"מדוע התפטרתי מהעיתון שמרמה את קוראיו"

הפרשן הפוליטי הבכיר של ה"טלגרף" הבריטי בכתב אישום נגד העיתון: לא סיקר כמעט את פרשת החשבונות הסודיים של HSBC - כי הוא אחד המפרסמים הגדולים שלו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
סוכנויות הידיעות

הפרשן הפוליטי הבכיר של "דיילי טלגרף", אחד העיתונים היומיים הגדולים בבריטניה, התפטר לאחר שלטענתו גילה כי למפרסמים יש השפעה עצומה על מערכת החדשות בו. פיטר אובורן, שעבד ב"טלגרף" במשך חמש שנים, הסביר את הסיבות להתפטרותו במאמר ארוך שפרסם באתר OpenDemocracy.net, ובו הוא מאשים את "טלגרף" בכך שהוא מרמה את קוראיו כשאינו חושף סיפורים חדשותיים שבהם מעורבים מפרסמים גדולים שמהם הוא חושש, כמו בנק HSBC או ממשלת סין.

"בעיתונות הבריטית היתה מאז ומתמיד אקסיומה של איכות שלפיה אין קשר בין מחלקת הפרסום למערכת התוכן", כותב אובורן. "ב'טלגרף', ההפרדה הזו קרסה". הוא טוען כי הירידה בתפוצת העיתון הבהילה את בעליו וגרמה להתדרדרות הסטנדרטים העיתונאיים בו, מה שבא לידי ביטוי מצד אחד בקידום כתבות לא רציניות ("אישה עם שלושה שדיים" היא אחת מהדוגמאות שהוא מביא) ומצד שני במתן יחס מועדף למפרסמים גדולים.

אובורן כתב כי התפטר כבר בדצמבר האחרון ושמר על שתיקה בעניין, עד שראה כיצד סיקר "טלגרף" את פרשת בסניף ז'נווה של HSBC. "צריך היה מיקרוסקופ כדי למצוא את הסיקור ב'טלגרף': שום דבר ביום שני, שש פסקאות דלות בצד שמאל התחתון של עמוד 2 ביום שלישי, שבע פסקאות קבורות עמוק בעמודי הכלכלה ביום רביעי", כתב.

אובורן כתב כי לאחר פרסום תחקירים קודמים על הבנק הורו העורכים לכתבים "להשמיד את כל האימיילים, הדו"חות והמסמכים הקשורים לחקירת HSBC". הבנק כבר הפסיק בעבר לפרסם בעיתון, ולקח ל"טלגרף" שנה לגרום לו לשוב ולפרסם מעל דפיו. הוא עצמו ניסה לפרסם בשנה שעברה תחקיר על סגירת חשבונותיהם של לקוחות מוסלמים ב-HSBC בבריטניה, אך העיתון סירב לפרסם אותו ולא נימק מדוע.

צילום: בלומברג

"אם הפרסום מכריע את שיקולי העריכה, איך יוכלו הקוראים להמשיך ולחוש את האמון הזה?" כתב אובורן. "הסיקור האחרון של הוא הונאה כלפי הקוראים. הוא מציב את מה שנראה לו כאינטרס של בנק בינלאומי גדול מעל לחובתו להביא את החדשות לקוראי 'טלגרף'". לדברי אובורן, מנכ"ל קבוצת טלגרף מדיה, מרדוק מקלנן, "נחוש שלא לאפשר שום ביקורת על הבנק הבינלאומי". עיתונאי לשעבר ב"טלגרף" סיפר לאובורן כי מקלנן "הביע חששות לגבי כותרות וגם סיפורים קטנים. כל סיפור שבו הוזכרה הלבנת הון פשוט נאסר לפרסום, גם כאשר הבנק כבר היה תחת אזהרה של הרשויות בארה"ב".

בנוסף, טוען אובורן כי "טלגרף" נתן סיקור מועדף למפרסמים אחרים, כמו למשל ממשלת סין או רשת המרכולים טסקו. בניגוד לעיתונים אחרים שסיקרו בהרחבה את המחאה בהונג קונג, למשל, "טלגרף" סיקר אותה בצורה "ביזארית". פרשת הונאה חשבונאית בטסקו בספטמבר סוקרה בידיעות קטנות במדור הכלכלה.

בתגובה שמסר לעיתון "גרדיאן" מסר דובר מטעם "טלגרף" כי העיתון דוחה את טענותיו של אובורן. "כמו כל עסק, אנחנו לא מגיבים על קשרים מסחריים אינדווידואליים, אבל מדיניותנו ברורה לחלוטין. אנחנו מתכוונים לספק לכל שותפינו המסחריים מגוון פיתרונות פרסום, אך ההבחנה בין פרסום לבין פעילות התוכן עטורת הפרסים שלנו תמיד היתה בבסיס העסקים שלנו. אנחנו דוחים מכל וכל את ההאשמות לפיהן זה הפוך". הדובר הוסיף כי "חבל שפיטר אובורן, שכתב במשך חמש שנים ב'טלגרף', פתח ללא שום סיבה במתקפה מלאת אי דיוקים ורמיזות על העיתון שלו". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker