מעונות המנהיגים בעולם: עכברים בדאונינג 10; ביוב אצל רה"מ אוסטרליה

בבריטניה יש חתול רשמי שתפקידו לתפוס עכברים; בעיות הביוב במעון ראש ממשלת אוסטרליה עוררו שערורייה; תחושת האחריות של מישל אובמה בעיצוב הבית; והצריף הקטן של ראש ממשלת אורוגוואי

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

הסרטון שפירסם אתמול מושיק גלאמין ובו מוצגים הפגמים במעונו הרשמי של ראש הממשלה משך תשומת לב רבה, אך גם במדינות אחרות בעולם הופך המעון הרשמי למוקד של תשומת לב תקשורתית. בבריטניה יש חתול רשמי שאמור לתפוס עכברים ובארה"ב עושה הנשיא את הכלים כשיש מצוקה תקציבית.

בפברואר 2012 פורסמו נתונים על הוצאות של עשרות אלפי ליש"ט על שיפוץ מעון ראש ממשלת בריטניה ברחוב דאונינג 10 ועל הדירה הסמוכה. הדיווחים על המצב הרעוע של המעון הרשמי בבית ראש ממשלת בריטניה הם עניין שבשגרה, לכן הרוחות בממלכה רעשו כששמעו שלארי, החתול הרשמי שתפקידו לתפוס עכברים, הצליח ב-2012 לתפוס עכבר באזור המגורים של ראש הממשלה. אבל לארי, ששירת גם תחת ג'ון מייג'ור וטוני בלייר, נכשל בתפקידו והוחלף בחתול אחר.

בתמונה שפורסמה בחודש שעבר בעיתונות הבריטית נראתה אשת ראש הממשלה אוכלת ארוחת בוקר עם שני ילדים בעלי מוגבלויות. ניתוח של התמונה העלה כי במטבח ריהוט של איקאה, אך המנורה המודרנית שמכוונת אל שולחן האוכל עולה לבדה יותר מ-1,600 ליש"ט.

החתול לארי מחוץ לבית ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בלונדוןצילום: רקס

המעון המפורסם ביותר של מנהיג מהעולם הוא הבית הלבן בארה"ב. לפני כמה ימים פורסם כי מישל אובמה, האישה הראשונה בארה"ב, ערכה שיפוץ בחדר האוכל, שבו מארח אובמה מנהיגים ואורחים חשובים – אך גם עם בני המשפחה. "אתה מרגיש אחריות עצומה כדי להבטיח שהשינויים משקפים את הערכים של הבית ושהם משקפים את הערכים של המדינה", אמרה אובמה בראיון שערכה איתה ג'נה בוש האגר – בתו של נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש.

אובמה הוסיפה בראיון כי "לגור כאן זה מתנה. יש תחושה מדהימה של אחריות כדי להבטיח שאתה מטפל בבית. אבל אתה גם רוצה להבטיח שהאמריקאים ירגישו כאילו זה גם הבית שלהם". השיפוץ האחרון בבית הלבן מומן על ידי תרומות של קרן המנציחה את ההיסטוריה של הבית הלבן.

ב-2012 נרעש העולם כשהתפרסמו ידיעות על נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה שזכה לתואר "המנהיג הכי עני בעולם". מוחיקה ואשתו לוסיה שומרים על אורח חיים צנוע באופן קיצוני, בוודאי בהשוואה לכל מנהיג מדינה אחר, אך גם בהשוואה לרמת החיים של משק בית ממוצע. הזוג הנשיאותי, שמתפרנס מגידול פרחים בחווה קטנה, מתגורר בצריף דל אמצעים יחד עם כלבם מנואלה בן שלוש הרגליים. הכביסה נתלית בחוץ ואת המים הם מביאים מבאר סמוכה. רכב השרד בו מתהדר נשיא הרפובליקה הוא פולקסווגן חיפושית מודל 87'.

בדצמבר דווח כי עלויות השיפוץ של הלודג' - המעון הרשמי של ראש ממשלת אוסטרליה - יגיעו ל-6.4 מיליון דולר אוסטרלי - פי שניים ממה שחשבו בעבר. אבל המצב של הבניין שבו מתגורר ראש הממשלה טוני אבוט כבר היה מחפיר: הרעפים בגג היו סדוקים והיה צורך להסיר חלקי אסבסט. אבל גם בעיות בביוב ובחדרי האמבטיה נדרשו לשיפוץ מקיף שהובילו לזינוק בהוצאות.

נשיא אורוגוואי, "פפה" מוחיקה, בחוות הפרחים שלוצילום: אי–פי

ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, סיפרה בעבר שבמהלך ביקור רשמי של מנהיג זר במעון, היא נאלצה להוציא אותו בזהירות מחדר האוכל אחרי שמישהו גילה שתן של חיה "זורם אל עבר אחת מיצירות האמנות שהיו תלויות שם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker