הסתיים משפט הטרור נגד אש"ף: הקורבנות הישראלים דורשים מיליארד דולר

התביעה האזרחית לפיצויים הוגשה נגד הרשות הפלסטינית ואש"ף בטענה כי סייעו לביצוע פיגועי טרור וירי בישראל בתחילת שנות ה-2000

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
לוגו בלומברג
בלומברג

הרשות הפלסטינית וארגון אש"ף צריכים לשלם למשפחות של קורבנות טרור ישראלים עם אזרחות אמריקאית פיצויים בסך יותר מ-350 מיליון דולר, סכום שיוכפל פי שלושה ליותר ממיליארד דולר, אמר עורך דינם של המשפחות לחבר מושבעים בארה"ב בסופו של משפט שנמשך חמישה שבועות.

הרשות ואש"ף סייעו לביצוע שישה פיגועי טרור וירי בשטח ישראל בין השנים 2002 ל-2004, על ידי כך שסיפקו מימון, חומר נפץ, אימון וכוח אדם, אמר אתמול עורך הדין שמייצג 10 משפחות בטיעוני הסיכום בפני חבר מושבעים פדרלי במנהטן. לדבריו, היות שהתביעה התבססה על החוק למניעת טרור בארה"ב, סכום הפיצויים שייפסק לטובת התובעים ישולש כפי שקובע החוק.

"כסף הוא חמצן לטרור", אמר עורך הדין קנט ילוויץ לחבר המושבעים במשפט התביעה האזרחית לפיצויים שהוגשה בשנת 2004. "קחו מהם את כספם על ידי כך שתחייבו אותם לשלם את חלקם ההוגן על המעשים שביצעו".

בני משפחה של הקורבנות שנכחו בבית המשפט התייפחו בשקט בזמן שילוויץ תיאר את הנזק הגופני והרגשי שנגרם לקורבנות התקפות הטרור, שגרמו למותם של 33 בני אדם ולפציעתם של יותר מ-450.

ילוויץ אמר לחבר המשובעים כי בכירי הרשות הפלסטינית תמכו במתקפות הטרור והעניקו קידום לקצינים שהשתתפו בהם, לא פעם לאחר מותם. כמו כן העבירה הרשות כספים למחבלים כלואים ולבני משפחותיהם של מחבלים מתאבדים, הוסיף.

הארגונים הפלסטינים טענו כי הם אינם אחראים לפעולות בלתי מאושרות שביצעו עובדים זוטרים. הם הכחישו את הטענות כי בכירים פלסטינים, בהם יאסר ערפאת, סייעו לחמאס ולבריגדות קדושי אל-אקצה להוציא לפועל פיגועים.

יאסר ערפאת בעזה, 1995צילום: אי־פי

"אין שום ראיות ממשיות לכך שבכירים ברשות הפלסטינית או באש"ף היו מעורבים בתכנון או אישור פעולות אלימות מוגדרות", אמר לחבר המושבעים עורך דינם של הרשות ואש"ף, מרק רושון.

השופט המחוזי ג'ורג' דניאלס פסק עוד קודם לכן כי הארגונים הפלסטינים אינם זכאים לחסינות ריבונית מפני תביעות, טענה משפטית לפיה מדינות חסינות מפני תביעות משפטיות. בחודש נובמבר כשל ניסיון הרשות ואש"ף לבקש לדחות על הסף את התביעה בטענה כי האירועים שבגינם הוגשה אינם בתחום סמכותו המשפטית של בית המשפט בארה"ב.

כעת משהסתיים המשפט, צפוי חבר המושבעים להתחיל היום בדיוניו על התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker