קצת אחרת

לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

מקבלי ההחלטות באירופה מתקשים להגיע להסכם שימנע מיוון להגיע לפשיטת רגל, והמומחים מנסים להעריך את העלויות הפונטציאליות של כישלון.

אף צד אינו רוצה שיוון תעזוב את גוש היורו - הויכוח הוא על תנאי הישארותה: לאתונה נמאס מהקיצוצים שהיא נדרשת לבצע בתמורה להלוואות בסכום של 240 מיליון יורו. הממשלה החדשה ביוון טוענת כי שש שנות מיתון מוכיחות שהדרישות לריסון בהוצאות חונקות את הכלכלה המקומית.

אולם המדינות הנושות בגוש היורו מסרבות להלוות ליוון עוד כסף בלי תנאים נוקשים. ובלי עוד כסף, יוון עלולה להיקלע לחדלות פירעון על חובות שמועד פירעונם חל באביב ובקיץ. חדלות פירעון, או החשש ממנה, עשויה לגרום לטלטלה שתפיל את הבנקים היוונים. וזה עשוי לאלץ את יוון להדפיס כסף במטבע שלה כדי לחלץ אותם.

מהומות ביוון. ארכיוןצילום: אי־פי

אנליסטים אומרים שיציאת יוון מגוש היורו עשויה להיות כאוטית ומורכבת. היא תכלול כנראה סגירה זמנית של בנקים וכספומטים כדי למנוע מאנשים למשוך כסף עד שהמדינה תאמץ מטבע חדש וזול יותר. חשבונות בנקים ומשכנתאות עשויים לעבור למטבע החדש. ייתכן שיידרשו חודשים כדי להכניס שטרות חדשים למחזור, כך שאנשים יהיו חייבים להשתמש ביורו להעברות קטנות או להזדקק לשיטות תשלום חלופיות לכסף מזומן.

הנה כמה אומדנים של הנזק הפוטנציאלי:

עלויות ליוון

כלכלנים בקומרצבנק מעריכים שהכלכלה, שכבר התכווצה ב-25% מאז שהחל המשבר, עשויה להתכווץ בעוד 10% בשנה הראשונה שלאחר יציאתה מגוש היורו.

הדרכמה החדשה עשויה ליפול ב-50% או יותר מול היורו כשהבנק המרכזי ידפיס כסף כדי לשמור על פעילות הבנקים היווניים. זה אומר שמחירים של מוצרי ייבוא כמו תרופות, מכוניות ונפט יזנקו. בנוסף לכך, חברות יווניות שחייבות כסף לספקים ביורו לא יוכלו לעמוד לפתע בתשלומים, מה שיגרור חלק מהן לפשיטת רגל. חברות יווניות שישרדו עשויות להתבקש לשלם מראש ביורו עבור חלפים או חומרי גלם, מה שיגרום לצמצום הייצור.

לכן, הפיחות במטבע ״יפגע משמעותית ברמת החיים של היוונים״, אומרים אנליסטים בקומרצבנק. מקומיים וזרים יגבילו את ההשקעות בשל האי וודאות בנוגע לתחזיות של הכלכלה היוונית.

בטווח הארוך, התמונה ברורה פחות. המטבע החלש עשוי להעניק יתרון ליצרנים מקומיים בזמן שמוצרי יבוא יהיו יקרים יותר. עבור אזרחי גוש היורו, חופשות ביוון יהיו הרבה יותר זולות, מה שיוכל להגדיל את הביקוש של מלונות ומסעדות. 

עדיין, יוון תאבד תמריץ חשוב לבצע רפורמה של כלכלתה, שנתונה תחת בירוקרטיה מוגזמת. בנוסף, חברותה באיחוד האירופי - ויכולתה לסחור עם המדינות החברות בו - עשויה להיות תחת סימן שאלה.

עלויות לגוש היורו

נראה שאנליסטים רבים סבורים שגוש היורו מצויד כיום בכלים טובים יותר להתמודדות עם עזיבה של מדינה. יש לו קרן חילוץ ואפשרות של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לרכוש אג״ח של מדינות שנמצאות תחת לחצי השוק.

חלק מהאנליסטים, כמו כריסטיאן שולץ מברנברג בנק, חושבים שיוון - שכלכלתה מהווה רק 2% מהתמ״ג של גוש היורו - פשוט קטנה מדי מכדי לגרור מטה את כל גוש המטבע המאוחד. ״יוון אינה מהווה שותפת סחר מרכזית עבור אף מדינה באירופה״, אמר שולץ. נראה ששוקי המניות מסכימים. מדד דקס הגרמני רשם שיא כל הזמנים בשבוע שעבר, למרות הרעמים שנשמעו מיוון.

עם זאת, קשה לצפות את הפגיעה, וכלכלת גוש היורו הנמצאת בקיפאון זקוקה לכל טיפת צמיחה שהיא יכולה להשיג.

יהיו גם עלויות מוחשיות. ראשית, יוון כנראה תגלה שבלתי אפשרי מבחינתה לשלם על הלוואות חבילת החילוץ. ההפסדים האלה יתחלקו בין משלמי המסים ב-17 המדינות האחרות. יוון חייבת לקרן החילוץ של גוש היורו 142 מיליארד יורו, למדינות החברות עוד 53 מיליארד יורו, וה-ECB מחזיק 20 מיליארד יורו באג״ח יווניות. הבנק המרכזי של יוון חייב ל-ECB ולבנקים מרכזיים לאומיים אחרים עוד 50 מיליארד יורו באמצעות מערכת התשלומים של גוש היורו.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגיצילום: רויטרס

מנהיגים כמו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וודאי לא רוצים להסביר לבוחרים שלהם איך הם הפסידו כל כך הרבה כסף על יוון. עם זאת, סביר שזה לא יוביל להורדות דירוג של מדינות שתרמו למימון יוון, אמר שולץ: ״זה יהיה מאוד לא נוח מבחינה פוליטית, אבל לא יגרום הבדל גדול מבחינה פיננסית״, אמר.

את ההפסדים מאובדן אמון או מוניטין של גוש היורו קשה לחזות.

מדינות חלשות יותר עשויות לשלם יותר על הלוואות, משום שמשקיעים יהיו חייבים לשקלל את הסיכון של יציאה מגוש היורו ונפילה בשווי אחזקותיהם בשל ההמרה למטבע חדש.

אחרי שהפסידו מיליארדי יורו בהלוואות חילוץ, מדינות עשירות כמו גרמניה עשויות להיות נחושות אף יותר לא לחלוק את ההון שלהן עם חברות אחרות בגוש היורו בעתיד. אם יוון תתאושש בשנים שאחרי עזיבתה את היורו, זה עשוי להוביל מדינות אחרות לחשוב שעדיף לא להיות חלק מגוש המטבע האירופי המשותף.

ברם, הכאוס הראשוני יהיה כנראה מספיק נורא כדי להרתיע מחשבות מהסוג הזה. ״אם יציאה של יוון מגוש היורו היא דבר גרוע כמו שאנחנו חושבים, מעטים ירצו לחקות צעד כזה״, אמר שולץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker