"המשפחה שלי השתמשה בבנק לאומי כדי לסייע להם בהלבנת הון"

סמנכ"ל הכספים של חברת קרייזי אדי, שקרסה לאחר שהתגלתה בה הונאה נרחבת, מספר כיצד בוצעה הלבנת ההון בחברה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
סוכנויות הידיעות

סם אנטר, לשעבר סמנכ"ל הכספים של רשת מוצרי החשמל האמריקאית קרייזי אדי, שקרסה בסוף שנות ה-70' לאחר חשיפת שלל הונאות שביצעו בני משפחת אנטר המייסדת, סיפר כי בתקופת ההונאות בשנות ה-70 וה-80 היה בנק לאומי הבנק המועדף עליהם, כיוון שידעו כי לא רק שיעלים עין, אלא גם יסייע להם בהלבנת הון. הוא התלונן על כך שנדרשו לרגולטורים האמריקאים 25 שנים כדי לפעול נגד הבנק ובנקים אחרים המבצעים באותן הונאות.

בסיוע ללקוחות אמריקאיים להעלים מסים ולהלבין הון, והסכים לשלם קנסות בסך 400 מיליון דולר לרגולטורים שונים בארה"ב, כמו גם לסייע בהמשך החקירה וחקירה נגד בנקים נוספים. אך לדברי אנטר, הרשויות בארה"ב מודעות לפעילותו הבלתי חוקית של בנק לאומי ובנקים זרים רבים אחרים כבר שנים רבות – בין היתר כיוון שהוא עצמו דיווח להם על כך.

"אני יודע שה-FBI וה-SEC יודעים עך כך כבר עשורים, כיוון שאני עצמי דיווחתי להם על כך ב-1989, כאשר קרייזי אדי נתפסה בעוון הונאה, ואני ניסיתי להימנע ממאסר (והצלחתי)", כתב אנטר, שכיום מייעץ לרגולטורים ולחברות בחקירות הונאה, בטור ב-CNBC. בראיון וידאו הוא גם מסביר כיצד בדיוק סייע הבנק בהונאה.

קרייזי אדי. פרסומת מ-1981
קרייזי אדי. פרסומת מ-1981צילום: קרייזי אדי

"בעת הקריירה הפלילית שלי בקרייזי אדי, המשפחה שלי השתמשה בבנק לאומי כדי לסייע להם בהעלמת מסים, הסתרת נכסים והלבנת הון, הודות לשירות הלקוחות והדיסקרטיות יוצאי הדופן שלו. בשנים 1971-1984 הייתי מעורב ביותר בתכנית המשפחתית לתת-דיווח על הכנסות והתחמקות ממס הכנסה בקרייזי אדי, כאשר עוד היינו חברה פרטית", כתב עוד אנטר. הוא סיפר כיצד הבנק שלח עובדים מישראל לניו יורק כדי לסייע בפתיחת חשבונות חשאיים בישראל וביצוע ההונאות דרך מדינות נוספות כדי להשיב את הכסף בסופו של דבר לחשבונות הפרטיים של המשפחה בארה"ב – כך שעובדי הסניף האמריקאי יכלו לטעון כי לא ידעו על המתרחש. עוד פירט אנטר על אופן ביצוע ההונאה, ועל הסתרת המתרחש באמצעות העברת מסמכים אך ורק ידנית".

בנק לאומי לא מסר תגובה ל-CNBC, אך הפנה את האתר להצהרה הרשמית שלו בעקבות ההסכם עם הרגולטורים: "לקבוצת לאומי הסכם עם משרד המשפטים האמריקאי ועם מחלקת השירותים הפיננסיים במדינת ניו יורק. כפי שדיווחנו בעבר, אנו משתפים פעולה עם הרשויות ושמחים להביא לסופו עניין זה".

דובר משרד המשפטים האמריקאי אמר כי "אנו הולכים בעקבות העובדות והראיות, לאן שהן לוקחות אותנו, ופועלים בהתאם. איני יכול להעיד על החלטות שהתקבלו לפני יותר מ-25 שנים, אך משרד המשפטים הנוכחי שם לעצמו בעדיפות עליונה מטרה, להכריח את הבנקים והמוסדות הפיננסיים שביצעו פעולות פליליות לקחת אחראיות על מעשיהם". הרשות לניירות ערך לא מסרה תגובה.

קרייזי אדי נוסדה על ידי משפחת אנטר בשנות ה-70'. מה שהחל בתור סניף אחד בניו יורק הפך במהרה לרשת מוצרי החשמל הגדולה ביותר באזור ניו יורק, כאשר הפרסומת המפורסמת שלהם: "קרייזי אדי – המחירים שלו מ-ט-ו-ר-פ-י-ם" מקדמת את השיווק והמחירים האגרסיוויים של הרשת. כבר בראשית הדרך, נהגה המשפחה "לגלח" כסף מהכנסות החברה, ולזייף את ספריה ומאזניה, בין היתר כדי להתחמק מתשלום מסים. ב-1984, החלה המשפחה להתקשות להסתיר את גודל ההונאה. אדי אנטר, מנכ"ל החברה, ביחד עם בן דודו סם אנטר, החליטו שהנפקה לציבור היא הדרך הטובה להסתיר את ההונאה. תפקידו של סם היה להסתיר את ההונאה, ולמצוא דרך להצביע על צמיחה יפה בחברה. התכנית של סם הייתה הפחתה הדרגתית של "גילוח" הכספים, כך שנראה היה כי הרווחיות של החברה מזנקת. כדי לחפות על הונאה זו, היה צורך גם בזיוף מלאי החברה. עם זינוק אדיר ברווחים, זכתה ההנפקה להצלחה, והמניה זינקה מ-8 דולר בעת ההנפקה ל-75 דולר בשיאה.

אך לבני המשפחה היה ברור כי לא יצליחו להמשיך את ההונאה לעוד זמן רב. הם החלו לממש מניותיהם בחברה, ואדי אנטר עצמו ברח לישראל. במקביל, ניסו בעלי מניות אחרי בחברה להשתלט עליה. כאשר הצליחו בכך, גילו כמעט מיידית את ההונאה, אף כי נדרש זמן עד שגילו מה היקפה האמיתי. הרשת לא שרדה זמן רב לאחר מכן, והגישה במהרה בקשה לפשיטת רגל. סם אנטר הסכים לשתף פעולה עם הרשויות, והצליח לצמצם את עונשו למאסר בית, עבודות שירות וקנסות. אדי אנטר נתפס בישראל והושב לעמוד למשפט בארה"ב, שם נגזר עליו עונש מאסר וקנסות גדולים. גורמים שונים ניסו מספר פעמים להחיות את המותג קרייזי אדי, אך ללא הצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker