מהו הנתון החם החדש שכל סוחרי הנפט עוקבים אחריו?

הנתון "החדש" הוא דו"ח שיוצא מדי שבוע זה 71 שנה, והוא אחד הנתונים היחידים שמרמזים כי ירידת מחירי הנפט כבר קרובה לתחתית

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

מדי שבוע, מאז 1944, חברת בייקר יוז מפרסמת דו"ח המונה את מספר האסדות הפעילות הקודחות נפט וגז בארה"ב. סוחרי הנפט והגז העדיפו רוב השנים פשוט להתעלם ממנו.

אך צניחה של 50 דולר במחיר הנפט מחוללת שינוי גדול. ביום שישי שעבר, סוחרים ישבו כפופים אל שולחנם, בוהים במסך ומחכים לשעה 13:00 שעון ניו יורק כדי לדעת אם חברות הנפט המשיכו בנסיגה הגדולה שלהם מעולם משדות הנפט האמריקאיים. זה אכן מה שקרה – וגם מה שצפוי לקרות היום. מחירי החוזים על הנפט הגולמי זינקו תוך דקות מפרסום הדו"ח, וננעלו ברמתם הגבוהה זה 4 ימים. כעת מטפס מחיר הנפט בציפייה לירידה נוספת במספר האסדות הפעילות.

"אני חושב שבחודש האחרון שמעתי 'בייקר יוז' יותר מאשר בכל חיי", אומר דן פלין, סוחר בפרייס פיוצ'רס גרוף בשיקאגו בראיון לפני שבוע. "אני כבר ממלמל את זה מתוך שינה". העניין הפתאומי בספירת האסדות של בייקר יוז מעידה עד כמה נואשים הסוחרים להבין מה תהיה התחתית של מחירי הנפט, לאחר הקריסה הגדולה ביותר במחירים מאז 2008.

כאשר פורסם הדו"ח לראשונה לפני 71 שנים, החברה עוד נקראה יוז טול, והייתה בבעלות יוצר הסרטים ההוליוודי, הטייס ואיל הנדל"ן הווארד יוז. דוברת בייקר יוז מלאני קאניה אומרת כי "לרוב אנו רואים גידול בעניין בדו"ח האסדות כאשר מחירי הסחורות תנודתיים יותר". בייקר יוז היא ספקית שירותי שדות הנפט השלישית בגודלה בעולם.

בעקבות ירידת המחירים, הושעתה פעילותן של 480 אסדות תוך חודשיים, מה שגרם לקיצוצים של אלפי משרות ושל השקעות בסך מיליארדי דולרים. "הפרים עטים על אחד הנתונים החיוביים הבודדים לגבי מחיר הנפט", אומר טים אוונס, אנליסט אנרגיה בסיטי פיוצ'רס פרספקטיב בניו יורק. "נראה שהסוחרים לטווח קצר סוחרים בקרבת פרסום הדו"ח, גם אם סך התפוקה עדיין מטפס". אף שמספר האסדות הוא הנמוך זה כמעט 4 שנים, ארה"ב תשאב 9.3 מיליון חביות נפט ביום השנה, התפוקה הגבוהה מאז 1972, לפי תחזית מינהל מידע האנרגיה (EIA), זרוע של משרד האנרגיה האמריקאי.

הזינוק בתפוקה של בארות נפט פצלים גדולות ופוריות יותר הוא בדיוק מה שהפך את השינוי השבועי במספר האסדות לנתון תפל לפני שנים. הממשל מצא דרך חדשה לאמוד תפוקה, וסוחר הנפט פטריק סאליבן אמר כי למעשה שכח מהנתון כליל עד ה-13 בפברואר. "רק כשמחירי הנפט החלו לטפס הבטתי בדו"ח", סיפר סאליבן, סוחר בחברת רונין קפיטל. "ידעתי על הדו"ח כבר שנים, אבל אף אחד לא הסתכל עליו. כלומר, עד לפני שבועיים". היקף המסחר בדקות לאחר פרסום הדו"ח זינק.

שעת פרסום הדו"ח – 8 בערב שעון ישראל, ו-7 בערב שעון מרכז אירופה, מתסכלת במיוחד עבור האירופאים שעבורם סוף השבוע בדיוק מתחיל. "אני צריך כעת לחכות עד שספירת האסדות מתפרסמת ביום שישי – וזה מאוחר!", מתלונן איאן טיילן, מנכ"ל ויטול גרופ, חברת מסחר הנפט העצמאית הגדולה בעולם. "האמריקאים לא יכולים להוציא אותו קצת מוקדם יותר? זה מאוד יעזור לכולנו כאן שמנסים להגיע הביתה ולראות את המשפחה".

מחיר הנפט הגולמי טיפס בכל אחד מ-3 ימי השישי האחרונים. לראשונה ב-20 שנה בהן הוא כותב ניתוח שוק, אוונס אמר כי ישב בשולחנו ב-13 בפברואר וחיכה שספירת האסדות תופיע כדי שיכול לנתחה ולשלוח דו"ח מיוחד ללקוחות. "לפני כחודש הייתה הפעם הראשונה שראיתי את המחיר מטפס בעקבות מספר האסדות", אמר. "יש סוחרי אג"ח שנוהגים במכוניות חשמליות שלא היו מזהים באר נפט אם היא הייתה בחצר האחורית שלהם, ואפילו הם יודעים עכשיו על בייקר יוז".

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ