חברת הנפט של דן גרטלר צפויה להתחיל קידוחים בקונגו עד 2016

חברת הנפט של קונגו שבשליטת גרטלר צפויה להתחיל לקדוח באגם אלברט; ארגונים חברתיים בעולם חוששים כי קידוחי הנפט בקונגו יתדלקו עימותים ישנים באזור

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו בלומברג
בלומברג

חברת הנפט של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (Oil of DRCongo), שבבעלות המיליארדר הישראלי דן גרטלר, הודיעה בשבוע שעבר כי היא צופה להתחיל תוך 18 חודשים את הקידוח בפרוייקט במזרח המדינה, .

לדברי ג'וזפה צ'יקארלי, מנכ"ל החברה, הושלמה הבדיקה הסייסמית בפרוייקט אגם אלברט. על החברה לבנות מעבורת גדולה שתעביר את אסדת הנפט מאוגנדה לצד של האגם שבשטח קונגו. בנוסף תקיים החברה בדיקה סייסמית תלת-מימדית, שתימשך כחצי שנה, אמר צ'יקארלי בראיון לבלומברג בבירת קונגו, קינשאסה.

פרוייקט האגם אלברט, שבבעלות קבוצת פלורט של גרטלר, ספג ביקורות, , לפיהן הוא עשוי לפגוע בסביבה ולהוביל לניצולם של אנשי המקום הכפריים. הפרוייקט עשוי "לשנות את המשוואה הכלכלית של המדינה, ולתרום ליציבות באזור", נאמר בהצהרת פלורט באתר האינטרנט שלה.

צ'יקארלי אמר כי יהיה צורך להעביר 40 משפחות ממקום מגוריהן, במרחק כ-300 מטרים מפרוייקט האגם אלברט. בכוונת החברה להקים בית ספר בקרבת מקום, בעלות של 280 אלף דולר.

לפי דו"ח מ-2012 של זרוע הסיוע של הממשל האמריקאי, USAID, גילוי הנפט באגמים הגדולים של אפריקה "צפוי לסבך עוד יותר את המינהל התקין של משאבי טבע במדינה, ולהקשות על מאבק בשחיתות".

גם הארגון החברתי International Crisis Group מבריסל הזהיר כי חיפושי הנפט במזרח קונגו עשויים להסלים את העימותים עם קבוצות מורדים, ואף להדליק מחדש עימותים ישנים עם מדינות כמו אוגנדה. במזרח קונגו פועלות כ-24 קבוצות מורדים, המהוות מקור חשוב למינרלים בהם פח, זהב וטנטלום המשמש לסוללות סמארטפונים ולפטופים. מאז שאוגנדה ורואנדה פלשו למזרח קונגו ב-1996 כדי להילחם במבצעי רצח העם ברואנדה ב-1994, קבוצות, בהן האו"ם, אמרו כי אוגנדה מעוניינת להשתלט על זכויות הכרייה של המינרלים באזור.

לדברי צ'יקארלי, הם לא נתקלו בבעיות עם קבוצות מורדים באזור. הוא ציין כי "יש לנו קשר עם הקהילה".

צניחה של כמעט 50% במחירי הנפט בעולם בשנה שעברה הובילה את קרן המטבע הבינלאומית (IMF) להוריד את תחזית הצמיחה הכלכלית שלה לאפריקה שמדרום לסהרה, ל-4.9%.  צ'יקארלי אמר כי הוא צופה שמחיר הנפט יחזור ל"נקודת שיווי משקל" של כ-70-80 דולר לחבית עד סוף 2015. "במחיר זה, גם אם הנפט מיוצר באזור מרוחק, הפעילות עדיין תהיה רווחית", אמר.

3 חברות, בהן טולו אויל הבריטית, טוטאל הצרפתית ו-CNOOC הסינית, כבר קדחו יותר מ-100 בארות בצד של אוגנדה באגם, לדברי צ'יקארלי. אוגנדה העריכה משאבים בסך 6.5 מיליארד חביות נפט באגם, לפי הממשל.

הפרלמנט של קונגו דן בחוק נפט חדש מאז 2013. ארגונים בהם גלובלי ויטנס, ביקרו את טיוטות החוק, בטענה כי אינן כוללות דרישות שקיפות מספקות .

"אני חושב שזה חוק טוב", אמר צ'יקארלי. "זהו צעד גדול לקראת שקיפות ולמיקסום רווחים עבור הממשל. חוק חדש זה יאפשר לקונגו למשוך הרבה השקעות", הוסיף.

דן גרטלר מבקר במכרה נחושת במחוז קטנגה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ב-2012צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker