מדוע אנחנו מתארים אוכל יקר במונחי סקס, ואוכל זול במונחי סמים?

מחקר של בלשנים מאוניברסיטת סטנפורד שבחנו מיליון ביקורות מסעדות מצא גם כי ביקורות גרועות כללו ניסוחים המאפיינים אנשים שחוו טראומה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ארוחה גרועה במסעדה יכולה להרוס לכם את הערב, אך החווייה עשויה גם להותיר אתכם עם טראומה, לפי מומחים לבלשנות שניתחו אלפי ביקורות מסעדות באינטרנט.

סועדים שהותירו ביקורות עם כוכב אחד בלבד באתר הביקורות ילפ השתמשו בביטויים דומים לאלו של קורבנות טראומה, כשהם משתמשים בלשון עבר כדי להרחיק עצמם מהאירוע, ומונחים כמו "אנחנו" ו"אותנו" כדי לחלוק את הכאב, לדברי החוקרים.

דניאל ג'וראפסקי, פרופ' לבלשנות ומדעי המחשב בסטנפורד, חקר את לשונן של כמעט מיליון ביקורות של 6,500 מסעדות ב-7 ערים בארה"ב, בהן ניו יורק, לוס אנג'לס, שיקאגו וסן פרנסיסקו. הוא מצא כי ארוחות גרועות במיוחד לרוב תלויות בשירות גרוע ולא באוכל גרוע, מה שמוביל את המבקרים לפרסם ביקורות איומות, המלאות בלשון עבור ובשמות גוף בגוף ראשון ובריבוי. "אלה בדיוק המאפיינים שאנו מוצאים בכתיבתם של אנשים שעברו טראומה", אמר ג'וראפסקטי בכנס של האיגוד האמריקאי לקידום המדע. "אנשים אלה סבלו טראומות מינוריות בשל שירות גרוע, חוצפה, או רמאות".

החוקרים מצאו גם דפוסים נוספים בביקורות. למשל, ביקורות חיוביות על מסעדות יקרות, השתמשו לעתים קרובות בתיאורים מיניים עבור האוכל. לעומת זאת, ביקורות חיוביות על מסעדות זולות, השתמשו במלים מעולם הסמים לתיאור האוכל, במיוחד כאשר האוכל נחשב לג'אנק פוד.

לדברי ג'וראפסקי, הביקורות הטובות על אוכל זול נותנות הרגשה כי כותביהן "חשים אשמה, ודיבור על האוכל כעל סם, כעל התמכרות, מפחית את רגשות האשמה שלהם, כיוון שאינם שולטים בעצמם". הוא הקשה יותר לנמק את הדימויים המיניים לאוכל היקר. "ברור שיש קשר בין אוכל לסקס – אך מדוע אנו משתמשים במלים אלה עבור אוכל יקר? אולי אנשים במסעדות יוקרתיות נמצאים בדייט, וכבר חושבים על סקס", אמר.

מסעדה בניו יורק. אנשים נוטים להשתמש בדימויים מיניים לתיאור אוכל יקרצילום: בלומברג
צילום: Arnaud Legoff

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker