התרחיש הגרוע ביותר: גרמניה תחנוק את זרימת המזומנים - ויוון תפרוש מגוש היורו

המגעים בין יוון ליתר מדינות גוש היורו עלו על שרטון שלשום, ושני הצדדים החליפו האשמות על קריסת המשא ומתן ■ אי-הגעה לפשרה תפסיק את תשלומי הסיוע ליוון ותוביל אותה לחדלות פירעון, ולמעשה לעזיבת גוש היורו

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
סוכנויות הידיעות
בלומברג

בין יוון לנושיה לגבי המשך תוכנית החילוץ מאיים להוביל אותה למחנק מזומנים ואשראי, שידחוק את המדינה אל מחוץ לגוש היורו.

ג'יי.פי מורגן מעריך כי לבנקים היווניים ייגמרו הערבויות להלוואות חדשות בתוך שבועיים, שכן הם מאבדים פיקדונות בסך 2 מיליארד יורו בשבוע. הערכת הבנק מבוססת על חישוב שלפיו מתוך מימון בסך 108 מיליארד יורו שהעמידו להם הבנק המרכזי של אירופה והבנק המרכזי של יוון, הבנקים כבר ניצלו 80 מיליארד יורו. לפי חישוב הבנק, הסכום הנותר יאפשר להם להמשיך לפעול כשבועיים, אלא אם תגיע ממשלת יוון להסכם מחודש עם גוש היורו. שלשום התפוצץ המשא ומתן לאחר שאף צד לא הביע מוכנות להתפשר.

שתי הצעות מתחרות להסכם עם יוון

שרי האוצר של גוש היורו נפגשו אתמול, במסגרת ECOFIN, פורום שרי האוצר של כלל האיחוד האירופי. שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, אמר כי הוא עדיין חושב שיושג הסכם תוך 48 שעות בין יוון ליתר חברות גוש היורו, שיהיה מקובל על כולם.
שני הצדדים הטיחו האשמות זה בזה. לפי "גרדיאן", יש כעת שתי הצעות מתחרות להסכם. יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, שר האוצר ההולנדי, ירון דיסלבלום, הגיש הצעה שמאריכה ומרחיבה את ההלוואות ליוון ומתנה זאת בהמשך הרפורמות ובעמידה ביעדים שנקבעו לה בחבילת החילוץ המקורית.

לעומת זאת, הצעתו של הממונה בנציבות האירופית על נושאים כלכליים ופיננסיים, פייר מוסקוביסי הצרפתי, כוללת הארכה של משך ההלוואות ליוון עד להשגת הסכם חדש, תוך לרפורמות משמעותיות בתחום המיסוי, השחיתות והממשל, אך גם תוך מחויבות לצמיחה ולהתמודדות עם העוני החריף במדינה. לטענת וארופאקיס אתמול, הוא היה נכון לחתום על הצעת מוסקוביסי, אך דיסלבלום הכשיל אותה.

מפגינים מול הפרלמנט היווני. האזרחים חשים שאין למי להאמיןצילום: רויטרס

אתמול אמר דיסלבלום כי על יוון להסכים להרחבת תוכנית ההלוואות עבורה - מהלך ש הממשלה היוונית מתנגדת לו, בטענה כי הלוואות נוספות ללא הקלות רק יגדילו את נטל החוב שלה ויעמיקו את המשבר - וכי רק לאחר פשרה זו יהיה גוש היורו מוכן לדון בשינויים ברפורמות הנדרשות מיוון.

יש המעריכים, כמו הפרשן הכלכלי של BBC, דנקן ולדון, כי הדרמה שלשום היתה משחק תפקידים חיוני, המאפשר לכל הצדדים להיראות טוב יותר מול הבוחרים שלהם, מבלי שייראה כי התקפלו, אך כי בסופו של דבר תושג פשרה - והיא תיראה יותר כמו ההצעה של מוסקוביסי. אחת הסיבות לכך היא ההשלכות החמורות של האפשרות השנייה.
גם בשיחות אתמול בין שרי האוצר של גוש היורו לא הושגה התקדמות, כפי שאמר שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, במסיבת עיתונאים. שויבלה הוסיף כי "יוון חייבת להחליט אם היא רוצה את התוכנית הזאת".

התרחיש: השעיית מנגנון הנזילות

כעת התרחיש הגרוע ביותר נראה כך: ממשלת יוון, חברות ובנקים איבדו כולם גישה לשווקים הבינלאומיים, בגלל האי־ודאות לגבי עתידה של המדינה. מקורות הנזילות הקיימים הם כספי הסיוע של מדינות גוש היורו, קרן המשבר של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) ומנגנון נזילות החירום (ELA) של הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

אי־הגעה לפשרה משמעה הפסקת התשלומים האלה. המשמעות היא שיוון לא תוכל לממן את התחייבויותיה, שמסתכמות השנה ב–22 מיליארד יורו (25 מיליארד דולר), להוציא אג"ח ממשלתיות, לפי תקציב 2015.

"אם ה–ECB רואה שהשיחות נעצרו, יש סיכון שהוא ישעה את מנגנון נזילות החירום, מה שלא ישאיר כנראה ליוון שום ברירה אלא לעזוב את גוש היורו", אומרת ג'ניפר מקיוון, כלכלנית בכירה בקפיטל אקונומיקס בלונדון.

היעדר גישה לקרנות החילוץ גם יגרום לכך שיוון לא תהיה מסוגלת לפרוע אג"ח קצרות טווח בשווי של 15 מיליארד יורו, שמוחזקות על ידי הבנקים במדינה. כרגע, הבנקים ביוון מגלגלים כל את החובות, מה שעוזר לממשלה להמשיך לתפקד פיננסית. החלטת הבנק המרכזי של אירופה שלא לקבל אג"ח של יוון כעירבון למימון פעילות והאצת קצב בריחת הפיקדונות מהבנקים מגבילות את יכולתם לרכוש אג"ח חדשות.

ללא גישה לשום מקור מימון, המדינה חדלת הפירעון והבנקים שלה יצטרכו להתחיל להשתמש במטבע חדש, משום שאף מדינה אינה יכולה לשרוד ללא מזומנים. זו תהיה תחילתה של עזיבה דה פקטו של גוש היורו, שתיגרם בגלל אי־יכולתה של יוון להתמודד עם אובדן נזילות בשווי של 96 מיליארד יורו, לפי חישובי בלומברג.

קומרצבנק הגרמני העניק בשבוע שעבר סיכוי של 25% לעזיבה של יוון את גוש היורו, ואסטרטגים של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' כתבו במכתב ללקוחות כי ממשלת יוון "יכולה לקבל את התשלומים מקרן המטבע במארס, אך עלולה לחוות קשיים אחרי מאי".

מה יוון עלולה לאבד

אלה תשלומי הסיוע, ההלוואות והתחייבויות המימון שיוון תאבד אם המשא ומתן יקרוס, ושההפסד שלהם עלול לדחוק אותה אל מחוץ לגוש היורו:

1. שטרי חוב בשווי 10.9 מיליארד יורו ממנגנון היציבות הפיננסי האירופי (EFSF) נשמרו בקרן היציבות הפיננסית של יוון, שבה אפשר להשתמש למטרות היוון מחדש של בנקים. אם הכספים האלה לא יתבקשו לשימוש שכזה, או אם לא תתקבל החלטה פוליטית בקרב שרי האוצר של גוש היורו על שימוש אחר בסכום הזה עד 28 בפברואר, יבוטל השימוש בו, והסכום יוחזר ל–EFSF, לדברי מנהל הקרן קלאוס רגלינג.

2. החברות בגוש היורו הסכימו ב–2012 להעביר ליוון רווחים שהבנקים המרכזיים שלהן ו–ECB רשמו על אחזקותיהם באג"ח יווניות, בתנאי שיוון תציית לתנאי חבילת הסיוע. לפי חוות הדעת האחרונה של IMF, ההכנסות הצפויות מההסכם הזה ב–2015 וב–2016 יגיעו ל-3.7 מיליארד יורו, בנוסף ל–1.9 מיליארד יורו מ–2014. ההחזרים מותנים ב"יישום חזק של המדינה את צעדי הרפורמה המוסכמים בתוך פרק הזמן של התוכנית ובתקופת המעקב שלאחר התוכנית", כפי שהסכימו שרי האוצר של גוש היורו בנובמבר 2012. במלים אחרות, לנושיה של יוון אין שום מחויבות להעביר את הרווחים האלה, אם יוון דוחה את תנאי החילוץ.

3. אם יוון תשלים את חוות הדעת האחרונה לגבי השלב הנוכחי בחילוץ, או תבקש הארכה, היא תוכל לדרוש 1.8 מיליארד יורו שעדיין מגיעים לה במסגרת EFSF. הממשלה אמרה כי היא מתכננת לזנוח את סכום הכסף הזה, שעדיין מונח על השולחן, היות שקבלתו מותנית בצעדי הידוק חגורה ותנאים נוספים שלהם היא לא מסכימה.

4. אף שתוקף החילוץ בגיבוי גוש היורו פג ב–28 בפברואר, תוכנית תמיכה מקבילה של IMF צפויה להמשיך לפעול עד תחילת השנה הבאה. הממשלה הקודמת ביוון אמרה כי היא רוצה להמיר את סכומי הסיוע של IMF לקו אשראי, במקביל לקו אשראי שמגובה בכספי EFSF. אם לא תושג הסכמה על תוכנית עם גוש היורו, IMF לא תספק את השלבים הנוספים של תוכנית הסיוע שלה, בשווי של כ–12.5 מיליארד יורו. תשלום הכספים של IMF מותנה גם הוא באותם צעדי הידוק חגורה כמו הסיוע של גוש היורו, הצעדים שממשלת יוון החדשה דוחה.

5. הבנקים היווניים איבדו גם הם גישה לשוק ומאבדים פיקדונות, אף שיש להם מעט מאוד נכסים שיכולים להיות ערבונות שנדרשים כדי לקבל מימון בשגרה מידי ECB. הם מצליחים לשרוד הודות לגלגל ההצלה שניתן להם על ידי הבנק המרכזי של יוון, שתלוי באישור ECB. קו האשראי של ELA, שמסתכם כיום ב-65 מיליארד יורו, מוענק רק לבנקים בעלי כושר פירעון. אם בסוף החודש לא יהיה הסכם שיבטיח מימון ליוון, המדינה עלול לאבד את כושר הפירעון ולפשוט רגל בגלל הבנקים שלה. ואז ECB עלול לנתק את הגישה של יוון לכספי ELA.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker