הבנק הפדרלי: גוברת התמיכה בדחיית מועד העלאת הריבית בארה"ב

התחזקות הדולר, משברים ביוון ואוקראינה, וצמיחה נמוכה בשכר בארה"ב - בין הסיבות שמנו בכירי הבנק המרכזי להצדקת השארת הריבית בשפל הנוכחי

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי בארה"ב העריכו כי לאור הסיכונים שעומדים בפני כלכלת ארה"ב, יש מקום להותיר את הריבית ברמתה האפסית הנוכחית פרק זמן ממושך יותר מכפי שהעריכו עד כה. כך עולה מפרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי, שתקיימה ב-27 וב-28 בינואר, אשר פורסם היום.

"רבים מהמשתתפים גרסו כי מאזן הסיכונים סביב עיתוי תחילת הנורמליזציה במדיניות נוטה לכיוון של השארת הריבית ברמתה הנמוכה לפרק זמן ממושך יותר", נכתב בפרוטוקול. בין הגורמים שעשויים להצדיק את דחיית מועד העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, נמנים התחזקות הדולר, משברים בינלאומיים החל מיוון וכלה באוקראינה, והצמיחה נמוכה בשכר בארה"ב, נאמר בפרוטוקול.

עם זאת, מספר משתתפים בישיבת הבנק הפדרלי בחודש שעבר הביעו חשש כי דחיית מועד העלאת הריבית עלולה לגרום להתגברות האינפלציה. "חלק מהמשתתפים ציינו כי, גם אם לוקחים בחשבון את הסיכונים הללו, יתכן כי הריבית הפדרלית כבר נותרה ברמתה הנמוכה די זמן, וכי יתכן שיהיה מתאים להתחיל במדיניות מצמצמת בטווח הקצר", נכתב בפרוטוקול.  

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

בהודעה שפירסם הבנק המרכזי בתום ישיבתו בחודש שעבר, דבק הפד בנוסח ההודעה לפיה יהיה סבלני בבואו להחליט על עיתוי העלאת הריבית. "עם זאת, אם מידע עתידי יצביע על התקדמות מהירה מהצפוי ליעדי התעסוקה והאינפלציה של הוועדה, אז העלאת הריבית הפדרלית עשויה להתרחש מוקדם יותר מהמוערך כעת", נאמר בהודעה. הבנק הפדרלי הותיר בישיבה את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% - רמה בה נמצאת הריבית בארה"ב זה שש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker