האנטיתזה ליוון: אסטוניה כמעט ולא חייבת כסף

החוב הממשלתי של המדינה הקטנה הוא פחות מ-10% מהתמ"ג, והיא מעדיפה שלא להנפיק אג"ח: "ראינו לאן יוון הגיעה"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

בפינה מזרחית קטנה של גוש היורו, אין סכנה לכך שהמשקיעים ייפטרו מהאג"ח הממשלתיות שלהם, פשוט משום שאין שום אג"ח ממשלתיות.

ארבע שנים לאחר שהצטרפה לגוש היורו, אסטוניה היא האנטיתזה ליוון. החוב הממשלתי שלה צפוי להגיע השנה ל–9.6% מהתמ"ג, לפי הערכת הנציבות האירופית. זה השיעור הנמוך ביותר בגוש היורו, בקושי עשירית מהממוצע באזור שהוא 94.4%, ורק חלק קטן מחוב של 170.2% של יוון.

גם כשתשואות האג"ח בכל מקום בשפל והבנק המרכזי של אירופה מתכנן להתחיל לקנות אג"ח ממשלתיות, המדינה הסובייטית לשעבר, שאחראית רק ל–0.2% מכלכלת גוש היורו, לא מראה שום סימן שהיא מתכוונת ללוות בשווקים הפיננסיים בזמן הקרוב, שלא לדבר על לבזבז.

אסטוניה נמנעת מהנפקת אג"ח מאז 2002, וזאת אף שכאחת מחמש המדינות העניות ביותר בגוש היורו, המזומנים האלה יכולים היו לעזור לה. במקום זאת, הממשלה מעדיפה לקבל הלוואות מבנק ההשקעות האירופי. "אנחנו לא יכולים ללוות כדי לממן הוצאות שוטפות", אמרה שרת האוצר האסטונית, מאריס לאורי. "ההלוואות האלה נהפכות להרגל וראינו לאן יוון הגיעה, או מה קרה לרוסיה ב–1997–1998".

טאלין, בירת אסטוניה
טאלין, בירת אסטוניהצילום: אי־פי

לא כולם מרוצים מכך. כשה-ECB הודיע על תוכנית ההרחבה הכמותית שלו בחודש שעבר, יזמים ואנשי אקדמיה מקומיים קראו למקבלי ההחלטות באסטוניה למכור אג"ח כדי להשקיע בכבישים ומסילות רכבת.

אבל אין סיכוי שזה יקרה. מלבד החשש מהלוואות מוגזמות נוסח יוון, הממשלה טוענת שהיא צריכה לשמור את התחמושת שלה למועד שבו כבר לא תוכל להיות זכאית לנתח גדול מהסיוע האירופי ותגייס כספים ממקום אחר. זה יקרה כשהתמ"ג לנפש יעלה על 75% מהממוצע בגוש היורו. כיום הוא בשיעור של 73%.

"אסטוניה היא באמת עוף מוזר בגוש היורו", אמר פרדריק אריקסון, מנהל המכון האירופי לכלכלה מדינית בינלאומית בבריסל. "אף מדינה אחרת לא מגיעה עם אינסטינקט חזק כל כך לגבי האופן שבו בעיות מקרו גדולות מושרשות בכלכלה הריאלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker