יפן יצאה מהמיתון אבל לא מצליחה להתאושש באמת

כלכלת יפן צמחה ברבעון הרביעי אחרי שני רבעונים רצופים של התכווצות, אבל הצרכנים לא חוזרים להוציא והחברות עדיין מעכבות השקעות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כלכלת יפן יצאה מהמיתון ברבעון האחרון של השנה שעברה, אבל הצמיחה היתה נמוכה מהצפוי והוצאות משקי הבית והחברות היו מאכזבות. הנתונים שפורסמו מדגישים את האתגר שעומד בפני ראש ממשלת יפן, שינזו אבה – להוציא את הכלכלה מעשורים של קיפאון.

הכלכלה צמחה בקצב שנתי של 2.2% בחודשים אוקטובר עד דצמבר 2014, נתון נמוך מצמיחה חזויה של 3.7% לפי סקר של רויטרס. הנתונים מעידים על התאוששות שבירה מהזעזוע שנגרם בעקבות העלאת מס הרכישה בשנה שעברה. הנתונים שפורסמו היום על ידי הממשלה מצביעים על צמיחה רבעונית (QoQ) בקצב של 0.6%, אחרי שני רבעונים רצופים שבהם נרשמה צמיחה שלילית.

שר הכלכלה והאוצר של יפן, אקירה אמארי, אמר היום לכתבים כי הנתונים מעידים שהכלכלה מתאוששת על רקע עלייה באווירה הצרכנית. ואולם אנליסטים טוענים כי העלייה האטית מדי בצריכה ובהוצאות ההון הם סימנים מדאיגים.

טוקיוצילום: בלומברג

"אלה נתונים מאכזבים מבחינות מסוימות", אמר טקאשי מינאמי, הכלכלן הראשי במכון המחקר נורינצ'וקין. "המצב מעיד על המשך החולשה והחברות דוחות בבירות השקעות".

ואולם היציאה מהמיתון, אומרים אנליסטים, תאפשר לבנק המרכזי של יפן לעכב את תוכנית התמריצים, גם במצב שבו מחירי הנפט הנמוכים מורידים את שיעור האינפלציה הרבה מתחת ליעד של 2%. "הבנק המרכזי של יפן צפוי לשמור על המדיניות המוניטרית שלו ללא שינוי זה זמן מה כדי לראות מהן ההשפעות של הצעדים המקלים שלו", אמר טארו סאיטו, ראש תחום מחקר כלכלי במכון המחקר NLI.

הנתונים שפורסמו היום יעמדו במוקד פגישת הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי של יפן שתסתיים ביום רביעי, ושם יוחלט אם לשמור על הקצב הקיים של תוכנית רכישת הנכסים (הרחבה כמותית) במסגרת תוכנית התמריצים למשק.

הצריכה הפרטית, שאחראית ל-60% מכלכלת יפן, עלתה ב-0.3% ברבעון האחרון של 2014, לעומת תחזיות לעלייה של 0.7% בצריכה. הוצאות ההון עלו ב-0.1% בלבד, אחרי שני רבעון רצופים של ירידה. נתון זה מעיד כי הצעדים המקלים של הבנק המרכזי של יפן עדיין לא גרמו לחברות להגדיל את ההשקעות שלהן.

נתון מעודד אחד קשור בעלייה בביקושים החיצוניים שתרמה 0.2% לצמיחה – בעקבות עלייה ביצוא לארה"ב ולסין, שני יעדי היצוא הגדולים של יפן.

אחד הדברים שמדאיגים את כלכלת יפן הוא ההאטה בצמיחה העולמית שעלולה לפגוע ביצוא של המדינה וגררה הרחבות כמותיות מסביב לעולם כדי להילחם בלחצים דפלציוניים ולהתניע את הצמיחה. ואולם מקבלי ההחלטות ביפן מקווים כי למרות ההאטה בעולם היצוא מהמעדינה יצתואשש בסיוע של הין החלש ומחירי הנפט הנמוכים – מה שיעודד חברות להעלות את השכר ולהגדיל את ההשקעות.

"הכלכלה תתאושש בגיבוי חברות מקומיות שיהנו מהשיפו בתנאי הסחר ומהירידה במחירי הנפט", אמר אמארי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker