האוליגרכים בורחים מרוסיה - ומצאו מקלט בטוח במעונות סטודנטים

העסקה שגררה הרמת גבות ו"משקפת את הבהלה שאוחזת באוליגרכים" בעקבות קריסת הרובל והסנקציות

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
נדן פלדמן
נדן פלדמן

חיבתם של עשירי רוסיה לנדל"ן בלונדון רק גברה עם קריסת הרובל והסנקציות הבינלאומיות, שמאלצות אותם יותר מאי פעם לנוכח האיומים על הונם. אוליגרכים רוסים הזרימו בשנים האחרונות כמויות אדירות של כסף ל"לונדונגרד", כפי שמכונה בפיהם בירת אנגליה, רכשו נכסים במיליארדי ליש"ט והזניקו את מחירי הדיור בעיר לשיאים חדשים.

כעת, שלושה מהאוליגרכים העשירים ביותר ברוסיה מתכוונים לשפוך מאות מיליוני ליש"ט על נכס אסטרטגי נוסף בעיר, אבל הפעם אין מדובר בבית מלון מפואר או מגדל מגורים נוצץ, כמיטב מסורת הרכישות שלהם, אלא בנכס שמבטא אורח חיים קצת פחות ראוותני - מעונות סטודנטים. העסקה, בסכום של 535 מיליון ליש"ט, כבר "גרמה להרמת גבות" בשוק הנדל"ן הלונדוני ומשקפת את הבהלה שאוחזת באוליגרכים הרוסים, לפי "גלובל פרופרטי גייד". התמיהה נבעה גם לנוכח תג המחיר הגבוה שקבעה בעלת הנכס, קרן קטליסט האמריקאית, משום שהשוק המקומי מתחיל לרדת מרמות השיא שלו לאחר זינוק של 16% במחירים ב-2014 – העלייה הגבוהה זה 17 שנה. עם זאת, מדובר אופנתיים במערב לונדון, המיועדים לבני עשירים שמגיעים ללמוד במוסדות האקדמיים בעיר, כך שהביקוש צפוי להישאר גבוה.

השם הבולט מבין שלושת הרוכשים הוא האוליגרך היהודי מיכאיל פרידמן, האיש השני בעושרו ברוסיה עם הון אישי של 14.3 מיליארד דולר והמממן הראשי של קרן ג'נסיס לחיזוק זהות יהודית בקרב רוסים יהודים בעולם. אליו חברו איל האנרגיה הרוסי-יהודי גרמן חאן, שהונו מוערך ב-9.2 מיליארד דולר, ואלכסיי קוזמיצ'ב, שותפו של פרידמן בקונגלומרט האחזקות אלפא ובעל הון אישי של 6.9 מיליארד דולר.

בד בבד עם הנהירה הרוסית לתוך לונדון, העסקה מבטאת גם את תחילת הנסיגה של חברות השקעות אמריקאיות מהבירה. קטליסט, המנהלת נכסים בשווי 170 מיליארד דולר, החליטה לצמצם אחזקותיה בשוק הנדל"ן הלונדוני, כשמכירת הנכס נרקמת על רקע דו"ח ממשלתי מינואר המצביע על ירידות מחירות ונפילה בביקושים בשוק היוקרה המקומי. בסקר שערך מינהל התכנון הבריטי (RICS) חלה עלייה של 49% באלה שאמרו כי החלה מגמה של ירידה במחירים ותחזית שלילית לטווח הקצר בלונדון. מנגד, רק 2% סברו כי המחירים בלונדון צפויים להמשיך ולעלות בשלושת החודשים הבאים.

מיכאיל פרידמןצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker