האם סוכנות הביון האמריקאית מתעניינת בשינוי אקלימי כנשק חדש?

ה-CIA וסוכנויות אחרות מימנו מחקר בשווי 600 אלף דולר על שיטות למניעת שינוי אקלימי; מדען אקלים מוביל בארה"ב חושש כי הסיבה לכך היא עניינם בנשק אקלימי נגד מדינות אחרות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מדען מוביל בארה"ב הביע חשש כי שירותי הביון מממנים מחקר שינוי אקלימי כדי ללמוד האם ניתן להשתמש בטכנולוגיות חדשות כנשק פוטנציאלי. אלן רובוק, מדען אקלים באוניברסיטת ראטגרס בניו ג'רזי, קרא לסוכנויות ממשל חשאיות להיות שקופות בנוגע לעניין שלהן במחקר רדיקלי הבוחן כיצד לשנות את האקלים בעולם.

רובוק, שתרם למחקרים עבור הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי אקלימי (IPCC), משתמש בדגמים ממוחשבים כדי לבחון כיצד תרסיסים סטרטוספריים יכולים לצן את כדור הארץ, באופן שבו התפרצויות געשיות גדולות עושות. אך הוא מודאג לגבי השליטה בטכנולוגיות משנות-אקלים אלה, באם הן יתגלו כיעילות, אמר בכנס בסן חוזה.

בשבוע שעבר, האקדמיה הלאומית למדעים פירסמה דו"ח בן שני כרכים על גישות שונות להתמודדות עם השינוי האקלימי. הראשון מתמקד באמצעים להפחתת כמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה, השני בדרכים לשינוי העננים או שטח פני כדור הארץ, כדי לעודדם להחזיר יותר אור שמש לחלל.

מסקנות הדו"ח היו שאף שפרוייקטים בקנה מידה קטן נחוצים, הטכנולוגיות כה מרוחקות ממוכנות, עד כי הפחתת פליטות הפחמן לאוויר היא עדיין הגישה הטובה ביותר לצמצום ההשפעות החמורות ביותר של שינוי אקלימי. מסקנות אלה דומות לאלה שהופיעו בדו"ח של האגודה המלכותית למדעים ב-2009.

את הדו"ח, שעלותו 600 אלף דולר, מימנו בין היתר שירותי הביון האמריקאים. אך רובוק אמר כי ה-CIA ויתר הסוכנויות לא הסבירו את עניינן במחקר. "ה-CIA היה מהמממנים העיקריים של הדו"ח, וזה גורם לי לחשוש, מי ישלוט" בטכנולוגיה, אמר. מממנים אחרים כוללים את סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א; משרד האנרגיה האמריקאי; וסוכנות האוקיאנוסים והאטמוספירה האמריקאית (NOAA).

ה-CIA הקים את המרכז לשינוי אקלימי ובטחון לאומי ב-2009, החלה שספגה ביקורת חריפה מרפובליקאים שראו בכך הסחת דעת מחששות טרור שהיו דחופים יותר לטעמם. המרכז נסגר ב-2012, אך הסוכנות אמרה כי תמשיך לעקוב אחר ההשלכות ההומניטריות של שינוי אקלימי, והשפעתן על הבטחון הכלכלי של ארה"ב.

רובוק אמר כי החל להיות חשדן לגבי מעורבות סוכנויות הביון במדע השינוי האקלימי, לאחר שקיבל פנייה טלפונית משני אנשים שטענו כי ייעצו ל-CIA לפני 3 שנים. "הם אמרו: 'אנחנו עובדים עבור ה-CIA, ונרצה לדעת, אם מדינה אחרת שולטת באקלים שלנו, האם נוכל לדעת זאת?' אני חושב שהם גם חשבו: 'ואם אנחנו היינו רוצים לשלוט באקלים של מישהו אחר, האם הם היו יכולים לזהות זאת'?".

הוא השיב שאם מדינה תרצה ליצור ענן סטרטוספירי גדול מספיק לשינוי האקלים, הדבר ייראה בלוויינים ובמכשור קרקעי. השימוש במזג אוויר כנשק נאסר ב-1978 במסגרת אמנת השינוי הסביבתי (Enmod). כאשר נשאל כיצד הרגיש לגבי השיחה, אמר רובוק כי נבהל. "גיליתי הרבה דברים אחרים שה-CIA עשה בניגוד לכל הכללים. חשבתי שלא כך מבוזבזים כספי המסים שלי", אמר. ה-CIA לא השיבה לבקשות תגובה.

ארה"ב התעסקה בהשפעה על מזג האוויר בטרם הושקה האמנה. בתחילת שנות ה-60', חוקרים בפרוייקט סטורם פיורי החדירו חלקיקים שונים לסופות רעמים, בניסיון לצמצם את השפעתן ההרסנית. תהליך דומה אומץ בתקופת מלחמת וייטנאם, ויוצרו עננים מעל מעבר הו צ'י מין בניסיון להפוך את מסלול האספקה הראשי לחיילי צפון וייטנאם לבוצי מכדי לעבור.

"אני חושב שמחקר זה צריך להיות פתוח ובינלאומי, כך שלא יהיה כל ספק שהטכנולוגיה לא תשמש למטרות עוינות", אמר רובוק.

סופת ברקים מעל הר הגעש שהתפרץ בצ'ילה, יוניצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker