עדכון גלובלי

ההסכם עם יוון דחף את וול סטריט לשיא; היורו מתחזק

מה שצריך לדעת עכשיו על השווקים בעולם: עדכונים מהבורסות, נתוני מקרו והתפתחויות שמשפיעות על המסחר - במקום אחד

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

23:01 בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד S&P 500 טיפס לשיא לאחר שהושג הסכם בין יוון לנושיה. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.9% ונסגר בשיא לראשונה השנה, בדרכו לעלייה שבועית של 0.7%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.6% ונסגר אף הוא ברמתו הגבוהה מעולם, ועלה בשיעור דומה גם בסיכום שבועי; מדד נאסד"ק הוסיף 0.6% - יום שמיני ברציפות של עליות, בדרכו לעלייה שבועית של 1.3%. ביצועי מדד נאסד"ק מתחילת השנה עולים באופן ניכר על אלו של המדדים האחרים: נאסד"ק קפץ מתחילת 2015 ב-4.6% לעומת עלייה של 2.5% שרשם באותה התקופה מדד S&P 500.

בה בעת, היורו מחק את הירידות שרשם מוקדם יותר היום מול המטבעות המרכזיים בעולם, על רקע האופטימיות כי ההסכם שיושג ימנע מיוון לפרוש מגוש היורו. המטבע האירופי מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1406 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר נפל ב-0.8% מול המטבע האמריקאי.

21:00 מיליארד יורו נמשכו היום מהבנקים ביוון על ידי הציבור, לפי דיווח ערוץ הטלוויזיה היווני מגה TV. גורמים בבנק המרכזי של יוון אמרו כי אם המשיכות יימשכו בקצב הנוכחי, הבנקים ביוון יהיו זקוקים בתוך שבוע למימון חירום מהבנק המרכזי של אירופה (ECB) כדי להימנע מקריסה פיננסית.

20:45 גורמים יוונים אמרו כי שרי האוצר של גוש היורו הגיעו להסכמה רחבה על נוסח הודעה משותפת על מצבה הפיננסי של יוון, אולם בכירים אירופים עדיין דנים בניסוח המדויק. הנוסח הסופי יצטרך לזכות באישורים של שרי האוצר של כל 19 מדינות גוש היורו. (וול סטריט ג'ורנל)

19:46 הירידות בוול סטריט נמחקו והיורו מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם, על רקע דיווחים כי הושג הסכם שימנע מיוון להגיע לחדלות פירעון בפגישת שרי האוצר של גוש היורו בבריסל. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%; מדד נאסד"ק מטפס ב-0.2%; מדד S&P 500 מוסיף 0.1%. היורו, שנחלש מוקדם יותר היום מול הדולר, מתחזק ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.141 דולר ליורו.

שרי האוצר של גוש היורו שוקלים טיוטה להודעה שתוכל לשמש כבסיס להסכם להארכת חבילת החילוץ של יוון, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. הטיוטה הוגשה לעיון השרים על ידי יו"ר קבוצת שרי האוצר של היורו, ירון דיסלבלום, לדברי גורמים ביוון ובגוש היורו, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. עם זאת, הגורמים הדגישו כי טרם הושג הסכם רשמי.

ההסכם המתגבש בבריסל בין יוון לנושיה כולל הארכה בת ארבעה חודשים של תוכנית החילוץ הפיננסי ליוון - בניגוד לבקשה היוונית לארכה של שישה חודשים - ולא יכלול צעדי צנע, דיווחה מהדורת החדשות של ערוץ הטלוויזיה היווני מגה TV. לפי הדיווח, יוון תתחייב להימנע מצעדים חד צדדים כמו העלאת שכר המינימום או מניעת עיקול בתים שמשמשים כמקום המגורים העיקרי.

19:06 בורסות אירופה נסגרו בשיא של שבע שנים בדרכן לעלייה שבועית שלישית ברציפות על רקע פגישת שרי האוצר של גוש היורו בבריסל בניסיון להגיע להסכם שימנע מיוון להגיע לחדלות פירעון. בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בעלייה של 0.4%; פריז ירדה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה למעלה משבע שנים. בסיכום שבועי עלה המדד ב-1.4% בדרכו לשבוע חיובי שלישי ברציפות - הרצף השבועי החיובי הארוך ביותר מאז ראשית דצמבר. מדד סטוקס 600 גבוה כעת ב-12% מרמתו בתחילת השנה.

17:17 שרי האוצר של גוש היורו מכונסים לפגישת חירום בבריסל כדי לדון בבקשת יוון להאריך בשישה חודשים את חבילת החילוץ הפיננסי, לקראת פקיעת תוקף תוכנית החילוץ הנוכחית ב-28 בפברואר. זו הפגישה השלישית של שרי האוצר של 19 מדינות גוש היורו בתוך מעט יותר משבוע, ובהיעדר הסכם על הארכת תוכנית ההלוואות עלולה יוון להגיע לחדלות פירעון ולהיאלץ לפרוש מגוש היורו. לשיחות הגיעו גם נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, וראש קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, אולם איש מהשניים לא שוחח את כתבים כאשר הגיע למקום.

16:31 בורסות וול סטריט נפתחו במגמה שלילית על רקע חששות מאפשרות של עזיבת יוון את גוש היורו, במקרה שלא תושג הסכמה בפגישה מכריעה של שרי האוצר של גוש היורו היום בבריסל, בה תידון בקשת יוון להאריך את חבילת החילוץ, לקראת פקיעת תוקפה בסוף החודש. הפגישה תתחיל בשעה 17:30 שעון ישראל. מדדי דאו ג'ונס יורד ב-0.2%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.1%; מדד נאסד"ק נסחר כמעט ללא שינוי.

15:20 היורו נחלש כעת עוד יותר מול הדולר, לאחר דיווחים כי הבנק המרכזי של אירופה מתכונן לאפשרות של עזיבת יוון את גוש היורו. במקביל, ירון דיסלבלום, יו"ר קבוצת שרי האוצר של אירופה, הודיע היום על דחיית פגישת שרי האוצר מ-16:00 שעון ישראל ל-17:30 שעון ישראל. הוא יפרסם הצהרה קצרה לעיתונאים בשעה 15:00. היורו נחלש כעת ב-0.7%.

שר האוצר של מלטה, אדוארד שיקלונה, אמר היום לעיתון המקומי "מלטה טודיי" כי לגרמנים נמאס מהדרישות היווניות, והם מוכנים לדחוק את יוון מגוש היורו. "אני חושב שהם הגיע לנקודה בה יאמרו ליוון: 'אם אתם רוצים לעזוב, לכו'. ואני חושב שהם מתכוונים לכך, כיוון שגרמניה, הולנד והיתר ישמרו על קו נוקשה... השאלה היא איך למצוא דרך שתאפשר לממשלה היוונית למכור את התכנית ליוונים, תוך שהם מראים שהם מתכוונים לבצע שינוי", אמר.

14:45 מגזין "דר שפיגל" הגרמני מדווח כי הבנק המרכזי של אירופה (ECB), נערך לאפשרות של עזיבת יוון את גוש היורו. הבנק החל להכין תכנית פנימית לשמירה על יתר איחוד המטבע גם במקרה של עזיבת יוון. הבנק המרכזי לא מסר תגובה ל"דר שפיגל".

דובר ממשלת גרמניה חזר היום על עמדתו מאתמול של שר האוצר וולפגנג שויבלה, לפיה ההצעה היוונית אינה מקובלת על גרמניה. אך הוא ריכך את ההודעה ואמר כי היא יכולה להוות בסיס למשא ומתן. עם זאת, הוא צופה כי מו"מ שכזה לא יסתיים היום, וכי יהיה צורך בפגישות נוספות.

13:10 בורסות אירופה נסחרות במגמה מעורבת לקראת פגישת שרי האוצר של גוש היורו: לונדון עולה ב-0.4%; פרנקפורט יורדת ב-0.1%; פריז יורדת ב-0.1%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.2%. שרי האוצר יפגשו בבריסל ב-16:00 שעון ישראל, כדי לדון בהארכה אפשרית של חבילת החילוץ ליוון. היום נקבע כמועד האחרון לקבל החלטה בנושא, לקראת פקיעת תוקף חבילת החילוץ הקודמת בסוף החודש. באסיה, ננעלה טוקיו בעלייה של 0.4% לשיא של 15 שנה.

יוון ויתר חברות גוש היורו קרובות להסכם לחבילת הלוואות תמורת רפורמות, לדברי גורם בכיר בממשל היווני לרויטרס, שביקש לשמור על עילום שם. הגורם אמר כי יוון ביצעה ויתורים רבים, ושגם על גוש היורו להראות קצת גמישות. "אנחנו כיסינו 80% מהדרך, עליהם לעשות 20% מהדרך", אמר הגורם, והוסיף כי יוון מעוניינת להגיע להכם היום, אך כי לא תיסוג יותר מכך.  גורם אחר אמר לסוכנות הידיעות דפ"א כי יוון תבקש לכנס פסגה של האיחוד האירופי אם לא יושג הסכם בפגישת שרי האוצר של גוש היורו היום. (רויטרס)

היורו נחלש כעת ב-0.3% לרמה של 1.1334, לאחר שמוקדם יותר נחלש כבר ב-0.6%, על רקע חוסר הודאות לגבי גוש היורו. למרות מאמצם רבים של גוש היורו ליצור מנגנונים שיגנו על הגוש ועל המטבע מפני עזיבה אפשרית של אחת המדינות (כשיוון היא החשודה המיידית), משקיעים רבים חוששים כי לא די בכך. להערכתם, היורו יספוג מהלומה כאשר קרנות רבות יברחו לנכסים אמריקאים ובריטיים בטוחים יותר, ויגרמו גם לירידה בשוקי המניות והאג"ח.

עם זאת, לא נראה שמשקיעים מאמינים שתרחיש כזה סביר, ולכן אולי אין נהירה להגנה מפניו.  סקרים של רויטרס מראים כי רק 25% מהכלכלנים חושבים שיוון תעזוב את גוש היורו השנה, ומדד של בלומברג לאג"ח ממשלתיות של יוון גבוה כעת ב-24% מהממוצע שלו ב-5 השנים האחרונות, ופי חמש מרמתו בשיא המשבר היווני ב-2012. (רויטרס ובלומברג)

10:10 אתמול הגישה יוון בקשה להארכת חבילת החילוץ בחצי שנה, תוך שהיא מסכימה לויתורים משמעותיים מבחינת הממשלה החדשה, ומבקשת הקלות מסויימות בתנאי החבילה המקורית. גרמניה פסלה את ההצעה היוונית על הסף, בטענה כי היא אינה מהווה פתרון משמעותי.

אתמול בערב ובלילה המשיכו המגעים הקדחתניים בין שני הצדדים בניסיון לעמוד במועד האחרון. ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, דיווח כי דיבר הן עם עמיתו הצרפתי, פרנסואה הולנד, והן עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. על שיחתו עם הולנד צייץ ציפראס כי "הוא בכנות מעוניין במציאת פתרון שייטיב עם כל הצדדים". על שיחתו עם מרקל צייץ: "טון חיובי ועניין במציאת פתרון שייטיב הן עם יוון והן עם גוש היורו". הדחייה הגרמנית הגיעה ממשרדו של שר האוצר וולפגנג שויבלה, ויתכן כי מרקל עצמה נוטה לכיוון יותר פשרני.

7:50 טוקיו שוברת היום שוב שיא של 15 שנה ומטפסת ב-0.3%, בשבוע מסחר דליל יחסית באסיה על רקע ראש שנת הירח הנחגג בסין ובמדינות נוספות. בורסות סין, הונג קונג, סיאול, טייוואן, סינגפור ומלזיה סגורות גם היום. בורסת אוסטרליה יורדת ב-0.4%. הונג קונג עולה ב-0.2% לאחר שני ימי חופש.

מחירי הנפט מתאוששים קמעה לאחר שני ימי ירידות: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסחרים בעלייה של 0.5% למחיר 51.64 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק, על רקע ציפייה לדו"ח האסדות הפעילות בארה"ב היום, שצפוי להעיד על ירידה במספרן. החוזים על הברנט למסירה באפריל נסחרים בעלייה של 0.7%, למחיר 60.65 דולר לחבית.

19.2.2015

23:00 בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת על רקע חוסר ודאות לגבי גורל השיחות בין יוון לגוש היורו לגבי הארכת תוכנית ההלוואות האירופית למדינה. מניות הטכנולוגיה עלו זה היום השביעי ברציפות בעקבות דו"חות כספיים חיוביים של סוכנות הנסיעות המקוונת הגדולה ביותר בארה"ב, פרייסליין. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.2%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.1%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4% והשלים בכך יום מסחר שביעי ברציפות של עליות.

מניית פרייסליין זינקה ב-8.6% לאחר שסוכנות הנסיעות המקוונת הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית וול-מארט נפלה ב-3.2% לאחר שהקמעונאית הגדולה בעולם סיפקה תחזית רווח ומכירות שנתית נמוכה מהצפוי והודיעה על העלאת שכרם של כ-500 אלף עובדים בארה"ב.

22:17 מחיר הנפט הגולמי ירד זה היום השני ברציפות בעקבות זינוק חד מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 51.16 דולר לחבית, ירידה של 1.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפלו מתחת לרמה של 50 דולר לחבית. מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-7.7 מיליון חביות לרמתו הגבוהה ביותר מאז החל המעקב אחר נתון זה בשנת 1982, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. אנליסטים צפו גידול מתון יותר של 3.7 מיליון חביות.

19:04 בורסות אירופה נסגרו ברמתן הגבוהה ביותר זה למעלה משבע שנים, על רקע המשך המגעים בין יוון לנושיה בגוש היורו לגבי הארכת תוכנית ההלוואות האירופית למדינה. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.4%; פריז הוסיפה 0.7%; בורסת אתונה נסגרה בעלייה של 1.1% בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו ירדה ב-1.4% וזינקה ב-4.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3% לשיא של יותר משבע שנים, לאחר שבמהלך היום כבר ירד ב-0.8%. המדד גבוה כעת ב-11% מרמתו בתחילת השנה.  

18:23 מחיר הנפט הגולמי צונח בניו יורק אל מתחת לרמה של 50 דולר לחבית בעקבות זינק חד מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסחרים במחיר של 49.98 דולר לחבית, נפילה של 4.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-7.7 מיליון חביות ונמצא כעת ברמתו הגבוהה ביותר זה כ-80 שנה, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. אנליסטים צפו גידול מתון יותר של 3.7 מיליון חביות. עם זאת, העלייה במלאים שעליה דיווח היום משרד האנרגיה היתה מתונה באופן ניכר מזינוק של 14.3 מיליון חביות שעליו דיווח אתמול מכון הנפט האמריקאי (API).

18:20 בורסות וול סטריט עברו למגמה מעורבת ומניות הטכנולוגיה רושמות עליות על רקע דו"חות כספיים חיוביים של סוכנות הנסיעות המקוונת הגדולה ביותר בארה"ב, פרייסליין. בתחילת יום המסחר נרשמו ירידות בארה"ב לאחר שגרמניה דחתה את הצעת יוון להארכת תוכנית ההלוואות האירופית למדינה, ועל רקע נפילת מחירי הנפט זה היום השני ברציפות. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1%; מדד S&P 500 נסחר בעלייה של פחות מ-0.1%; מדד נאסד"ק עולה ב-0.4%.

מניית פרייסליין מזנקת ב-8% לאחר שסוכנות הנסיעות המקוונת הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית וול-מארט יורדת ב-2.6% לאחר שהקמעונאית הגדולה בעולם סיפקה תחזית רווח ומכירות שנתית נמוכה מהצפוי והודיעה על העלאת שכרם של כ-500 אלף עובדים בארה"ב. מניית נובל אנרג'י צונחת בקרוב ל-4% לאחר שחברת האנרגיה האמריקאית השותפה במונופול הגז בישראל, דיווחה היום על נפילה חדה מהצפוי של 20% בהכנסות ברבעון הרביעי, והודיעה על צמצום ההיקף של השקעות הון השנה ב-40%.

16:32 הודעת משרד האוצר של גרמניה היום על דחיית ההצעה היוונית להארכת תוכנית ההלוואות, גררה תגובות ודיונים ערים ברשתות החברתיות, בהם היו שהזהירו כי סירובה של גרמניה עלול להמיט אסון על גוש היורו והכלכלה העולמית. "גרמניה וגוש היורו חייבים לבחור בדרך של משא ומתן עם יוון, אחרת גוש היורו יתפורר ויגרום נזק לעולם כולו", כתב הכלכלן ג'פרי סאקס בציוץ שפירסם באתר טוויטר. (מרקטווץ')

16:30 בורסות וול סטריט נפתחו במגמה שלילית לאחר שגרמניה דחתה את הצעת יוון להארכת תוכנית ההלוואות האירופית למדינה, ועל רקע ירידת מחירי הנפט זה היום השני ברציפות. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.5%; מדד S&P 500 יורד ב-0.4%; מדד נאסד"ק מאבד 0.1%. מניית וול-מארט יורדת ב-2.8% לאחר שהקמעונאית הגדולה בעולם פירסמה את תוצאותיה הכספיות והודיעה על העלאת שכרם של כ-500 אלף עובדים בארה"ב. מניית נובל אנרג'י צונחת ב-6.5% לאחר שחברת האנרגיה האמריקאית השותפה במונופול הגז בישראל, דיווחה היום על נפילה חדה מהצפוי של 20% בהכנסות ברבעון הרביעי, והודיעה על צמצום ההיקף של השקעות הון השנה ב-40%.

16:08 נפילה של 20% בהכנסות נובל אנרג'י; תקצץ השקעות הון ב-40%. חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י, השותפה במונופול הגז בישראל, דיווחה היום על נפילה חדה מהצפוי של 20% בהכנסות ברבעון הרביעי, בעקבות צלילת מחירי הנפט. החברה גם הודיעה כי בכוונתה לצמצם ב-40% את היקף ההשקעות הון בשנת 2015 ל-2.9 מיליארד דולר. נובל רשמה ברבעון רווח של 402 מיליון דולר, או רווח של 1.05 דולר למניה, לעומת רווח של 134 מיליון דולר, או רווח של 37 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. עם זאת, בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על רווח של 38 סנט למניה - ירידה לעומת רווח של 53 סנט למניה ברבעון המקביל בשנה הקודמת, אך מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 34 סנט למניה. בשורה העליונה רשמה נובל הכנסות של 1.07 מיליארד דולר לעומת הכנסות של 1.33 מיליארד דולר בתקופה המקבילה. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר בהכנסות ל-1.25 מיליארד דולר. (וול סטריט ג'ורנל)  

15:58 וול-מארט, הקמעונאית הגדולה בעולם, דיווחה היום על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי לאחר שהמשך התאוששות כלכלת ארה"ב והוזלת מחירי הדלק הביאו לגידול במספר הקונים בחנויות החברה במהלך תקופת החגים. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה וול-מארט רווח רבעוני של 1.61 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 1.54 דולר למניה. המכירות של חנויות וול-מארט בארה"ב הפתוחות לפחות שנה - הנחשבות למדד חשוב למצב עסקי החברה - גדלו ב-1.5% ברבעון הרביעי. (בלומברג)

וול-מארט הודיעה היום גם על העלאת שכר עובדיה בארה"ב במחצית הראשונה של השנה ללפחות תשעה דולרים לשעה - 1.75 דולר יותר משכר המינימום בארה"ב. עד תחילת פברואר 2016 צופה החברה כי השכר יועלה ל-10 דולרים לשעה לפחות. העלאת השכר חלה על 500 אלף עובדים במשרה מלאה ובמשרה חלקית בסניפי וול מארט וסמ'ס קלאב בארה"ב, או כשליש מ-1.4 מיליון עובדי החברה בארה"ב. (TheMarker)

15:37 מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ל-283 אלף לעומת 304 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר במספר התביעות לרמה של 290 אלף. המספר השבועי הממוצע של תביעות בחודש החולף, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ל-283,250 - המספר הנמוך ביותר מאז שלהי אוקטובר, והמספר השני הכי נמוך מאז החל התאוששות כלכלת ארה"ב לפני חמש שנים וחצי. (מרקטווץ')

14:40 בורסת אתונה עברה לירידות, היורו נחלש והאג"ח הממשלתיות של יוון עברו להיחלש, לאחר שגרמניה דחתה את הבקשה שהגישה הבוקר יוון להארכת ההלוואות עבורה בחצי שנה. מוקדם יותר, טיפסו השווקים באירופה על רקע אופטימיות כי ההצעה היוונית מהווה פשרה מספקת לגוש היורו, לפתרון - לפחות זמני של המשבר. בורסת אתונה, שכבר עלתה היום יותר מ-4%, יורדת עכשיו ב-1%. היורו נחלש ב-0.2%.

14:20 היורו חוזר להיחלש בעקבות דיווחים כי גרמניה מתכוונת לדחות את ההצעה היוונית, על רקע בקשת יוון להקלות מסויימות בדרישות העודף התקציבי, שיאפשרו לה להתמודד עם המצוקה הכלכלית אליה נקלעה. מוקדם יותר, התאוששו היורו והבורסות בעקבות הגשת בקשה להארכת חבילת ההלוואות ליוון בחצי שנה, מתוך הערכה כי זהו צעד בדרך להסכם שימנע עזיבה של יוון את גוש היורו. כעת, בעקבות דברים של שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, גוברים החששות כי הסכם כזה לא יושג עד המועד האחרון שנקבע כמחר.

היורו נחלש כעת ב-0.2% מול הדולר, לרמה של 1.1372 דולר ליורו. לפי דיווח באתר "דויטשה וולה", דוברו של שויבלה אמר כי בכוונתו לדחות את ההצעה, שלדבריו הינה חסרת תוכן.

עם זאת, דוברו של ז'אן-קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית, אמר כי יונקר רואה בהצעה היוונית אות חיובי שיכול לסלול את הדרך לפשרה סבירה.

13:50 היורו מתחזק והירידות בבורסות אירופה נמחקות, לאחר שיו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, ירון דיסלבלום, אישר בציוץ כי קיבל את הבקשה היוונית להארכת ההלוואות עבורה. בורסת אתונה מתחזקת ב-3%. פרנקפורט עולה ב-0.3%, פריז עולה ב-0.5%; לונדון יורדת ב-0.1%. היורו מתחזק ב-0.1% לרמה של 1.1407 דולר ליורו.

למרות טענות להתקפלות, ממשלת יוון טוענת כי ההצעה עומדת בקנה אחד עם מצע המפלגה. "הבקשה מכבדת את רצון הכלל, מקדמת את כבוד החברה שלנו אך במקביל מקובלת על שותפינו", אמרו גורמים בממשל לעיתון מקומי. הממשל היווני הדגיש כי זהו הסכם זמני, שיתן לממשלה הטרייה מרווח נשימה ויגן על המערכת הפיננסית של יוון.

במכתב לדיסלבלום, כתב שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, כי ממשלת ציפראס "מחוייבת להליך רפורמה נרחב ועמוק יותר, שנועד לשפר את הצמיחה והתעסוקה לאורך זמן, להפוך את נטל החוב לבר קיימא ולהגיע ליציבות פיננסית", אך שמירה על הגינות חברתית מצד אחד ועמידה במחוייבויות יוון לנושיה מנגד. לשם כך, הסביר, הגישה יוון בקשה להארכת ההלוואות ליוון במסגרת חבילת החילוץ האירופית לתקופה של חצי שנה, בה מתכוונת הממשלה החדשה להגיע להסכם חדש עם הנהגת גוש היורו, שתעודד צמיחה לצד צמצום גרעונות. בתקופה זו תקבל יוון הלוואות נוספות שיאפשרו את המשך פעילות המערכת הבנקאית שלה.

מניות הבנקים היווניים מזנקות בעקבות בקשת ההארכה להלוואה.  אלפא בנק מזנק ב-13.4%.  נשונל בנק אוף גריס מזנק ב-10.3%.  יורובנק ארגסיאס מזנק ב-12.8%.

13:15 פרטי ההצעה היוונית: גורם בממשל היווני אמר לרויטרס כי יוון מחוייבת לאיזון תקציבי בתקופת הביניים בהם תוענק הרחבת ההלוואה – חצי שנה, בה תישא ותיתן עם יתר גוש היורו על הסכם מחודש ומעודד צמיחה ל-4 השנים הקרובות, ובאפשרות לצמצום נטל החוב של יוון. עם זאת, בבקשה מודגש כי יוון תעמוד בכל התחייבויותיה לנושיה. בנוסף התחייבה הממשלה היוונית לפעול לביצוע רפורמות מיידיות נגד שחיתות והעלמות מס, אך מעוניינת לקבל הקלות בתנאים אחרים, כדי לאפשר לה להתמודד עם המשבר ההומניטרי שנוצר ביוון ולעודד את הצמיחה.

עוד כללה ההצעה ויתור על אחד התנאים שיוון התעקשה עליהם עד כה: הסרת צוותי הפיקוח של "הטרויקה" של הנושים הבינלאומיים - הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) וקרן המטבע הבינלאומית (IMF). צוותי הפיקוח מבקרים את הרפורמות שמבצעת יוון, והממשלה החדשה טענה כי זוהי פגיעה בריבונות המדינה וביקשה להפסיק פיקוח זה. נראה כי לפחות לחצי השנה הקרובה, בה מבקשת הממשלה הארכה, תהיה הממשלה היוונית מוכנה לויתור על סעיף זה. הממשלה גם התחייבה שלא לבצע רפורמות חד-צדדיות, וכי תתאם את פעולותיה עם מנהיגי גוש היורו.

12:40 בעקבות ההצעה היוונית, ייפגשו מחר שרי האוצר של גוש היורו, בשעה 16:00 שעון תל-אביב. עם זאת, גורמים בגוש היורו יתחילו לבחון את ההצעה כבר היום. ההצעה היוונית דומה להצעה של הממונה על תחום הכלכלה והפיננסים בנציבות האירופית, פייר מוסקוביסי הצרפתי, לפי טיוטה שדלפה לתקשורת מוקדם יותר השבוע. אך לא ברור האם היא תתקבל על ידי חלק מחברות גוש היורו המתנגדות בתוקף לכל הקלה בדרישות הרפורמה מיוון.

11:30 יוון הגישה בקשה רשמית להארכת חבילת החילוץ האירופית. יוון מבקשת הארכה למעשה של הלוואות, אך מעוניינת לשנות חלק מהתנאים שהוגדרו בחבילת החילוץ המקורית. גוש היורו הכריז על מחר כעל המועד האחרון להגעה להסכם עם יוון. כעת יש לחכות ולראות האם מנהיגי גוש היורו יקבלו את ההצעה היוונית.

מחיר הנפט הגולמי צונח בכ-4%, למחיר 50 דולר לחבית, לאחר הדיווח על הגידול החד מהצפוי במלאים האמריקאיים אתמול.

10:30 אירופה נפתחה בירידות, על רקע החששות כי לא יושג הסכם עם יוון עד מחר: לונדון יורדת ב-0.5%; פרנקפורט יורדת ב-0.7%; פריז יורדת ב-0.4%; מדריד יורדת ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.6%. יוון צפויה להגיש היום בקשה ל"הארכת הלוואה".

שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, אמר אתמול כי המגעים בין יוון ליתר מדינות גוש היורו מתקדמים, בדרך לעמידה במועד האחרון שנקבע להארכת חבילת החילוץ ליוון – מחר. עם זאת, מסמכים פנימיים שהגיעו לידי התקשורת האירופית מעידים כי ממשלת ציפראס ביוון אינה מוכנה להתפשר על הקלות בחלק מתנאי חבילת החילוץ שלטענתה פוגעת בכלכלה היוונית – ובינתיים לא נראה כי מנהיגי גוש היורו מוכנים להתפשר על כך אף הם.

העיתון הגרמני "פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג" דיווח אתמול כי הבנק המרכזי של אירופה, שהסכים להגדיל את קו האשראי לבנקים היווניים אתמול, היה מעוניין כי יוון תטיל הגבלות על המטבע, שימנעו בריחת הון מהבנקים ומהמדינה.

7:20 בורסת טוקיו עלתה ב-0.4% לשיא של 15 שנה, ביום בו מרבית הבורסות באסיה סגורות לרגל חג. אוסטרליה ירדה ב-0.2%; בורסות שנחאי, הונג קונג, סיאול, טייוואן, הפיליפינים, אינדונזיה, מלזיה וסינגפור סגורות. בהמשך היום צפויה יוון להגיש בקשה להארכת הלוואות. עוד היום, צפוי הבנק המרכזי של אירופה לפרסם לראשונה את פרוטוקול פגישתו האחרונה.

הבנק המרכזי של אירופה החליט להרחיב את מימון החירום לבנקים היווניים ב-3.3 מיליארד יורו, כיוון שלפי הערכות הבנקים היווניים קרובים למימוש קו האשראי שניתן להם עד כה, בסך 65 מיליארד יורו, ועשויים למצוא עצמם ללא יכולות להעניק הלוואות חדשות ללא מימון נוסף. בכך שם הבנק קץ לספקולציות כי ישתמש בסמכותו בשביל לדחוק את יוון לפינה ולאלצה להסכים לדרישות גוש היורו. עם זאת, לדברי גורם בבנק לרויטרס, תפקיד הבנק היא שמירה על יציבות פיננסית, ולא "ללמד את יוון לקח כלשהו". (גרדיאן)

ענקית המזון נסטלה דיווחה היום על הצמיחה השנתית האיטית ביותר שלה מאז 2009 – עדות לצמיחה האיטית ולחוסר ביטחון הצרכנים באירופה. הכנסות נסטלה נחלשו ב-0.6% והסתכמו ב-91.6 מיליארד פרנק שוויצי. רווחי החברה זינקו ב-45% ב-2014, לסך 14.5 מיליארד פרנק שוויצי, הודות למכירת אחזקותיה של נסטלה בל'וריאל.

7:20 החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס צונחים ב-2.9% למחיר 50.61 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק, לאחר שמלאי הנפט של ארה"ב זינקו פי 5 יותר מהצפוי בשבוע שעבר.

18.2.2015

23:00 בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת ומדד S&P 500 נסוג מרמתו הגבוהה מעולם, לאחר שירידות במגזר האנרגיה האפילו בהשפעתם על התחזקות ההערכות כי הבנק הפדרלי ידחה את מועד העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.1%; מדד S&P 500, אשר נסגר ביום שלישי ברמתו הגבוהה מעולם, נסוג בפחות מ-0.1%; מדד נאסד"ק עלה ב-0.1%. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 52.14 דולר לחבית, ירידה של 2.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שזינקו ביותר מ-9% בשלושה ימי המסחר הקודמים.

21:58 הסיכוי להעלאת ריבית בארה"ב יוני נפל ב-20%. בעקבות פרסום פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי, אשר הצביע על כך שבכירי הבנק המרכזי של ארה"ב לא ימהרו להחליט על העלאת הריבית, נפלה ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית בחודש יוני. החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב (Fed Funds Futures), הנסחרים בבורסת החוזים של שיקגו ומשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, מעניקים כעת הסתברות של 20.7% לכך שהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בחודש יוני, לעומת סיכוי של 25% שהעניקו לכך החוזים אתמול. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006.

21:47 הדולר מחק את העליות שרשם בתחילת היום מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שפרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי בארה"ב הצביע על כך שהבנק המרכזי לא ימהר להעלות את הריבית בארה"ב מחשש לפגיעה בהתאוששות הכלכלה. הדולר נחלש מול הין היפני ב-0.5% לשער של 118.64 ין לדולר; מול היורו מתחזק הדולר ב-0.1% לרמה של 1.14 דולר ליורו. מדד הדולר של בלומברג נסחר כעת ללא שינוי ברמה של 1,162 נקודות, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס ב-0.4%.

19:09 בורסות אירופה נסגרו בשיא של שבע שנים על רקע הערכות כי תושג פשרה בין יוון לבין נושיה האירופים לגבי תנאי חבילת החילוץ הפיננסי. מניות האנרגיה והבנקים הובילו את העליות בעקבות דו"חות כספיים טובים של הבנק הצרפתי קרדי אגריקול וחברת הנפט האיטלקית אני. בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי; פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פריז הוסיפה 1%; מילאנו קפצה ב-1.9%. בורסת אתונה נסגרה במגמה חיובית לראשונה זה שלושה ימים, ועלתה ב-1.1% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר קפצה ביותר מ-3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.9% לרמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2007, וגבוה כעת ב-11% מרמתו בתחילת השנה.

18:40 ממשלת גרמניה מתנהגת ביהירות בגישתה למשא ומתן על חובותיה של יוון, אמר מקור בממשלת יוון. "זה כמו לחזור לשנות ה-40 של המאה הקודמת, כאשר הם דרשו שנכנע", אמר פוליטיקאי בכיר ממפלגת השלטון סיריזה ביוון, בהתייחסו לתקופת הכיבוש הנאצי ביוון. (סקיי ניוז)

16:30 בורסות וול סטריט נפתחו בירידות קלות ומדד S&P 500 נסוג מרמתו הגבוהה מעולם, לאחר שנתוני אינפלציה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב הגבירו את סקרנות המשקיעים לקראת פרסומו היום של פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי. מדד דאו ג'ונס יורד ב-0.2%; מדד S&P 500, אשר נסגר ביום שלישי ברמתו הגבוהה מעולם, נסוג ב-0.2%; מדד נאסד"ק מאבד 0.2%.

פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי, שתקיימה ב-27 וב-28 בינואר, יפורסם בשעה 21:00 שעון ישראל. בהודעה שפירסם הבנק המרכזי בתום אותה ישיבה, דבק הפד בנוסח ההודעה לפיה יהיה סבלני בבואו להחליט על עיתוי העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006. "עם זאת, אם מידע עתידי יצביע על התקדמות מהירה מהצפוי ליעדי התעסוקה והאינפלציה של הוועדה, אז העלאת הריבית הפדרלית עשויה להתרחש מוקדם יותר מהמוערך כעת", נאמר בהודעה שפורסמה בחודש שעבר. הבנק הפדרלי הותיר בישיבה את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% - רמה בה נמצאת הריבית בארה"ב זה שש שנים.

מניית בוסטון סיינטיפיק קופצת ב-10% לאחר שיצרנית הציוד הרפואי הודיעה כי תשלם 600 מיליון דולר כדי ליישב תביעה שהגישה נגדה ענקית מוצרי הצריכה והבריאות ג'ונסון אנד ג'ונסון לפני קרוב לעשור בעקבות הדלפות של מידע חסוי שסייעו לבוסטון סיינטיפיק לרכוש את יצרנית הציוד הרפואי גאידנט תמורת 27.5 מיליארד דולר, לאחר שהאחרונה וג'ונסון אנד ג'ונסון כבר הגיעו להסכם לרכישת גאידנט.

15:50 יוון דוחה ביממה את הגשת הבקשה להארכת החילוץ. ממשלת יוון אינה מתכוונת להגיש היום בקשה להארכת תוכנית החילוץ הפיננסי, ובמקום זאת תמתין עד יום חמישי כדי להגיש את הבקשה. דובר ממשלת יוון, גבריאל סקלרידיס, אמר היום כי הבקשה הרשמית להסכם ההלוואות תשוגר לשרי האוצר של גוש היורו ביום חמישי בבוקר. דבריו של סקלרידיס באו שבעות ספורות בלבד לאחר שאישר כי הבקשה תוגש עוד היום. (מרקטווץ')

15:35 המחירים הסיטונאים בארה"ב בנפילה החדה מאז 2009. מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב צנח בינואר ב-0.8% - הירידה החדה ביותר מאז החל חישוב המדד במתכונתו הנוכחית בנובמבר 2009 - בעקבות נפילת מחירי האנרגיה, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של 0.4% לאחר ירידה של 0.2% בחודש הקודם. המחירים הסיטונאיים של אנרגיה צללו ב-10.3% בינואר, ומחירי הדלק צנחו ב-24% - הנפילה החדה ביותר מאז שנת 2008. בעקבות נפילת מחירי האנרגיה נמצא כעת מדד המחירים ליצרן בארה"ב באותה הרמה בה היה לפני שנה. עם זאת, מדד הליבה שאינו כולל את מחירי האנרגיה, עלה באותה התקופה ב-0.9%. (מרקטווץ')

התחלות הבנייה בארה"ב ירדו בינואר ב-2% לקצב שנתי של 1.07 מיליון לעומת 1.09 מיליון בתים בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. הירידה היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים. היתרי הבנייה ירדו ב-0.7% בחודש שעבר לקצב שנתי של 1.05 מיליון - פחות מתחזית הכלכלנים לקצב של 1.07 מיליון. (בלומברג)

14:40 החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על יציבות במדדים המובילים, לקראת ההודעה של יוון כי תבקש הארכה של שישה חודשים לתוכנית החילוץ שלה. היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.137 דולר ליורו. 

לאחר שדובר ממשלת יוון אישר כי אכן תוגש בקשה להארכת תוכנית החילוץ ליוון, אמר שר הכלכלה הגרמני כי לא ניתן יהיה לתת הארכה כזו ללא ביצוע של צעדי צנע והתחייבות לרפורמות. 

13:25 המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים, על רקע דיווחים כי יוון תבקש הארכה לתוכנית החילוץ שלה. לונדון עולה ב-0.1%; פרנקפורט מוסיפה 0.2%; פריז מטפסת 0.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.2%. בורסת אתונה עולה ב-1.5%.

דובר ממשלת יוון, גבריאל סקלרידיס, אישר היום באתונה כי יוון אכן תבקש היום הארכה של תוכנית החילוץ, אך הוסיף כי יוון לא תקבל על עצמה את צעדי הצנע שאותם התחייבה לבטל.  "אנחנו מאמינים שתנאי תוכנית החילוץ לא יוכלו להימשך בשום אופן", אמר לרשת הטלוויזיה אנטנה טי וי. 

בנוסף, יוון פרסמה היום את ההצעות ששר האוצר שלה, יאניס וארופאקיס, הגיש לפורום שרי האוצר של גוש היורו ביום שני האחרון ובשבוע שעבר. במסמכים ניתן לראות כי בפגישה הראשונה וארופאקיס הבטיח לשתף פעולה, ליישם רפורמות כלכליות ולהיאבק בשחיתות, תוך צמצום חובותיה של יוון. וארופאקיס התחייב לרדת לעודף של 1.5% מהתמ"ג (במקום 4.5%), לסייע למגזר הפיננסי, לספק סיוע של 1.9 מיליארד יורו לצרכים הפיננסיים של יוון, בנוסף להסכם להנפקת הלוואות נוספות לטווח קצר לכיסוי חובות. 

12:00 האבטלה בבריטניה ירדה לשפל של יותר משש שנים, והעליה בשכר הואצה ברבעון הרביעי. שיעור האבטלה ירד ברבעון ל-5.7%, לעומת 5.8% ברבעון שקדם לו, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה בבריטניה. השכר גדל ב-2.1%, ועלה על האינפלציה בפער הגדול ביותר מאז שנת 2008. 

10:25 יוון עשויה לבקש הארכה של שישה חודשים להסכם החילוץ שלה, כך דיווח בלומברג לפי מקורבים לעניין. בכך בעצם תסכים יוון לפשרה עם נושיה, לאחר שסירבה קודם לכן להאריך את תוכנית החילוץ. לדברי המקורבים, ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס צפוי להגיש את הבקשה היום. בכיר בממשלת יוון אמר בתגובה לדיווחים כי יוון לא תקבל אולטימטומים ולא תבקש הארכה. 

09:05 המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות שערים על רקע תקוות להשגת פשרה לגבי הארכת הסכם החילוץ של יוון, ולאחר שהבנק המרכזי של יפן הותיר ללא שינוי את תוכנית התמריצים שלו. טוקיו עלתה ב-1.2%; הונג קונג עולה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.2%; סידני עלתה ב-1%; בורסות סין סגורות לרגל ראש השנה הסינית.

יצרנית הרכב פג'ו-סיטרואן דיווחה היום על רווח שנתי ראשון מזה שלוש שנים, הודות לחיסכון בעלויות שכלל סגירה של מפעל, קיצוצי משרות וצמצום ההשקעה בדגמים חדשים. הרווח התפעולי של פג'ו הסתכם ב-905 מיליון יורו (מיליארד דולר) ב-2014, לאחר שבשנה הקודמת רשמה החברה הפסד של 364 מיליון יורו. הרווח היה נמוך מהתחזיות כי יסתכם ב-953.2 מיליון יורו. 

07:15 הין מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 119 ין לדולר, לאחר שהבנק המרכזי של יפן השאיר ללא שינוי את מדיניות התמריצים וסיפק הערכה אופטימית לגבי מצב הכלכלה. תוכנית רכישת הנכסים בשווי 80 טריליון ין (670 מיליארד דולר), הכלי העיקר של הבנק לעידוד הצמיחה ומאבק בדפלציה, תימשך. כמו כן נאמר בהודעת הבנק המרכזי כי הוא סבור שכלכלת יפן התאוששה מהמכה שספגה עם העלאת המע"מ.

17.2.2015

23:00 המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים קלות לאחר דיווחים על התגמשות מסוימת הצפויה מחר בעמדת יוון במגעים מול גוש היורו. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.2%, מדד S&P 500 עלה 0.15%, מדד הנאסד"ק טיפס 0.1%. שוקי האג"ח הממשלתיות של ארה"ב נפלו והתשואות על האג"ח ל-10 שנים קפצו 0.09% לשיעור של 2.14%.

20:30 ממשלת יוון צפויה לבקש מחר הארכה של הסכם החילוץ בעד שישה חודשים, לפי דיווחים בבלומברג ורויטרס הערב. עד כה סירבה יוון שוב ושוב לאפשרות של הארכה במועד סיום חבילת החילוץ, שתוקפה פג ב-28 בפברואר, ונימקה זאת בהתנגדותה להמשך צעדי הצנע שתובעים ראשי גוש היורו. הארכה של חבילת החילוץ תוכל לסיים את המבוי הסתום אליו נקלעו הצדדים אמש ולאפשר מרחב זמן למשא ומתן ממושך על התנאים להסכם חדש.

בה בעת דווח כי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי להמשיך ולאפשר לבנקים יוונים לעשות שימוש בתכנית הלוואות החירום שלו (ELA), אף שהבנק הזהיר מוקדם יותר החודש כי בנקים ביוון לא יוכלו עוד להשתמש באג"ח יווניות ברמת זבל בתמורה למימון בריבית נמוכה מה-ECB.

המסחר בוול סטריט עבר לעליות שערים קלות לאחר הדיווחים, והמדדים המובילים נסחרים בעליות של עד 0.2%. היורו עולה ב-0.3% מול הדולר לשער של  1.1398 דולר ליורו.

19:00 המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים קלות בתום יום תנודתי שהושפע מפיצוץ המגעים אמש בין גוש היורו ליוון. לונדון עלתה 0.6%, פריז ומדריד הוסיפו 0.1%, מילאנו טיפסה 0.5%. פרנקפורט ננעלה בניגוד למגמה לאחר שירדה 0.2%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה 0.1%. היורו מתחזק 0.4% מול הדולר לשער של 1.14 דולר ליורו.

18:30 בורסת אתונה ננעלה בנפילה של 2.4% בתום יום של ירידות, שהתחזקו לאחר דברים שנשא אחה"צ רוה"מ ציפראס בפרלמנט, בהם הבהיר את נחישותו לדבוק בעמדת יוון במגעים מול גוש היורו שנקלעו אתמול למבוי סתום.

17:15 ביטחון הקבלנים בארה"ב ירד לרמתו הנמוכה זה 4 חודשים, לפי מדד איגוד הקבלנים שפורסם היום. המדד ירד בפברואר ב-2 נקודות ל-55 נקודות, אם כי עדיין מדובר ברמה הגבוהה מ-50 שמצביעה על אופטימיות לגבי התחלות בנייה בחודשים הקרובים.

16:45 ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס מסר לפני דקות אחדות את גרסתו לפיצוץ המגעים אמש עם גוש היורו. ציפראס טוען כי יוון כבר היתה מוכנה לחתום על הצעה להסכם שגיבש שר האוצר הצרפתי פייר מוסקוביצ'י, אולם זאת הוחלפה ברגע האחרון על ידי ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, יירון דיסלבלאום. ציפראס, הנושא דברים בפרלמנט היווני, גם תקף את שר האוצר הגרמני שויבלה ומסר כי שויבלה איבד את קור רוחו בשיחות אתמול ואמר דברים שמערערים את ריבונותה של יוון. ציפראס הבהיר כי יוון אינה יכולה עוד לקבל יחס של קולוניה באירופה. הוא הוסיף כי יוון תצא מ״מלכודת החוב״ שלה, שנוצרה על ידי תכנית הצנע. ״אולי לא פתרנו את כל הבעיות שלנו בשלושת השבועות האחרונים, אבל היוונים אינם חשים מושפלים עוד… הם מרגישים גאים ובעלי כבוד״, אמר ציפראס. בורסת אתונה יורדת 1.3%.

16:30 המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בירידות קלות על רקע פיצוץ המגעים בין גוש היורו ליוון וירידה במדד הייצור של ניו יורק. מדד דאו ג'ונס נחלש 0.2%, מדד S&P יורד בשיעור דומה, מדד הנאסד"ק מאבד 0.1% מערכו. היורו מתחזק ב-0.5% לשער של 1.1416 דולר ליורו. 

16:20 ירידות נרשמות היום בשוקי הסחורות בהובלת המסחר על החוזים בכסף, שנופל ב-5%. הזהב מאבד 1% מערכו למחיר 1214 דולר לאונקייה, הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק מאבד 2% ממחירו לרמה של 51.4 דולר לחבית במסחר בניו יורק.

16:15 החוזים העתידיים בוול סטריט מצביעים על ירידות קלות בפתיחת המסחר, לאחר שמדד הייצור של מדינת ניו יורק נחלש מעט בפברואר, אם כי נותר בסימן חיובי. מדד אמפייר סטייט של הבנק הפדרלי בניו יורק ירד החודש לרמה של 7.8, מתחת לתחזיות ולעומת 10.0 בינואר. כל קריאה מעל 0 מצביעה על שיפור בפעילות הייצור. כמו כן הצביע המדד על ירידה בהזמנות חדשות מול עלייה במשלוחים. 

16:00 בורסות אירופה עברו לעליות לאחר שפגישת שרי האוצר של גוש היורו הסתיימה שוב ללא תוצאות. לונדון עולה ב-0.3%; פרנקפורט יורדת ב-0.1%; פריז עולה ב-0.1%; מדריד מתחזקת ב-0.2%. מדד סטוקס 600 הכלל-אירופי נסחר ללא שינוי. בורסת אתונה, שירדה היום בבוקר יותר מ-4%, יורדת ב-1%. 

שר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה אמר היום במסיבת עיתונאים כי לא נרשמה כמעט כל התקדמות בשיחות שרי האוצר של גוש היורו בנוגע להמשך חבילת החילוץ של יוון.  "לצערנו לא השגנו כל התקדמות ממשית", אמר. "וכפי שאנחנו יודעים המצב ביוון לא משתפר". לדבריו, "יוון חייבת להחליט אם היא רוצה את התוכנית הזאת או לא". שויבלה הוסיף כי "אף אחד לא כופה שום דבר על אף אחד אחר", ואם יוון אינה רוצה להמשיך בתוכנית החילוץ היא אינה חייבת לעשות זאת, אמר.

שויבלה אמר כי יש לזכור שהארכה של תוכנית החילוץ מחייבת הצבעה של כמה מדינות, כולל גרמניה. הוא הסביר כי גוש היורו לא רק צריך לשמוע מיוון שהיא רוצה שינויים בתוכנית, אלא גם רוצה "התחייבות ברורה, מהימנה ואמינה למלא את התוכנית. יוון צריכה להחליט אם היא רוצה לעשות זאת". 

14:30 האינפלציה בבריטניה ירדה לשפל מאז 1960. מדד המחירים לצרכן בבריטניה טיפס ב-0.3% בינואר לעומת ינואר 2014, עלייה מתונה גם מזו שנרשמה בדצמבר, 0.5%. עם זאת, מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון התנודתיים, טיפס ב-1.4% בינואר, לאחר עלייה של 1.3% בדצמבר.

חברת הממתקים האיטלקית פררו הדגישה היום כי היא אינה עומדת למכירה, לאחר שמותו של הבעלים מישל פררו הצית ספקולציות כי החברה המשפחתית עשויה להפוך ליעד רכישה. נסטלה ומארס ניסו שתיהן בעבר להשתלט על פררו, אך משפחת פררו רצתה לשמור עליה בידיים משפחתיות. בנו של מישל, ג'ובאני פררו, מנכ"ל החברה, הכחיש כי כעת יש שינוי בעמדת המשפחה.

יצרנית השוקולד נסטלה הודיעה כי תסיר את כל צבעי המאכל והטעמים המלאכותיים מהשוקולדים של החברה עד סוף השנה. שינויים יבוצעו ביותר מ-75 מוצרים, ויכללו גם צבעים המאושרים על ידי רגולטור המזון בארה"ב (FDA).

12:55 הבורסה באוקראינה עולה ב-0.3% על רקע הפסקת האש במזרח המדינה, אך נתונים שפורסמו היום מעיבים על השמחה. התמ"ג של אוקראינה צנח ב-15.2% ברבעון הרביעי של 2014, לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה בקייב. בהשוואה לרבעון השלישי, נרשמה צמיחה שלילית של 3.8%, על רקע הלחימה ואי היציבות הפוליטית במדינה. ברבעון השלישי נרשמה צמיחה שלילית של 5.3% באוקראינה. 

11:15 בורסת אתונה יורדת ב-3.2% על רקע התפוצצות המשא ומתן בגוש היורו. 

10:15 חברת מוצרי היוקרה קרינג דיווחה על זינוק ברווחיה ב-2014, לסך 528.9 מיליון יורו, לעומת 49.6 מיליון יורו בלבד ב-2013. את הצמיחה הובילו מותגים כמו בוטגה ונטה ואיב סן לורן, שפיצו על האטה במותגי גוצ'י ופומה.

9:45 מגמה מעורבת באסיה לאחר התפרקות המו"מ בין יוון ליתר גוש היורו: טוקיו ירדה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.2% לקראת יציאה לחופשה עד סוף השבוע; אוסטרליה ירדה ב-0.5%; שנחאי טיפסה ב-0.8% לקראת יציאה לשבוע חופש לרגל ראש השנה הסיני; הונג קונג עולה ב-0.3% בטרם תצא לחופשה של יומיים. בורסת הודו סגורה.

שרי האוצר של גוש היורו אמרו כי יתכן ותתקיים ביום שישי פסגת חירום בניסיון למנוע פרישה של יוון מגוש היורו. עם זאת, הם הזהירו את המשלחת היוונית כי המגעים יתחדשו רק לאחר שיוון תסכים להרחבת חבילת החילוץ -  יחד עם תנאי הצנע להם מתנגדת הממשלה החדשה ביוון. שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, הבהיר מצידו כי יוון לא תסכים להארכת החילוץ אלא אם תהיה הקלה בתנאי הצנע.

7:20 ג'יי.פי מורגן מעריך כי לבנקים היווניים ייגמרו הערבויות להלוואות חדשות תוך שבועיים, שכן הם מאבדים פקדונות בסך 2 מיליארד יורו בשבוע. הערכת הבנק מבוססת על חישוב לפיו מתוך מימון בסך 108 מיליארד יורו שהעמידו להם הבנק המרכזי של אירופה והבנק המרכזי של יוון, הבנקים כבר ניצלו 80 מיליארד יורו. לפי חישוב הבנק, הסכום נותר יאפשר להם להמשיך לפעול כשבועיים, אלא אם תגיע ממשלת יוון להסכם מחודש עם גוש היורו. אתמול התפוצץ המשא ומתן לאחר שאף צד לא הביע מוכנות להתפשר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס מתחזקים ב-0.6% למחיר 53.1 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל מתחזקים ב-1% למחיר 62 דולר לחיבת בלונדון.

מחירי הבתים החדשים ב-70 ערים בסין ירדו בקצב מהיר יותר בינואר לעומת דצמבר, על רקע ביקוש חלש ולמרות צעדי הממשל לעודד הלוואות ומשכנתאות. המחירים ירדו ב-0.43% לעומת דצמבר, וב-5.1% לעומת ינואר 2014. מחירי הבתים במגזר הפרטי ירדו ב-69 מבין 70 הערים אחריהם עוקב הממשל הסיני.

בורסת סינגפור יורדת ב-0.4% לאחר פרסום דו"ח התמ"ג המתוקן שלה לרבעון הרביעי של 2015. התמ"ג של סינגפור צמח יותר מהצפוי ברבעון – 2.1% לעומת הרבעון המקביל ב-2013, 2.8% לעומת הרבעון השלישי, ובקצב שנתי של 4.9%. כלכלת סינגפור נהנית מהירידה במחירי הנפט ונגזריו. עם זאת, הייצוא של סינגפור נחלש, וכך גם הייצור, שהצטמצם בקצב שנתי של 2.5% ברבעון הרביעי.

16.2.2015

20:55 היורו נחלש מול כל המטבעות המרכזיים בעולם לאחר ששיחות בין יוון לגוש היורו הופסקו בעקבות סירובה של יוון לקבל את ההצעה האירופית הדורשת ממנה לדבוק בתנאי תוכנית הסיוע הקיימת. היורו נסוג ב-0.6% מול הדולר לשער של 1.1323 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס ב-0.3% מול המטבע האמריקאי. היורו נחלש ב-1% מול הין היפני לרמה של 134.06 ין ליורו.

19:04 בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית אולם נותרו קרובות לשיא של שבע שנים, על רקע פגישת שרי האוצר של מדינות גוש היורו בבריסל בה ינסו השרים להגיע להבנות עם שר האוצר של יוון שיאפשרו להמשיך את הזרמת הכספים למדינה כדי למנוע ממנה להגיע לחדלות פירעון כבר בסוף החודש. בורסות לונדון ופריז נסגרו בירידה של 0.2%; פרנקפורט, שנסגרה ביום שישי ברמתה הגבוהה מעולם, נסוגה ב-0.4%; בורסת אתונה נסוגה משיא של חודשיים ונסגרה בנפילה של 3.8% לאחר זינוק של 5.6% ביום שישי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר נסגר ביום שישי ברמתו הגבוהה ביותר זה שבע שנים, ירד ב-0.1%.

גורם בממשלת יוון אמר כי שרי האוצר של גוש היורו המכונסים בבריסל דנו בטיוטת החלטה "בלתי סבירה" ו"בלתי מקובלת" שכוללת התעקשות על הארכת תוכנית החילוץ של יוון, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. אותו גורם הוסיף כי "בנסיבות אלו, לא יכול להיות הסכם היום".

מניית חברת ההימורים 888 שבשליטת אבי שקד ומשפחת בן יצחק צנחה ביותר מ-11% בבורסת לונדון לאחר שהודיעה על דחיית הצעת רכש מצד חברת ההימורים הבריטית וויליאם היל, בטענה כי ההצעה נמוכה מדי.

16:36 שוקי המניות העולמיים מטפסים לרמתם הגבוהה ביותר מאז ספטמבר והיורו מתחזק על רקע אופטימיות זהירה של המשקיעים כי שרי האוצר של מדינות גוש היורו יצליחו בפגישתם היום להגיע להבנות עם שר האוצר של יוון שיאפשרו להמשיך את הזרמת הכספים למדינה כדי למנוע ממנה להגיע לחדלות פירעון כבר בסוף החודש. פגישת שרי האוצר בבריסל החלה בשעה 16:00 שעון ישראל.

מדד המניות הכלל עולמי של MSCI מטפס לרמתו הגבוהה ביותר מאז ה-22 בספטמבר. לא מתקיים היום מסחר בארה"ב לרגל חופשת יום הנשיאים. בורסות המניות של אירופה נסחרות כמעט ללא שינוי, ובורסת פרנקפורט, שנסגרה ביום שישי ברמתה הגבוהה מעולם, נסוגה ב-0.2%. לונדון יורדת אף היא ב-0.2% ופריז נסחרת ללא שינוי. בורסת אתונה נופלת ב-4.4% לאחר זינוק של 5.6% ביום שישי. באסיה, נסגרה מוקדם יותר היום בורסת טוקיו ברמתה הגבוהה ביותר מאז יולי 2007.

היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1413 דולר ליורו, ומטפס ב-0.2% מול הין היפני לרמה של 135.37 ין ליורו. "המצב יכול להתדרדר במהירות מבחינת היורו אם לא יושג היום הסכם", אמרה האסטרטגית סוזן גלר מבית ההשקעות ג'פריס. "הקונצנזוס בשוק הוא שיושג הסכם עד סוף השבוע, אבל אנחנו מעריכים כי אם לא יושג הסכם היום והשעון יתחיל לתקתק, אז היורו יהפוך ליותר ויותר פגיע", הוסיפה. (רויטרס)

15:31 היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל חופשת יום הנשיאים, וגם לא מסחר באג"ח ובסחורות בארה"ב. עם זאת, ממשיך להתנהל מסחר אלקטרוני בסחורות ובחוזים עתידיים על מדדי המניות בארה"ב.

12:50 המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה שלילית על רקע פגישת שרי האוצר של גוש היורו שינסו להגיע להסכם עם יוון. לונדון יורדת ב-0.1%; פרנקפורט מאבדת 0.3%; פריז ללא שינוי; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ללא שינוי. היורו עולה ב-0.2% מול הדולר ונסחר ברמה של 1.1413 דולר ליורו.

שיעור האבטלה בטורקיה עלה בנובמבר ל-10.7%, לעומת 10.4% באוקטובר – כך עולה מנתונים רשמיים שפורסמו היום. מספר המובטלים במדינה הגיע ל-3.096 מיליון. בנובמבר 2013 היה שיעור האבטלה 9.9%.

באירופה פורסם היום כי עודף הסחר בגוש היורו התרחב בדצמבר. העודף במאזן הסחר, כלומר היצוא מאירופה פחות היבוא לאירופה הגיע ל-24.3 מיליארד יורו, לעומת 13.6 מיליארד יורו בדצמבר 2013. היצוא עלה ב-2% והיבוא נשאר ברמה דומה.

10:30 פגישת שרי האוצר של אירופה של אירופה היום עומדת במרכז תשומת הלב של המשקיעים. רוב שרי האוצר מציגים עמדות קשיחות, מה שמעורר ספקות בנוגע ליכולת של יוון להגיע היום להסדר עם נושיה הבינלאומיים. שר האוצר הצרפתי, מישל ספין, צוטט היום כשאמר כי קיימת סכנה אמיתית שיוון תצא מגוש היורו. "גרמניה צודקת מנקודת המבט שלה. יוון, לא הממשלה של היום, המדינה, חתמה על כמה הסכמים. הם חייבים לקיים את ההסכמים האלה ללא קשר להחלפת הממשלה. אבל היוונים אומרים, והם צודקים, אני תומך בהם: 'רק החלפנו את הממשלה אז אנחנו לא נעשה הכל בדיוק אותו דבר כמו היום'".

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, היה פחות סבלני והציג ספקות בנוגע ליכולת להגיע להסכם. בראיון לרשת רדיו בגרמניה אמר כי "ממה ששמעתי על הדיונים הטכניים שנערכו במהלך סוף השבוע, אני סקפטי מאוד, אבל נקבל דיווח מלא היום ואז נראה". הוא הוסיף כי גרמניה לא רוצה שיוון תצא מגוש היורו, אבל על הממשלה שלה לקיים את "דרישות המינימום".

שר האוצר של אוסטריה, האנס יורג שילינג, הפגין גם הוא קו תקיף כשאמר כי "אם אתם צריכים הלוואה, אל תלכו לבנק, תעליבו את המנהל ואז תנסו לנהל משא ומתן מחודש על התנאים". בראיון שהעניק לעיתון במדינה אמר כי ממשלת יוון נמצאת עדיין ב"מצב בחירות ולא במצב עבודה".  שר האוצר של מלטה, אדוארד סיקלונה, אמר כי יוון מבקשת "טובות בלתי אפשריות".

08:40 בסין דווח היום כי ההשקעות הזרות (FDI) צמחו בינואר בקצב החד ביותר זה ארבע שנים. בסך הכל נרשם זינוק של 29.4% לעומת התקופה המקבילה ב-2014 בהשקעות הזרות שזרמו למדינה שהגיעו ל-13.9 מיליארד דולר. העלייה נרשמה הודות לשיפור משמעותי בהשקעות במגזר השירותים על רקע הגמגום המתמשך של מגזר הייצור המדינה. בשנה שעברה משכה סין השקעות זרות ברמת שיא של 119.6 מיליארד דולר. ההשקעות היוצאות של סין עלו ב-14.1% ל-102.9 מיליארד דולר.

07:30 המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית על רקע פרסום נתוני הצמיחה ביוון. טוריו עולה ב-0.5%; הונג קונג מטפסת ב-0.3%; שנחאי מתחזקת ב-0.3%; סידני עלתה ב-0.2%; סיאול מתחזקת ב-0.1%. בדולר יורד מול הין ב-0.2% ונסחר סביב שער של 118.48 ין לדולר. היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום הנשיאים.

כלכלת יפן צמחה בקצב שנתי של 2.2% בחודשים אוקטובר עד דצמבר ובכך יצאה למעשה מהמיתון. ואולם הצמיחה היתה נמוכה יותר מתחזיות הכלכלנים על פי סקר של רויטרס כי ציפו כי הכלכלה תצמח ב-3.7%. לעומת הרבעון השלישי צמחה הכלכלה ב-0.6%, אחרי שני רבעונים רצופים שבהם התכווצה הכלכלה השלישית בגודלה בעולם והיתה במיתון אחרי העלאת מס הרכישה במדינה ל-8%.

הצמיחה בכלכלת תאילנד הגיעה ברבעון הרביעי ל-2.3% לעומת השנה הקודמת – עלייה חדה מהתחזיות המסמנת את זרימת ההשקעות לכלכלה התאילנדית שמתאוששת מתקופה של חוסר יציבות פוליטי.

היום ייפגשו בבריסל שרי האוצר של גוש היורו בניסיון להגיע להבנות עם שר האוצר של יוון שיאפשרו להמשיך את הזרמת הכספים למדינה כדי למנוע ממנה להגיע לחדלות פירעון כבר בסוף פברואר. ואולם יוון מעוניינת לנהל משא ומתן מחודש על תנאי החילוץ שלה – דבר שמדינות אירופה אחרות בהובלת גרמניה אינן מוכנות לו בשום תנאי. דובר ממשלת יוון, גבריאל סאקלרידיס אמר בראיון אתמול כי הממשלה "נחושה לעמוד בהתחייבויות שלה לעם היווני ולמנדט שקיבלה לסיום הצנע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker