"העיר העתיקה שפורצת דרך בהיי-טק הישראלי"

"USA טודיי", מהעיתונים הנפוצים ביותר בארה"ב, הקדיש כתבה להתרחבות הנציגות הערבית במגזר ההיי-טק בישראל, ולעיר שמייצגת תופעה זאת יותר מכל - נצרת

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
סוכנויות הידיעות

"USA טודיי", מהעיתונים הנפוצים ביותר בארה"ב, הקדיש כתבה להתרחבות הנציגות הערבית במגזר ההיי-טק בישראל, ולעיר שמייצגת תופעה זאת יותר מכל - נצרת.

"עיר עתיקה קטנה זו היא כעת פורצת דרך במגזר ההיי-טק של ישראל, בין השאר הודות למעורבות הגוברת של ערבים", נכתב בעיתון. העיתון ציין עוד כי לפי נתונים רשמיים מספר המהנדסים הערבים במגזר ההיי-טק בישראל זינק מ-350 בלבד בשנת 2008 ל-2,000 כיום. הזינוק החד ביותר נרשם בנצרת, המתהדרת ב-600 מפתחי תוכנה ערבים לעומת 40 בלבד ב-2008.

לפי העיתון, זהו שינוי עצום לעומת המצב לפני כעשור, כאשר לערבים לא היה כמעט שום סיכוי להתקבל לעבודה במגזר ההיי-טק. עם זאת, גם כיום מתוך כ-400 ערבים שמסיימים מדי שנה את לימודיהם בתארים הקשורים להיי-טק, 44% נאלצים בסופו של דבר לעבוד בתפקידי הוראה.  

אמין אבו ליל, בן 32 מנצרת, סיים את לימודיו בשנת 2001, אולם כאשר החל לחפש עבודה גילה כי קיימת הפרדה בין יהודים לערבים בתחום. "נסעתי מחברה לחברה בחיפוש אחר עבודה. חלק מהחברות העיפו אותי החוצה, חלק היו נחמדים אלי והבטיחו לחזור אלי, אבל לא הצלחתי להשיג שום ראיון עבודה", סיפר לעיתון ליל, אשר הצליח בסופו של דבר - בשנת 2009 - להתקבל לעבודה בגליל סופטוור, חברת ההיי-טק הערבית הראשונה בישראל בתחום פיתוח התוכנה.

החסמים הקשים העומדים בפני ערבים שמעוניינים לעבוד בהיי-טק בישראל, אילצו את חלקם לנקוט בצעדים קיצוניים. "הייתי מתוסכל עד כדי כך שהחלטתי לעשות משהו שאני לא אוהב לעשות - שיקרתי. שיניתי את כתובת המגורים שלי בקורות החיים לעיר חיפה, שהיא עיר מעורבת, וגם מחקתי את העובדה שאני דובר ערבית", סיפר לעיתון יוסף כרכבי, בן 34. "שלחתי מחדש את קורות החיים שלי לאותן החברות ותוך שלושה שבועות - לאחר ראיונות וכל זה - הייתי צריך לבחור בין שלושה חוזי עבודה שהציעו לי. הטלפון לא הפסיק לצלצל", הוסיף כרכבי, העובד אף הוא כיום בגליל סופטוור.   

גליל סופטוור היא מיזם ההיי-טק הערבי הראשון שקיבל מימון מהרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי, דרוזי וצ'רקסי במשרד ראש הממשלה. "בחודש האחרון, אישרנו מימון סיד (seed) ל-11 חברות סטארט-אפ ערביות בנצרת", אמר מוקדם יותר החודש איימן סייף, מנכ"ל הרשות, אמר ציין כי הוקצו על ידה 45 מיליון דולר למיזמי היי-טק ערביים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker