גרמניה מחצה את האופטימיות ודחתה הצעת פשרה מצד יוון

יוון הציעה להאריך את תקופת הסיוע בחצי שנה ■ משרד האוצר בברלין: "המכתב אינו מציע פתרון מהותי"

מיכל רמתי
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מיכל רמתי
סוכנויות הידיעות

ממשלת יוון הגישה בצהריים (ה') בקשה להארכת חבילת ההלוואות שקיבלה במסגרת החילוץ האירופי. מחר הוא המועד שנקבע ליוון להגעה להסכם, זאת בטרם יפקע תוקף חבילת החילוץ בסוף החודש. גרמניה, המייצגת את העמדה הנוקשה ביותר בגוש היורו, דחתה את הבקשה של יוון לאחר את ההלוואות עבורה בחצי שנה, בטענה כי היא אינה מספקת פתרון משמעותי ואינה נענית לתנאים שהציב גוש היורו ליוון.

"המכתב מאתונה אינו הצעה המובילה לפתרון מהותי", אמר בצהריים מרטין ייגר, המשמש דובר משרד האוצר הגרמני. "למען האמת, הוא הולך בכיוון של הלוואת גישור, ללא עמידה בדרישות התכנית. המכתב אינו עומד בקריטריונים שעליהם הסכימה קבוצת שרי האוצר ביום שני".

בורסת אתונה עלתה מוקדם יותר היום ב-4% אך כעת עברה לירידות. המסחר בבורסות אירופה התנהל הבוקר במגמה חיובית, על רקע אופטימיות כי ההצעה היוונית תסלול את הדרך להסכם – לפחות לחצי השנה עבורה הוא יהיה תקף. ההצעה היוונית כללה התפשרות על כמה נקודות שהממשלה היוונית לא היתה מוכנה עד כה לוותר עליהן – ובהן צמצום דרישת העודף התקציבי, והסרת צוותי הפיקוח של "הטרויקה". אם תתקבל ההצעה, היא תאפשר ליוון להמשיך לממן את נטל החוב הכבד שלה, ותמנע חדלות פירעון.

על אף טענות להתקפלות, ממשלת יוון טוענת כי ההצעה עומדת בקנה אחד עם מצע מפלגת השמאל "סיריזה", השולטת כיום ביוון. "הבקשה מכבדת את רצון הכלל, מקדמת את כבוד החברה שלנו אך במקביל מקובלת על שותפינו", אמרו גורמים בממשל לעיתון מקומי. הממשל היווני הדגיש כי זהו הסכם זמני, שיתן לממשלה הטרייה מרווח נשימה ויגן על המערכת הפיננסית של יוון.

שר האוצר היווני יאניס וארופאקיס

במכתב לירון דיסלבלום, יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, כתב שר האוצר היווני יאניס וארופאקיס, כי ממשלתו של ציפראס, בניגוד לממשלה הקודמת, "מחויבת להליך רפורמה נרחב ועמוק יותר, שנועד לשפר את הצמיחה והתעסוקה לאורך זמן, להפוך את נטל החוב לבר קיימא ולהגיע ליציבות פיננסית", אך עם שמירה על הגינות חברתית מצד אחד ועמידה במחויבויות יוון לנושיה מנגד.

בהצעה, הביעה יוון התחייבות לאיזון תקציבי בתקופת הביניים שבה תוענק הרחבת ההלוואה – חצי שנה, ובה היא תישא ותיתן עם יתר גוש היורו על הסכם מחודש ומעודד צמיחה ל-4 השנים הקרובות, ובאפשרות לצמצום נטל החוב של יוון. עם זאת, בבקשה מודגש כי יוון תעמוד בכל התחייבויותיה לנושיה. בנוסף, התחייבה הממשלה היוונית לפעול לביצוע רפורמות מיידיות נגד שחיתות והעלמות מס, אולם היא מעוניינת לקבל הקלות בתנאים אחרים, כדי לאפשר לה להתמודד עם המשבר ההומניטרי שנוצר ביוון ולעודד את הצמיחה.

מחר ייפגשו שרי האוצר של גוש היורו. ההצעה היוונית דומה להצעה של הממונה על תחום הכלכלה והפיננסים בנציבות האירופית, פייר מוסקוביסי הצרפתי, כך על פי טיוטה שדלפה לתקשורת מוקדם יותר השבוע. עם זאת, לא ברור אם היא תתקבל על ידי חלק מחברות גוש היורו המתנגדות בתוקף לכל הקלה בדרישות הרפורמה מיוון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker