השיחות בבריסל התפוצצו; "דרישות גוש היורו מיוון בלתי מקובלות"

לשכת ראש ממשלת יוון: "שרי האוצר של גוש היורו מבזבזים את זמנם בכך שהם מתעקשים לדבוק בתוכנית הסיוע הקיימת"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

השיחות בבריסל בין שרי האוצר של על הסיוע ליוון הופסקו בפתאומיות היום על רקע דבריו של בכיר במשרד ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, כי הצעת גוש היורו להאריך את תוקף חבילת החילוץ הנוכחית בתור "אבסורדית" ו"בלתי מקובלת".

הבכיר היווני, שביקש לשמור על עילום שם, אמר את הדברים באי-מייל ששיגר לתקשורת בזמן ששרי האוצר של גוש היורו דנו בטיוטת החלטה לפיה יוון תכבד את תנאי חבילת החילוץ הקיימת. המגעים בין שרי האוצר נמשכו עוד זמן קצר לאחר פרסום ההודעה, בטרם הוחלט לסיים את הפגישה.

פגישת השרי האוצר של גוש היורו היתה מתוחה מתחילתה לאחר שבשיחות שהתנהלו במהלך סוף השבוע בבריסל לא הצליחו הצדדים להגיע לבסיס משותף.

לדברי המקור היווני, בכירי גוש היורו "מבזבזים את זמנם" בכך שהם מתמקדים בחבילת הסיוע הישנה. "לאור עובדות אלו, לא ניתן להגיע להסכם היום".

יאניס וארופאקיס, שר האוצר של יווןצילום: רויטרס

"התעקשותם של חוגים מסוימים כי הממשלה החדשה תאכוף את תנאי המזכר היא אבסורדית ובלתי מקובלת", אמר המקור בלשכת ראש ממשלת יוון.

עם זאת, שרי האוצר האירופים, החל מגרמניה וכלה בצרפת, אמרו כי הארכת תוקף התוכנית הקיימת היא האפשרות קצרת הטווח היחידה שפתוחה בפני יוון.

בטיוטת ההחלטה בה דנו היום שר האוצר של גוש היורו, נאמר כי "הגמישות המובנת הקיימת בתוכנית הנוכחית תנוצל באופן הטוב ביותר". חלק נוסף בטיוטה נמחק בקו שהועבר עליו בכתב יד, ונכתב בו: "הרשויות היוונית אותתו כי בכוונתם להשלים בהצלחה את התוכנית, תוך לקיחתן בחשבון של תוכניות הממשלה החדשה".

"הארכת התוכנית היא הפתרון הנכון", אמר שר האוצר של צרפת, מישל ספין. "עדיין לא הגיע הזמן לדון בתוכנית חדשה".

עד כה הובטחו ליוון הלוואות בסכום כולל של 240 מיליארד יורו (274 מיליארד דולר) במסגרת שתי תוכניות חילוץ. כל הסכם עשוי לסלול את הדרך לתוכנית סיוע נוספת או קו אשראי שיותירו את הפיקוח בידי הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע הבינלאומית.

שר האוצר של , וולפגנג שויבלה, אמר כי היוונים אינם מפגינים די נכונות לרכך את דרישותיהם. בעוד ששרי אוצר ממדינות כמו צרפת ואוסטריה פסלו אפשרות לתוכנית חדשה, אמר שויבלה לכתבים כי הזמן שעומד לרשות יוון הולך ואוזל.

"זה לא תפקידי לחשוב על האפשרויות הקיימות כרגע, אלא על העובדה שהתוכנית הנוכחית תסתיים בסוף פברואר וכי תנאי התוכנית ימולאו", אמר שויבלה. "כל עוד ממשלת יוון אפילו לא רוצה תוכנית, אין צורך לחשוב על האפשרויות שפתוחות בפניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום